Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Taras i mini ogródek na 16 m

Pokaż wątki Pokaż posty

Taras i mini ogródek na 16 m

scarlettohara 22:49, 20 sie 2013

Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 9
Witam,

Cieszę się, że trafiłam na to forum - czuję, że ustrzeże mnie przed katastrofą ogrodniczą

Otóż dysponuję 16 metrami kwadratowymi powierzchni do zagospodarowania z czego 12 metrów stanowi trawnik (a raczej stanowił) a 4,20 to taras. Trawnik po ostatnich upałach i naszym urlopie wysechł na wiór także jedyne co mogliśmy zrobić (tak nam się wydawało) to przekopanie całej ziemi i założenie go na nowo. Tym samym nadarzyła się okazja,aby z tej niewielkiej powierzchni zrobić cacko

I oto co wymyśliłam:

1. Przy ogrodzeniu posadziłabym tuje, tak aby osłoniły mnie od piaskownicy, którą mam na przeciwko okien (może widok nie jest najgorszy, ale wydaje mi się, że użytkownicy piaskownicy - a raczej ich rodzice mają widok na mnie) Tylko teraz pytanie jakie te tuje mogłyby być? Cały pas ogrodzenia to 5,5 metra, czy 7 tuj olbrzymich to przesada? Czy lepsze szmaragdy? Czy w ogóle coś innego?

2. Pod nimi chciałabym coś dla kontrastu - dziś Pan w centrum ogrodniczym poradził jałowca płożącego, nieźle to wyglądało, ale może lepiej coś kwitnącego co przetrwa zimę, albo coś co rośnie na kształt kuli?

Od sąsiadów z jednej i z drugiej strony nie muszę i nie chcę się osłaniać. Aha pod ogródkami znajdują się garaże.

Druga kwestia dotyczy tarasu:

1.Jest on wyłożony takimi jakby kamiennymi płytami (ale głębokimi taki ok 20 cm w głąb ziemi) pomiędzy które ok 2 lat temu powtykałam kamyki, aby nie zarastały mi chwastami. Jednak teraz chodzi mi po głowie wyłożenie tej powierzchni deskami, tak aby ten kawałek był przedłużeniem pokoju. Z tym, że chciałabym aby były w odcieniu szarości (a z tego co już przeczytałam raczej deski kompozytowe nie są dobrym pomysłem). Dobry pomysł, czy żyć z tymi kamykami?

2. Punkt drugi dotyczyć będzie tego urokliwego parawanu po lewej stronie od wejścia, który jest zwykłą blachą. Udało mi się na niej zawiesić skrzynki w których uparcie hoduję bluszcz licząc na to że tak się rozrośnie, że przysłoni mi całą tą ścianę. Mam nadzieję, że przetrwa zimę.

Na razie tyle mojej opowieści, bardzo liczę na pomoc, bo wiem, że tak mała przestrzeń potrzebuje wielkiego planu

____________________
scarlettohara 22:52, 20 sie 2013

Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 9
i jeszcze zdjęcia:

____________________
Gardenarium 08:23, 21 sie 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Odpowiadam

1. Przy ogrodzeniu posadziłabym tuje, tak aby osłoniły mnie od piaskownicy, którą mam na przeciwko okien (może widok nie jest najgorszy, ale wydaje mi się, że użytkownicy piaskownicy - a raczej ich rodzice mają widok na mnie) Tylko teraz pytanie jakie te tuje mogłyby być? Cały pas ogrodzenia to 5,5 metra, czy 7 tuj olbrzymich to przesada? Czy lepsze szmaragdy? Czy w ogóle coś innego?

Thuja Smaragd będzie dobra, jest wąska, nie szyszkuje i przycięta równo będzie idealnym tyłem.

2. Pod nimi chciałabym coś dla kontrastu - dziś Pan w centrum ogrodniczym poradził jałowca płożącego, nieźle to wyglądało, ale może lepiej coś kwitnącego co przetrwa zimę, albo coś co rośnie na kształt kuli?

W żadnym wypadku jałowca płożącego, Choruje i po 3 latach go wyrzucisz bo będzie miał pozamierane gałązki. Poza tym to już wyszło z mody, jałowce to na wrzosowiska i do ogrodu leśnego a nie na taką "bombonierkę" jaką jest malutki ogródek.


Druga kwestia dotyczy tarasu:

1.Jest on wyłożony takimi jakby kamiennymi płytami (ale głębokimi taki ok 20 cm w głąb ziemi) pomiędzy które ok 2 lat temu powtykałam kamyki, aby nie zarastały mi chwastami. Jednak teraz chodzi mi po głowie wyłożenie tej powierzchni deskami, tak aby ten kawałek był przedłużeniem pokoju. Z tym, że chciałabym aby były w odcieniu szarości (a z tego co już przeczytałam raczej deski kompozytowe nie są dobrym pomysłem). Dobry pomysł, czy żyć z tymi kamykami?


Kompozyt odradzam, bo jako wykonawca takich tarasów nigdy nie podejmę się takiej realizacji. Płowieje i pęka, może są teraz jakieś dobre, ale to tylko plastik, a plastiku unikam jak ognia.

Deski drewniane, jesion, modrzew, egzotyczne bangkirai. Drewno to dobry pomysł. Zabarwisz ja na szaro. Te kamienie nie są najlepsze akurat do tej realizacji.

2. Punkt drugi dotyczyć będzie tego urokliwego parawanu po lewej stronie od wejścia, który jest zwykłą blachą. Udało mi się na niej zawiesić skrzynki w których uparcie hoduję bluszcz licząc na to że tak się rozrośnie, że przysłoni mi całą tą ścianę. Mam nadzieję, że przetrwa zimę.

Nie zauważyłam tego miejsca na zdjęciach. ale lepsze będzie zamontoanie czegoś co przysłoni blachę. Pokaż gdzie to jest?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
scarlettohara 12:26, 21 sie 2013

Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 9
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Teraz mniej więcej wiem jak działać.

W takim razie decydujemy się na Thuje Smaragd do zasadzenia całego pasu ogrodzenia. W centrum ogrodniczym widziałam takie ok. 1 metra wysokości, czy 10 takich sadzonych co pół metra wystarczy? (5,5 metra długości ma ogrodzenie) Czy szukać jakichś wyższych? Bo całe ogrodzenie ma właśnie 1 metr wysokości więc tak od razu mnie nie pozasłaniają, ale rozumiem, że to cała przyjemność patrzeć jak ogród rośnie

Jałowiec odpada więc co sadzić pod Thujami w zamian? Myślałam o Trzmielinie lub Tawule Japońskiej? Ale widziałam też, że proponowałaś już komuś różaneczniki, czy u mnie zdałyby egzamin? Podobają mi się też hortensje, ale może to będzie za dużo szczęścia na raz?

Aha nie dodałam wcześniej że mam słońce prawie przez cały dzień tak ok. od 10 do 17.

I jeszcze jedna sprawa dotycząca Thuj i ich otoczenia, czym ten pas oddzielić od trawy? Widziałam ograniczniki z takiej jakby sztywniejszej foli, ale to też plastik- a jemu mówimy nie? A może niczym nie ograniczać?

Teraz taras:

Zrobiłam przed chwilą zdjęcia więc widać na nich stan na dziś. I stwierdzam, że chyba ta "blacha" nie wygląda tak źle jak w mojej wyobraźni. Nie wiem, czy zasłanianie jej nie przyniesie odwrotnego efektu? Nie wiem czy ten bluszcz to dobry pomysł. Może lepiej uprawiać w tych skrzynkach rośliny sezonowe - jakieś pelargonie, petunie, surfinie - w górnej bo tam słońce aż tak nie świeci. A w dolnej komarzyce (dobrze mi idzie ich uprawa ), bo mam wrażenie, że tylko one przeżyją tak silne promieniowanie jakie tam jest w południe.

Za deskami zaczynam się rozglądać - z tym, że to chyba już na samym końcu trzeba zrobić - jak już wyrośnie nowa trawa żeby nie nosić na nie błota. (I przyznam się, że bardziej od szarych wołałabym białe - co jest zuuupełnie nie praktyczne, ale w domu mam dąb bielony i dajemy radę - czy to byłby zbyt sielankowy efekt?

"Bombonierka" - to bardzo dobrze brzmi

____________________
Gardenarium 22:50, 21 sie 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Cyt. I jeszcze jedna sprawa dotycząca Thuj i ich otoczenia, czym ten pas oddzielić od trawy? Widziałam ograniczniki z takiej jakby sztywniejszej foli, ale to też plastik- a jemu mówimy nie? A może niczym nie ograniczać?


Zaglądaj nie tylko na forum, ale i na stronę główną, gdzie masz ponad 400 artykułów, wpisuj kluczowe słowa w wyszukiwarkę


Podpowiadam tutaj http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/49-brzegi-trawnika-czyli-jak-uproscic-pielegnacje

i tutaj. Najlepiej ciąć kant trawnika.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/615-przycinanie-brzegow-trawnika

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:53, 21 sie 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na "blasze" można zieloną ścianę zrobić, tylko to trudne jest. A może odsunąć krzesełka i postawić tam długą skrzynię i posadzić duże (wysokie) rośliny?

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/246-ogrodnictwo-w-pionie-czyli-ogrody-wertykalne
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
scarlettohara 08:19, 22 sie 2013

Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 9
O tak zdecydowanie w kwestii ogrodnictwa muszę nabyć wiedzy poczytam, przeanalizuję i zrealizuję (mam nadzieję). Ostatnio widziałam w TV program o tych zielonych ścianach, jednak na początek przygody z roślinkami to za wysokie progi... Ale coś pokombinuję i zdam relację z postępu prac.
____________________
A5ik 21:25, 25 sie 2013


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 15
Wpadła się przywitać! coś mi się wydaję, że znalazłam kompana Również posiadam malutki ogródek i chciałabym stworzyć coś pięknego! Będę zaglądać i czekać na efekty!
____________________
scarlettohara 11:46, 26 sie 2013

Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 9
Thuje smaragd - siedzą, mam nadzieję, że się ukorzeniają i rosną. Podobnie jak Trzmieliny (Emerald Gold). Za jakieś trzy lata powinnam mieć żywopłot . Trawa zasiana - patrzymy jak rośnie.

Poszukujemy jeszcze rozwiązania na "część tarasową" coś w zamian kamyczków - deski, może jakieś płyty, cegiełki, płytki? Jakieś pomysły, propozycje? Chyba dobrze by było żeby podłoga zgrywała się z elewacją budynku (jej dolną częścią) z tym, że z brązami nie jest mi po drodze i brąz (pod jakąkolwiek postacią) bardziej by mnie drażnił niż to co jest teraz. Także "taras" w toku.

Miałam frajdę z centrum ogrodniczym, gdzie z daleka rozpoznawałam nazwy roślin - dla wprawnych ogrodników to pikuś, a mnie cieszy .

Podczytuję nadal - będzie pięknie!


____________________
Gardenarium 21:28, 31 sie 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
A może przenieść ten wątek do projektowania, jesteś tak ": z boku" jakby
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies