Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Narodziny ogrodu Eweli

Pokaż wątki Pokaż posty

Narodziny ogrodu Eweli

ewelaa74 23:50, 15 maj 2014


Dołączył: 29 kwi 2014
Posty: 857
Oto tuje z obciętymi czarnymi gałązakmi. Już lepiej im będzie....Niebawem rabatka według sznurka, tylko co posadzić "w nogach" tuj? Tak żeby przysłonić odrobinę pnie?
____________________
Ewela - http://www.ogrodowisko.pl/watek/4489-narodziny-ogrodu-eweli
Margarete 01:03, 16 maj 2014


Dołączył: 04 mar 2013
Posty: 14370
Witaj Ewela,
wpadłąm z rewizytą. Masz olbrzymi areała w porownaiu z mioim a przez to i duże pole do popisu - mnie powolutku zaczyna doskwierac brak miejsca na rbatach a kolejnych nie chce tworzyc bo musze zostawic ciągi komunikacyjen w ogrodzie dla siebie i dla psa. Mam dużą suke dobermanke, na szczescie nie niszczy wiele, nie kopie ale za to podskubuje świeże listki - ostatnio podżerała pąki w mnagnoli i namietnie obgryza świeże źdźbła rozplenicy. Przede wszystkim zaś zostawia wypalone plamy na trawniku...........no ale cóż coś za coś.........bezgraniczna miłośc i oddanie warte jest tych kilku niedogodniści.

Wracjaąc do twojego ogrodu - widze że podjełas decyzje o geometrycznym kształcie rabat - o prostej lini brzegowej - to juz cos mamy tu na O kilka wybitnych ogrodów o takim nowoczesnym charakterze, pooglądaj, powybieraj co ci sie podoba i nanies na plan a my doradzimy
Wzorcowym ogrodem o geometrycznej lini rabat jest "Madzenie ogrodnika...kiedyś tu" u naszej Marzenki ale też Wieloszka ma nwoczesny sliczny ogród, jest też "Ogród do kwadratu", "Ogrodowy powrót do dzieciństwa" u Polinki tez ma podobna linie rabat, "Ogród dla roślin o mocnych nerwach" u Gabisi, "Ogród Tosi" gdzie projekt robiła nasza szefowa Danusia......itd itp napisałam tylko kilka które mi tak spontanicznie przyszły do głowy ale na pewno jest ich wiecej.
Styl rabat juz jest - teraz początek planu - radze ci przesledzic np. watek Marty "Zielonej ogrodniczki marzenie o zielonym ogrodzie" gdzie widać jak ona stopniowo przygotowywała sie do wypełniania rabat roslinami, możesz ją poprosic to zrobi ci nawet komputerowa symulacje rabaty jak wrzucisz jej fotke i powiesz jakie rośliny byś chciała. Ten twój rząd tujek kojarzy mi sie z kolejnym ogrodem - "Szmaragdowy zakatek" gdzie też niedawno Nikita dosadzała i wciąz dosadza rośliny do swoich szmaragdów. Ona tez robi wczesniej symulacje na komputerze.

Doradzając jak zasłonic te brzydkie gołe nogi od tujek to mozliwości jest dużo, ważne jaka wystawa jest tej rabaty - czy np. słonce jest tam caly dzien czy nie, mogłyby to byc hortensje limlight albo vanilki z trawami żeby nadac lekkości nasadzeniom - np. z miskantami morning llight a przed nimi zurawki i którys z czrexów np. ever gold albo ice dance.( zobacz w wizytówce u Any - watek "Any ogród mały czyli wygrana walka z ugorem" jak pięknie wygląda szpaler hortensji podsadzony niższym pietrem żurawek)

Popatrz tez na te :"seriale" z realizacji ogrodów które robiła nasza szefowa Danusia - tam dokładnie widac jak układa pietrami nasadzenia, jak komponuje rabaty np w wątku "Ogród z lustrem" albo "Ogród przy białym domu". Nie przerażaj sie , nie musisz od razu tak jak Danusia kupowac drogich cisów na pniu - można je zastąpic tanimi trzmielinami, nie musisz od razu wydawac fortuny, można to robic stopnowo jak np. Marta w "Zielonej Ogrodniczki marzeniu..."
Poza tym wiele osóab tu na forum koresponduje ze sobą, dzieli sie sadzonkami, wysyła je, rozdaje wymienia....Musisz bywac w wielu wątkach, udzielac sie to i do ciebie zajrzy ktoś doradzi, cos podpowie.
Pozdrawiam i bede tu wpadać ! Powodzenia !
____________________
Małgorzata OGRÓD MARZEŃ......a może tylko......MARZENIE O OGRODZIE
ewelaa74 23:03, 16 maj 2014


Dołączył: 29 kwi 2014
Posty: 857
Dziękuje Margarete za cenne rady
Oglądam, podglądam i wyciągam wnioski. Tym bardziej, że dziś u mnie deszczowo, zimno i mam sporo czasu na siedzenie przed kompem. A tuje czekają w kolejce aż się nimi zajmę bardziej niż piesek
____________________
Ewela - http://www.ogrodowisko.pl/watek/4489-narodziny-ogrodu-eweli
aga_pe 10:24, 19 maj 2014


Dołączył: 13 wrz 2011
Posty: 2292
Witam, przychodzę z rewizytą

Koniecznie usuń darń spod tui. Gdy u siebie to zrobiłam, drzewka od razu "odżyły" i od razu zaczęły porządnie rosnąć. Co do przysłonięcia dołu tujek, zgadzam się z Margarete
pozdrawiam
____________________
Aga - Niewielki kawałek wsi pośrodku lasu
polinka 10:54, 19 maj 2014


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17538
Witaj Ewela
Małgosia napisała już tu wiele mądrych rzeczy, które warte są przemyślenia Po pierwsze musisz usunąć darń spod smaragdów i popryskaj je pinivitem. To nawóz dolistny i doglebowy do iglaków. Ja też mam psiaka, który nie jest zamknięty Tujki po jakimś czasie powinny odbudować się od dołu jeżeli nie będą dalej podsikiwane przez psa.
A przed smaragdami polecam hortensję, kuleczki z bukszpanu i żurawki albo trawki. Na początek może taki standardowy zestaw ogrodowiskowy ale na pewno bardzo uroczy i nie zawodny

Czy myślałaś już jak odgrodzisz rabaty od psa?
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
Toja 12:07, 19 maj 2014


Dołączył: 17 mar 2014
Posty: 214
Będe obserwowała wątek, zapowiada się ciekawie lubię oglądać zmiany
____________________
Paulina Zakamarek
Toszka 12:40, 19 maj 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Ewela, mam 3 psy - i coś ci podpowiem odnośnie łączenia ich z ogrodem. Pies nie może sam, bez kontroli zostawać w ogrodzie. Fakt, moje są domowe i to przychodzi nam naturalnie - jesteśmy w ogrodzie, są i psy. Jak wracamy do domu, to wszyscy. W ten sposób jestem w stanie zapanować nad pomysłami psów, są kontrolowane i na bieżąco koryguję ich zachowanie. Uwierz mi, że jest możliwe nauczyć psa sikać tylko w konkretnych miejscach. Jest możliwe, by pojął, że na rabaty się nie wchodzi.
Na początek proponuję ogrodzić rabaty niską siatką, lub chociaż na wysokości piersi psa rozciągnąć grubszy (by widział) drut na chwiejnych palikach. Chodzi o to by przeskakując zapora mu się ruszała, co daje psu brak poczucia stabilności, wprowadza efekt ruchu przy np. przeskakiwaniu.
Po roku, dwóch (zależy od charakteru) pies jest nauczony, że w pewne miejsca wchodzić nie wolno. Płotki i zapory można zdjąć. Przy samcu trzeba tylko pamiętać, by zostawić do obsikiwania jakieś dwa, trzy drzewka, paliki lub krzaczki. Albo... konsekwentnie, o stałych porach wyprowadzać z ogrodu na spacer i siku.
U mnie zdały egzamin lekko podniesione rabaty. Dla psów to sygnał, że tam się nie wchodzi (po krótkiej nauce, rzecz jasna)
Przy psie trzeba być konsekwentnym zawsze. Jak stale będziesz powtarzać, że gdzieś nie wolno mu wchodzić, przestanie to robić, ale... wystarczy raz nie skorygować zachowania i dla psa to sygnał, że zmieniły się zakazy.
Trzymam kciuki za twoją konsekwencję
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
ewelaa74 23:01, 19 maj 2014


Dołączył: 29 kwi 2014
Posty: 857
Nie logowałam się przez dobę a tu tyle cennych informacji
Darń już będę usuwać, jest po zabiegu randapowym (osłoniłam pnie tui rozciętymi butelkami plastikowymi). Badylska już robią się żółte czyli jeszcze dzień, dwa i do dzieła.

Co do psa -muszę wziąć się w garść i faktycznie być konsekwentna
Ostatnimi czasy zasadziłam kany a na drugi dzień okazało się, że wszystkie kłącza mi powyciągał ;-/ Pokazałam mu co zrobił, pogroziłam palcem i dałam pstryczka w nos. Widział moje niezadowolenie i jak narazie się nie czepia Chyba zrozumiał
Biorąc pod uwagę, że to zwykły kundel to i tak chyba ma pojemną łepetynkę...

Co do rad udzielonych przez Margaret - to czytam każdy sugerowany wątek po kolei. Najpiękniejsze są bukszpany i oczywiście hosty - chociaż mój kolega z pracy mówi, że są to kwiatki cmentarne ;-D

Postaram się na bieżąco wklejać jakieś fotki.
____________________
Ewela - http://www.ogrodowisko.pl/watek/4489-narodziny-ogrodu-eweli
ewelaa74 23:24, 20 maj 2014


Dołączył: 29 kwi 2014
Posty: 857
Dzisiejszy dzień znowu zakończony sukcesem - kolejny plan wykonany Zlikwidowałam pseudo-skalniak z mojego przedogródka i zasiałam w tym miejscu trawę zostawiając same juniperusy. Niestety nie miałam zbytnio czasu, chęci i siły aby walczyć z perzem. Spryskałam to w kwietniu randapem a teraz wytrząchnęłam wszystkie korzonki, przekopałam to, wyrównałam i dzisiaj w końcu trawka już siedzi na miejscu i myśli czy urosnąć
Na zdjęciu widać nieporządek i badylska
____________________
Ewela - http://www.ogrodowisko.pl/watek/4489-narodziny-ogrodu-eweli
ewelaa74 23:29, 20 maj 2014


Dołączył: 29 kwi 2014
Posty: 857
Tak sobie myślę czy nie zrobić czegoś innego w przyszłości? Niestety pod pseudo skalniakiem, którego dzisiaj już tu nie ma, znajduje się szambo więc żadne rośliny o rozbudowanym systemie korzeniowym tu nie będą rosły.....
Jak narazie powiększyło się boisko dla mojego syńcia-bramkarza
i teraz wygląda tak:
____________________
Ewela - http://www.ogrodowisko.pl/watek/4489-narodziny-ogrodu-eweli
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies