Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Irga - Cotoneaster

Pokaż wątki Pokaż posty

Irga - Cotoneaster

Gardenarium 01:05, 04 paź 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Irga Ursynów narasta, nie jest niska i jest zimozielona, a pozioma jest kiepska, bo gubi liście, chociaż łądnie się przebarwia na czerwowo jesienią. Moim zdaniem w ogrodzie Chenies Manor rośnie irga właśnie pozioma (Cotoneaster horizontalis).

W okolice róż może Mooncreper?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
dorotka_z 19:20, 08 maj 2014


Dołączył: 22 maj 2012
Posty: 132
A ja sie zastanawiam, co zrobic z nowo wsadzona Irga Blyszczaca. Jakis miesiac temu sadzilam krzewy takie, do wysokosci kolana. Nie przycinalam, bo byly rowniotko przyciete w szkolce. Teraz patrze na nie i widze, ze troche przezywaja przeprowadzke. Zastanawiam sie czy nie przyciac nisko, zeby sie wzmocnila. Myslicie, zeby zrobic to teraz czy poczekac do lata, standardowego terminu ciecia zywoplotow?
____________________
Sebek 20:27, 26 maj 2014


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Wyrównaj je dopiero w czerwcu jak nowe przyrosty ściemnieją
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Manalena 11:26, 14 sie 2014


Dołączył: 22 kwi 2013
Posty: 162
Wsadziłam na wiosnę irgę na pniu Boer i zastanawiam sie jak ją zbezpieczyć na zimę, bo wyczytałam że może przemarznąć.
____________________
Ogród dla zapracowanych
florofil 14:17, 14 sie 2014

Dołączył: 22 kwi 2014
Posty: 48
Niektórzy młode egzemplarze okrywają w miejscu szczepienia.
____________________
Loosiuu 18:51, 14 sie 2014


Dołączył: 03 gru 2011
Posty: 3297
Ja bym okrył podobnym sposobem co róże pienne, czyli kopczyk z ziemi "na nogi" i czapeczka z włókniny, a dodatkowo okręcić matą słomianą.
Z tego co wiem to irgi pienne często bardzo przemarzają
____________________
Pozdrawiam Filip - Ogród z platanem.
maggra 14:38, 10 paź 2014

Dołączył: 01 lip 2014
Posty: 89
Witajcie,
Mam pytanie techniczne, czy ziemie pod irgę poziomą lub płożącą okrywa sie agrowłókniną i ściółkuje korą czy jakoś inaczej sie zabezpiecza zanim sie rozrosną?
____________________
Loosiuu 14:44, 10 paź 2014


Dołączył: 03 gru 2011
Posty: 3297
Trzeba starannie pozbyć się chwastów i na początku gdy są małe jeszcze często pielić. Potem chwasty nie mają się jak przedrzeć i się nie wysiewają. Agrowłókniny nie kładzie się, bo leżące pędy się ukorzeniają w ziemi przez co "dywan" jest szczelniejszy. Jak się posadzi w odpowiedniej rozstawie kilka sztuk to szybko zakrywają. To jest idealna roślina do sadzenia plamami.
____________________
Pozdrawiam Filip - Ogród z platanem.
maggra 15:06, 10 paź 2014

Dołączył: 01 lip 2014
Posty: 89
Loosiuu napisał(a)
Trzeba starannie pozbyć się chwastów i na początku gdy są małe jeszcze często pielić. Potem chwasty nie mają się jak przedrzeć i się nie wysiewają. Agrowłókniny nie kładzie się, bo leżące pędy się ukorzeniają w ziemi przez co "dywan" jest szczelniejszy. Jak się posadzi w odpowiedniej rozstawie kilka sztuk to szybko zakrywają. To jest idealna roślina do sadzenia plamami.


Dziękuję

A korą ściółkować po posadzeniu?
A jaki rozstaw zastosować przy poziomej? Mam rabatę 290cm na 180cm? Oraz jeszcze jedno pytanko, czy jest jakaś odmiana z tych niższych której przebarwiają sie liście na jesień i nie opadają na zimę? Czy generalnie jest zasada jak sie przebarwiają cudnie tak jak pozioma to opadają i zostają przez zimę gole pędy?

____________________
Loosiuu 15:17, 10 paź 2014


Dołączył: 03 gru 2011
Posty: 3297
Teoretycznie przyjmuje się ok. 3-5szt/m2
Pamiętaj, że to też zależy od wielkości sadzonek i jak szybkiego oczekujesz efektu. Możesz posadzić nawet 30x30 cm, ale im gęściej tym szybciej rośliny się zaczną starzeć. Ja swoje irgi Dammera w tym roku posadziłem średnio co 45 cm.
Dobrze by było wyściółkować zaraz po posadzeniu korą, bo chwastów by było mniej.
Jeśli chcesz mieć piękne czerwone liście jesienią to zimą będą łyse pędy, a jeśli chcesz zimozieloną jak np.Irga Dammera nie będzie się tak pięknie przebarwiać.
____________________
Pozdrawiam Filip - Ogród z platanem.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies