Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pomoc przy projekcie nowej rabaty

Pokaż wątki Pokaż posty

Pomoc przy projekcie nowej rabaty

gosiadeco 14:00, 27 wrz 2013


Dołączył: 31 maj 2013
Posty: 57
Witam
Na wstępie witam wszystkich serdecznie, na ogrodowisku jestem od niedawna, ale uwielbiam tu zaglądać. Zwracam sie z prośbą o pomoc w zaprojektowaniu rabaty znajdującej sie przed wejściem do domu. Poniżej załącze zdjęcia. Chodzi mi o ten kawałek wzdłuż ścieżki aż do kręgów szamba, dalej na razie nie sięgam bo bedzie tam kiedys kanalizacja. Generalnie chciałabym pozbyc się w tym miejscu trawnika i stworzyć jakąś dużą rabate, wyspę wokół ktorej zrobiłabym ścieżke z naturalnych surowcow np. kamień. Rabata mogłaby sięgać aż do tych dwóch małych rabatek, które widać na zdjęciach, albo wręcz wciskać się miedzy nie.
Generalnie jak zobaczyłam to zdjęcie to oniemiałam :
https://www.facebook.com/ogrodowisko/photos/a.664896143536478.1073741851.140025996023498/664896246869801/?type=1&theater
i taką też chciałabym kolorystyke, bordo, fiolet, niebieski, rośliny o zielonych i cytrynowych liściach.
Myślałam żeby na wyspie posadzić jakąś małą karłową brzózke, a do tego kule bukszpanowe, lawenda, różne rodzaje traw, mam też hortensje limelight i inne. Oprócz tego jakieś roślinki cebulowe w kolorach bordo i niebieskich.
Ale jak to wszystko rozmieścić, jak posadzić, żeby miało ręce i nogi?
Wszystkich chętnych bardzo proszę o pomoc i wskazówki


Gardenarium 14:03, 27 wrz 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja nie wiem w sumie gdzie ma sięgać rabata, ? Tą rabatę spod płotu chcesz połączyć z chodnikiem?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
gosiadeco 14:15, 27 wrz 2013


Dołączył: 31 maj 2013
Posty: 57
Witam serdecznie
Ależ Pani jest szybka
Patrząc od góry pierwszego zdjęcia,tam gdzie jest drewniana brama i wejście aż do 3 kęgów chciałabym zostawić trawnik. A zaczynając za kręgami między czarną siatką po prawej aż do ścieżki brukowanej duża rabata wyspa sięgająca aż po te dwie małe rabaty bliżej domu. A pomiędzy już istniejącymi rabatami zrobić jakieś naturalistyczne ścieżki. Nie wiem czy napisałam jasno, może wieczorem zrobie w jakimś graficznym programie jakis obrys. Generalnie nie chce tam trawy.
Gardenarium 14:21, 27 wrz 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Gosiu, na forum jest zwyczaj mówienia sobie po imieniu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
gosiadeco 14:39, 27 wrz 2013


Dołączył: 31 maj 2013
Posty: 57
Coś udało sie nasmarować Oczywiście nie musi być dokladnie tak, ale myslalam o takiej dużej wyspie.
Aha a szerokość od czarnej siatki do brukowanej ścieżki wynosi 4m30cm. Natomiast od kręgu do początku małej rabatki przy bruku jest 4m. Te szare plamy to ścieżka np z kamienia
gosiadeco 14:40, 27 wrz 2013


Dołączył: 31 maj 2013
Posty: 57
Jestem nowa i jeszcze nie znam zwyczjów.
To może jeszcze raz - Witaj Danusiu
gosiadeco 14:52, 27 wrz 2013


Dołączył: 31 maj 2013
Posty: 57
Dodam może jeszcze, że mam sporo bordowych żurawek i niebieskiej szałwi omszonej. A odnośnie drzewka to muszę jakieś zakupić, zastanawiam się na brzozą pendulą. Aha i na potrzeby projektu moge zmodyfikować juz istniejące rabatki.
Gardenarium 14:59, 27 wrz 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Masz bardzo kolorowe nawierzchnie i wydaje mi się, że robienie ścieżek z kamieni wokół tych rabatek jest zbędne. niepotrzebnie wprowadza dodatkowy zamęt. Chyba że tak lubisz, ale ja tak bym nie zrobiła, a ogrody robię podobno bardzo ładne

Ścieżka powinna dokądś prowadzić i czemuś służyć, tylko jako obwódka jest niepotrzebna. Ta z prawej prowadzić będzie na płot?

Nie rób kamieni.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
gosiadeco 15:20, 27 wrz 2013


Dołączył: 31 maj 2013
Posty: 57
A widzisz, nie pomyślałam o tym, że ścieżka rzeczywiście jest dość kolorowa(tego już niestety nie zmienie).
To co byś proponowała zamiast tych szarych plam, które nasmarowałam, połączyć to jakoś w całość?
I oczywiście jak pisałam te mniejsze rabaty tez moge jakoś zmodyfikować.
Generalnie ta kolorystyka mnie strasznie urzekła i te kolory...
https://www.facebook.com/ogrodowisko/photos/a.664896143536478.1073741851.140025996023498/664896246869801/?type=1&theater
Czekam z niecierpliwością na dalsze sugestie, chce to dobrze zaplanować, żeby przed wejściem do domu było naprawde efektownie. Zamierzam się za to zabrać wiosną, dlatego mam całą jesień i zimę do planowania i oczywiście do słuchania rad, za które z góry dziękuje.
Aha no i oczywiście chciałabym wykorzystac to co juz nagromadziłam i czeka na rozsadniku:
bukszpanowe kule,lawendy, żurawki bordowe(dość dużo), szałwia omszona, różne trawy, hortensje limelight...
gosiadeco 15:51, 27 wrz 2013


Dołączył: 31 maj 2013
Posty: 57
Może pójdę na całość i pokaże rabaty po drugiej stronie ścieżki. Miałam tego na razie nie ruszać, bo mam ograniczone możliwości czasowe, ale jednak.... niech to ma ręce i nogi jak napisałam wcześniej i niech stanowi jakąś całość, tym bardziej, że wszystko przed wejściem do domu.
Kurczę pare Twoich sugestii i te wszystkie moje rabaty wydają mi sie jakieś pstrokate
A to widok na drugą strone, na razie nie ma tu za wiele
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies