Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby czereśni - czereśnia

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby czereśni - czereśnia

boru 22:48, 26 wrz 2013

Dołączył: 18 mar 2013
Posty: 33
Witam,
Drzewko ma trzy lata. Jeszcze nie owocowało ale w tym roku zauważyliśmy, że z liśćmi coś jest nie tak:



Proszę o informacje co to może być za choroba czy może jakieś pasożyty i co ewentualnie można z tym zrobić.
Gardenarium 22:53, 26 wrz 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To może być drobna plamistość liści drzew pestkowych

Oprysk Score 250 EC zaraz po kwitnieniu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
sylwia_slomc... 23:27, 23 mar 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81643
Piszę tu bo to też pestkowe drzewo, a nie znalazłam( może źle szukam)gdzie indziej


Prośba do Mazana i Danusi o podpowiedź
Mam 4 letnia morelę, w zeszłym sezonie męczyła ją zaraza ogniowa, a teraz był na niej Dzięciołek i stukał dzisiaj to było i poszłam zobaczyć co tak stuka, a zobaczyłam to

widać, że stukał nie bez powodu

na razie tak wygląda jeden konar, widać , że coś pod kora żarło, ale ona nie była popękana. Po wizycie dzięciołka jest tak i pytanie: Obciąć tą gałąź( nie chciałabym stracić całego drzewa, a nie wiem co zrobić, jak walczyć z tym czymś?
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Mazan 09:14, 24 mar 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Sylwio, wszystko wskazuje, że zawitała do Ciebie zwójka koróweczka. Z pestkowych szczególnie lubi morele, ale żeruje też na ziarnkowych. Zwalcza się ją od czerwca, ale do oprysków silnymi preparatami chyba nie przystąpisz ze względu na ptaki. Na marginesie: czy dzięcioł wyjadł wszystko, czy zostawił "na rozmnożenie"? Jeśli to drugie - drzewo czeka powolna śmierć, gdyż robactwo zje całe łyko a z nim wiązki przewodzące soki.
Do oprysku stosuje się Konfidor, czasem Mospilan oraz trzykrotnie po nich karate i decis i znów karate. Do zabliźnienia stosuję po wizycie dzikich zwierząt roztwór jodynowy i po 7 dniach PW dwu- a nawet czterokrotnie. Może i u Ciebie sprawdzi się taki zabieg?



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
sylwia_slomc... 20:12, 24 mar 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81643
Walerku dzisiaj wycięliśmy dwa konary do samego pnia, te wydziobane, pod kora jeszcze były białe robaczki maleńkie i cienkie jak szpilka. To co wycięte od razu zostało spalone, na tych dwóch konarach nie rozwijały się pąki, reszta drzewa na razie wygląda ok. Zobaczymy opryski oczywiście zastosuję na tym co zostało, może się reszta uratuje. Dziękuję bardzo za szybka odpowiedź i pomoc
Czyli do czerwca nie pryskać jej niczym? Ptakom nie chciałabym zaszkodzić w żadnym wypadku
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Mazan 20:45, 25 mar 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Sylwio, najlepszym sposobem na oznaczenie terminów oprysku to stosowanie pułapek feromonowych, a w tym przypadku, jak i przy oznaczaniu przeziernika jabłoniowego /występują w tym samym terminie i na tych samych drzewach/ czy cydalimy to niemal konieczność, gdyż środków zarejestrowanych jest mało i są drogie, a Ty chcesz ponadto chronić naturalnych sprzymierzeńców - ptaki.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
sylwia_slomc... 20:48, 25 mar 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81643
Dziękuję To w czerwcu opryski zacznę i będę obserwować co się dalej będzie działo
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
beata487 14:49, 31 lip 2018

Dołączył: 31 lip 2018
Posty: 1


Witam.
Dwa lata temu zasadziłam czereśnię, w tym roku na wiosnę pięknie zakwitła ale ostatni od około dwóch miesięcy drzewko traci liście i źle wygląda. Czy ktoś może mi pomóc w zdiagnozowaniu co to za choroba i czym to leczyć? Z góry dziękuję.

JimmyPL 14:31, 11 sie 2018

Dołączył: 29 mar 2018
Posty: 13
Moja czeresnia w barwach jesieni i ostro gubi liście... Jest się czym martwić? Zastanawiam się czy przeżyje a w tym roku pierwszy raz owocowala...
Mazan 08:54, 13 sie 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
JimmyPL

Na fotkach widoczna drobna plamistość liści drzew pestkowych i -być może - wysuszenie.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies