Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Irga - Cotoneaster

Pokaż wątki Pokaż posty

Irga - Cotoneaster

Gardenarium 14:30, 26 wrz 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Irgi są pólzimozielone, nie jest zimozielona Cotoneaster horizontalis i tej nie polecam. Oprócz tych dwóch polecam Ursynów, narasta dość wysoko. Na murek Mooncreper.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ASUULEK 08:54, 27 wrz 2013

Dołączył: 08 cze 2012
Posty: 47
Danusiu dziękuję, że znalazłaś czas żeby odpowiedzieć na moje pytanie. Cały czas się uczę i próbuję tworzyć ogród. W tym roku zrobiłam całe 2 rabaty - wiem, że niewiele ale zanim coś wybiorę i dobiorę jedne rośliny do drugich to schodzi mi miesiące. .... ale to nic powoli, powoli. Cały czas zapisuję Twoje rady i tłukę sobie do głowy przykazania ogrodnika. Jeszcze raz dziękuję!
ASUULEK 10:38, 27 wrz 2013

Dołączył: 08 cze 2012
Posty: 47
Danusiu, mam jeszcze pytanie co ile posadzić tą irgę żeby jak się rozrośnie ładnie zakrywała murek.
Murek mam ok 7 metrów długi. Wystarczy co 40-50 cm? Na początku i tak nie będzie efektu ale jak się rozrośnie to będzie ładnie. Niby pisze że rozrasta się 80 cm na boki ale to chyba po długim czasie.
Loosiuu 15:45, 27 wrz 2013


Dołączył: 03 gru 2011
Posty: 3297
Wszystko zależy jak szybko chcesz, żeby zarosła. Jak szybko to nawet co 30 cm, ale te 40 powinno byś ok Wszystko zależy od zimy, bo czasami może przemarznąć i wiosną będziesz maiła fragmenty niezarośnięte, które potem się uzupełnią.
____________________
Pozdrawiam Filip - Ogród z platanem.
Gardenarium 16:03, 27 wrz 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Filip dobrze radzi.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ASUULEK 09:35, 02 paź 2013

Dołączył: 08 cze 2012
Posty: 47
Filipie i Danusiu dziękuję wam za odpowiedzi. Zamówiłam Mooncreper, ale przyjdzie pewno dopiero po 10 października i znów dylemat czy nie będzie za późno na posadzenie. Czy ten murek ocieplić styropianem od środka, od strony ziemi bo jest on na ok 25 cm gruby ale jak przemarznie to. może być po irdze. Przepraszam, że zamęczam pytaniami ale może to już ostatnie ..... w tym temacie
Loosiuu 16:38, 02 paź 2013


Dołączył: 03 gru 2011
Posty: 3297
Jak jest taki gruby to bym nie ocieplał jeszcze dodatkowo. Ewentualnie posadził pare cm dalej od brzegu. Na wsadzenie nie będzie za późno. Gdybyś przesadzała to mogło by być ryzyko, ale przy takiej z doniczki nie ma obaw
____________________
Pozdrawiam Filip - Ogród z platanem.
Pszczelarnia 22:26, 03 paź 2013


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Jaką irgą osiągnięto ten efekt w ogrodzie Chenies?



Drugie pytanie:
jaką irgę dać w okolice róż Bonica? Ursynów, drobnolistną? Chodzi o lekką pochyłość terenu. Całkiem płożącej nie chcę, powinna się wznosić.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Loosiuu 23:06, 03 paź 2013


Dołączył: 03 gru 2011
Posty: 3297
Wydaje mi się, że ta na murze to Irga pozioma Cotoneaster horizontalis. Bardzo ciekawe rozwiązanie. Zimą mogłaby nawet mieć lepsze warunki bo mur by oddawał ciepło... Ciekawe. Dzięki za fotki

Pod róże Ursynów nie pasuje, bo jest niska bardzo, a poza tym problemy z kopczykowaniem zimą. Wyższa będzie właśnie irga pozioma, ale cięcie to już obowiązek. Inaczej zarośnie i zrobi się gąszcz, a to przy róży było by złym pomysłem. Na szczęście z tymi krzewami jest o tyle dobrze, że można je ciąć i ładnie się zagęszczają, a nie wejdą na teren niepożądany Jeżeli miała by rosnąć za różami to błyszcząca jest wyższa
____________________
Pozdrawiam Filip - Ogród z platanem.
Pszczelarnia 23:23, 03 paź 2013


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Filip, dziękuję. Ona nie ingerowałaby w różę (Bonica). Tylko tak spływałaby półkolem za różą takimi wygiętymi plecami. Jednak horizontalis i ciąć.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies