Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Rośliny na glinę

Pokaż wątki Pokaż posty

Rośliny na glinę

rmf 22:31, 13 mar 2011

Dołączył: 13 mar 2011
Posty: 108
Witam

Właśnie kończę budowę domu na działce ok 1000m2. Prosiłbym o pomoc w doborze krzewów i drzewek do pierweszego obsadzenia. Na razie planuję załozenie trawnika - chyba na całej powierzchni a w miarę koncepcji i pieniędzy planuję stopniowo zwiekszać obsadę.
Niestety działka jest gliniasta. Co prawda nawoziłem piasku i na to trochę ziemi urodzajnej ale prace przy odwodnieniach zrujnowały efekt.
Jeśli to mozliwe , prosiłbym o podpowiedź jakiś niewymagajacych krzewów ozdobnych, które dobrze zniasłyby takie warunki. Prawdopodobnie posadzę częściowo przy płocie thuje np brabant ale nie chciałbym sie ograniczać do iglaków. Ponieważ na sąsiednich niezagospodarowanych działkach jest stary sad z jabłonkami, myslę, że trochę by się to gryzło. Na pewno chciałbym posadzić tez jakieś pnacza i generalnie cos co szybko rosnie i jest stosunkowo mało wymagające.
Będę wdzięczny za wszelkiie sugestie.

Pozdrawiam
Rafał
____________________
Gardenarium 22:50, 13 mar 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trzeba jednak wziąć pod uwagę chociaż przekopanie rabaty i zasilenie kompostem.
Kopanie tylko dołka i posadzenie rośliny w zaprawiony dołek, może skutkować tym, że po deszczu wypełni się on wodą jak garnek i roślina zginie z powodu nadmiaru wody.
W samej glinie nie polecam sadzenia czegokolwiek.

Z liściastych mało wymagające są:
drzewa: klon polny, klon jesionolisty "Negundo Flamingo", brzozy, oliwnik wąskolistny, zaryzykowałabym śliwę wiśniową "Nigra".

krzewy liściastych : berberysy, pigwowiec japoński, derenie o kolorowych gałązkach, kolkwicja, pęcherznica kalinolistna, bez czarny odm. "Aurea", tawuły japońskie.

Pnącza - winobluszcz pięciolistkowy, rdestówka Auberta

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
rmf 20:18, 14 mar 2011

Dołączył: 13 mar 2011
Posty: 108
Dziękuję bardzo za informacje.
Zasosuję sie do porad odnośnie podłoża. Na razie kiełkuje mi w głowie wstępny plan ogrodu i jednocześnie zabieram sie do przygotowania terenu.
Myślę, że skuszę się na śliwę wisniową. Powinna fajnie się komponować. Pierwotnie myslałem o wisni i jakiejś odmianie jabłoni ze względu na kwiaty rodem z ogrodów japońskich...

Jeszcze raz dziekuję za porady - Twój piękny ogród bardzo trafia w mój gust więc mam co naśladować a ponadto z forum i wszystkich porad tu zamieszczonych bardzo dużo można się nauczyć.

p.s czy możesz poradzić jakieś książki odnosnie zasad zwiazanych z projektowaniem ogrodów ?
Chodzi mi raczej o zasady kompozycji i układu niz pielęgnację poszczególnych gatunków - tego duzo jest w sieci.

____________________
Gardenarium 22:00, 14 mar 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak, mogę polecić:

Andrew Wilson - "140 projektów małych ogrodów"

wyd. Delta - Encyklopedia małych ogrodów" projektowanie, style, dobór i pielęgnacja

Andrew Wilson wyd. Arkady "Ogrody projekty realizacje" - 150 planów, dzięki którym możesz zmienić swój ogród

"Sztuka projektowania ogrodów" - Tim Newbury wyd. Elipsa

Mamy też specjalny wątek Literatura ogrodnicza

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
monteverde 21:46, 28 mar 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
http://roslinyuzytkowe.blogspot.com/2009/10/oliwnik-wielokwiatowy.html
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies