Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Kątek miskantowo-hortensjowy - doradzicie?

Pokaż wątki Pokaż posty

Kątek miskantowo-hortensjowy - doradzicie?

szkabona 13:27, 06 lip 2014


Dołączył: 04 lip 2011
Posty: 75
Dzień dobry

planuję w moim ogrodzie urządzić kąt miskantowo-hortensjowy. Biało-zielony.
Planuję posadzić tuje "Szmaragd", między nimi (wysunięte do przodu o ok. 50 cm miskanty), a przed tujami hortensje Limelight.
Chciałabym prosić Was o poradę, która z kompozycji /które rozstawienie roślin/ jest atrakcyjniejsza. Po prawej stronie posadzona jest kalina, a przed nią bez czarny "Pulvertulenta". Nie chciałabym ich usuwać.






Ten sam motyw powtórzę wzdłuż prostopadłej części ogrodzenia.

I jeszcze dwa pytania.
Czy w białym kątku lepiej pasować będzie miskant: Gracilimus czy Morning Light?.
Drugie dotyczy traw Hakonechloa. Chciałabym posadzić je w pierwszym rzędzie, przed hortensjami (czy już tego nie za dużo???)
Zastanawiam się, która będzie lepsza biała Fubuki czy Albo striata (Albovariegata).
polinka 13:38, 06 lip 2014


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
Hej. Nie znam się na projektowaniu ale napiszę Ci jak jest u mnie
Z tyłu mam rząd smaragdów, cały rząd jako zielone tło czyli żywopłot. Przed smaragdami mam Gracilimusy i jako niskie piętro mam lawendę.
Na drugiej rabacie mam smaragdy, proso, hortensje Limelight i kulki bukszpanu. Proso idzie do wywalenia bo jest za niskie.
Zależy jak duże chcesz prowadzić hortki? Jaka odmiana?
Nawet jak nisko będziesz prowadzić hortki to Morning Light będzie za niski.
Radziłabym Gracilimusa i raczej nie sadzić pomiędzy smaragdami tylko przed. Gracki na wiosnę ścinasz i dopóki nie odbiją to zostanie taka pusta dziura.
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
szkabona 14:10, 06 lip 2014


Dołączył: 04 lip 2011
Posty: 75
Polinko, a możesz wkleić zdjęcia?
Myślę o hortensji Limelihgt, prowadzić ja max. do 1,5 m.

Aneta1309 14:15, 06 lip 2014


Dołączył: 02 lip 2011
Posty: 1964
U mnie podobnie jak u Polinki tylko za tło robią cisy przed nimi Gracki i hortensje na przemian. Gracki nawet trochę z tyłu.Przed hortensjami mam białe wrzosy i wrzośce ale jeszcze nie wiem czy to zda egzamin posadziłam je wiosną.Planuję też rabatę ze smaragdami przed nimi hortensje Anabel a pod nimi rozplenica japońska ale to na razie w fazie planów.
____________________
Aneta - Jak więcej błędów nie popełnić......?
Gardenarium 14:28, 06 lip 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pierwsza wersja jest lepsza, ale w grupie hortensji dodałabym jeszcze jedną, czyli 3 szt. A po prawej możesz dać nie jeden a dwa miskanty.
Wybierz taki miskant który będzie wyższy od hortensji, czyli chyba Gracillimus, MOrning Light jest za niski. Ewentualnie weź pod uwagę "Variegatus".
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
szkabona 16:24, 06 lip 2014


Dołączył: 04 lip 2011
Posty: 75
Daniusiu,

jeśli trzy Limielighty to każdą sadzić na przeciwko Szmaragda?
Po prawej dwa miskanty zamiast miskant + tuja? Czy dwa miskany + tuja?
agam 17:49, 06 lip 2014


Dołączył: 21 cze 2011
Posty: 2252
Ja mam coś takiego. Nie wiem czy poprawnie ale będziesz miała jakiś pogląd. Tuje, Gracillimus, hortensje, carexy.

____________________
Aga i Ogródek Agam
szkabona 18:03, 06 lip 2014


Dołączył: 04 lip 2011
Posty: 75
Dziękuję Agam W jakiej odległości sadziłaś hortensje i miskanty? ile mają już lat? Jak wysokie są Twoje Gracillimusty w okresie ich największej aktywności?
I z ciekawości zapytam - co to za fioletowe rośliny przed nimi? z prawej lawendy?
agam 21:27, 06 lip 2014


Dołączył: 21 cze 2011
Posty: 2252
szkabona napisał(a)
Dziękuję Agam W jakiej odległości sadziłaś hortensje i miskanty? ile mają już lat? Jak wysokie są Twoje Gracillimusty w okresie ich największej aktywności?
I z ciekawości zapytam - co to za fioletowe rośliny przed nimi? z prawej lawendy?

Miskanty co metr, hortensje co 90cm. Wysokość grackow 160 cm. Gracki i hortensje sadzone w 2011 roku, z tym że hortki przesadzane już 3 razy .
Po prawej lawenda, po lewej szałwia.
____________________
Aga i Ogródek Agam
szkabona 00:06, 12 lip 2014


Dołączył: 04 lip 2011
Posty: 75
Dziękuję Agam Już mam obraz. Myślę, że moja kompozycja się sprawdzi, trzeba tylko czasu.
Ps. Piękne są Twoje miskanty.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies