Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Ostrokrzew - Ilex

Pokaż wątki Pokaż posty

Ostrokrzew - Ilex

martika 20:55, 23 mar 2015


Dołączył: 26 mar 2012
Posty: 1001
Dziękuj za potwierdzenie moich obserwacji....musowo go przesadzic, w cieniu były piekne, nawet jak były w donicach.
____________________
Marta - Przedwiośnie ogrodu - []
Mazan 20:57, 23 mar 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mogę dopisać jeszcze, że zachowuje się podobnie do bukszpanów, gdyż tak samo reaguje na nadmiar światła słonecznego, o czym mogła przekonać się KasiaWB, u której roślina ma tylko liście na końcach gałązek. To są rośliny z liściastych, które najbardziej znoszą nawet głęboki cień.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
martika 21:27, 23 mar 2015


Dołączył: 26 mar 2012
Posty: 1001
Czy kazdy ostrokrzew woli cień, czy jest jakis co moze miec tez duzo słonca?....Cos uparłam si aby tu posadzic wlasnie ostrokrzew, moze jakis zółty? cz tez nie.
____________________
Marta - Przedwiośnie ogrodu - []
Mazan 22:26, 23 mar 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Martika

Pisałem o cieniu, gdyż wiem, że z natury miejsca nasłonecznione są suchsze, a ta roślina wymaga podwyższonej wilgotności powietrza. Jeśli masz sposób na aerozolowanie powietrza wówczas możesz posadzić nawet w pełnym słońcu. Jednak szkodzi mu nadmiar wysuszającego światła i - co za tym idzie - zbytnia przewiewność. Powoduje to nawet poparzenie słoneczne, a liść tracąc wodę traci również kolor. To w tym tkwi problem. Światło pośrednie, rozproszone lub półcień w wilgotnym powietrzu to jego warunki naturalne i w nich czuje się najlepiej.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
martika 22:28, 23 mar 2015


Dołączył: 26 mar 2012
Posty: 1001
Dzieki, rozumiem, wiem gdzie było mu dobrze i dam sobie spokój z ostrokrzewem w tym miejscu.
____________________
Marta - Przedwiośnie ogrodu - []
laurowisnia 15:40, 31 mar 2015


Dołączył: 22 lis 2011
Posty: 2676
KasiaWB napisał(a)
Podłączam się pod pytanie Marty bo mój ostrokrzew też kiedyś był fajny. Niewiele jest informacji o ich uprawie. Mogę stwierdzić, że faktycznie lubił słońce.
Mój ostrokrzew na pniu miał kształt powiedzmy kulisty teraz ma zielone listki tylko na końcach a pędy łyse, w związku z tym mam przy okazji pytanie: kiedy tnie się taki ostrokrzew - teraz wiosną? i czy jak przytnę w kulę to czy odbije od tych łysych pędów?

Ja mam ostrokrzew przy wschodniej ścianie domu, ma tam sucho, gubi zawsze większość liści o tej porze, przycinam go co rok na wiosnę, powoli się zagęszcza, próbuję go uformować w kulę. Obcinałam mu nie raz gałązki, tak, że zostawały łyse, odrastały, jednak na krzewie jakieś liście zawsze były.
____________________
Agata - Ogród w cieniu brzozy
KasiaWB 17:49, 31 mar 2015


Dołączył: 12 kwi 2011
Posty: 11364
o masz ja mam całkiem odwrotne doświadczenia kupiłam go od Pani u której rósł na patelni, w glinie, nie był nawożony i był piękną kulą U mnie najpierw też rósł na patelni. W związku z reorganizacją całej rabaty, został przesadzony na stronę północą, gdzie ma słonko tylko o wschodzie lub troszkę o zachodzie, ale właśnie po przesadzeniu w cień zaczął marnieć Nawet stwierdziliśmy, że musimy przenieść go na słońce no i co ja mam teraz zrobić?
Dzięki Agata za informacje, jak tylko zrobi się ciepło i sucho to go przytnę ostro
____________________
Ogród KasiWB-część II ----------- część I Trudne pięknego początki - ogródek KasiWB
laurowisnia 11:58, 01 kwi 2015


Dołączył: 22 lis 2011
Posty: 2676
Ja tak ostro swojego nigdy nie potraktowałam, gdzieś czytałam, że po takim obcięciu komuś ładnie odbił ale co było dalej to nie wiem.
Mój ma słońce gdzieś do 12h, u znajomej też fajnie rosną w słońcu i w glinie właśnie, sadzone trzy lata temu, cień mają w godz. popołudniowych. Mam drugiego małego, którego przesadziłam do cienia w tym roku, tylko takie mam miejsce, mam nadzieję, że będzie rósł ładnie.
Twój, jeśli był przesadzany to mógł to odchorowywać, a w tym sezonie będzie już ok.
____________________
Agata - Ogród w cieniu brzozy
martika 23:16, 01 kwi 2015


Dołączył: 26 mar 2012
Posty: 1001
No nie wiem dziewczyny, tak czy inaczej musze swoje przesadzic. Moje właściwie od rana do późnego popołudnia w słońcu. Nie wygladaja atrakcyjne, wiec bede przesadzac i zobaczymy.
____________________
Marta - Przedwiośnie ogrodu - []
laurowisnia 11:24, 02 kwi 2015


Dołączył: 22 lis 2011
Posty: 2676
Marta, pisałaś, że już dwa sezony jest w nowym miejscu, i się nie przystosował do tych warunków, wszystkie te czynniki co pisał Mazan pewnie zadziałały równocześnie.
____________________
Agata - Ogród w cieniu brzozy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies