Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Wąska roślina na taras, chroniąca w lecie przed słońcem

Pokaż wątki Pokaż posty

Wąska roślina na taras, chroniąca w lecie przed słońcem

KasiaBawaria 12:37, 12 lis 2014


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Mamy na tarasie pergole.Zadaszona.Z kratka po prawej stronie.Jednak nawet jak ta kratka zarosnie dzikim winem nie uchroni nas przed oslepianiem sloncem.
Gdy siedziemy przy stole zawsze popoludniu oslepia nas slonce, ktore przebija sie od kratki do ok metra w lewa strone. Po prawej stronie mam juz jedna dwie tuje, ktore w przyszlosci dadza mi cien.Jednak na skalniaku, nizej, mam tylko klona palmowego, a on pozostanie niski. Szukam jakiejs rosliny, ktora albo rosnie waska, albo da sie utrzymac na wielkosc 40x40 (60x60) i wysokosci ok 2 metrow. Co polecacie?Jezeli iglak to jaki, jezeli lisciaste to jakie?Myslalam o fagus sylvatica ale czy moge go od gory na taka wysokosc przycinac?A moze jakis cis?Musi rosnac przy kratce, po prawej stronie

Zrobilam blad i powinnam na miejscu klonika posadzic cos co rosnie wyzej, ale nie chcialabym go przesadzac, bo daje fajny aspekt kolorystyczny.Jednak to mala odmiana, rosnie do metra i nie da nam oslony. Dlatego wyzej musze miec cos co ta oslone da.Zolta tuja musialaby osiagnac ogromne rozmiary, by nam ten kacik zaslonic. Zamierzam ja przycinac, wiec raczej nie urosnie do takich rozmiarow.




Z gory dziekuje


____________________
Zapraszam na kawe
ZbigniewG 21:33, 12 lis 2014


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8887
Kasia z bukiem dobry pomysł zwaszcza purpurea pendula wypuscisz go do 2m a dalej bez podpory nie pójdzie i możesz go pięknie prowadzić na kratce.
szykuję się do podobnej operacji z modrzewiem Stiff Weeper podciągnęłem go do 2m przy paliku a od wiosny przewodnik puszczę poziomo wzdłuż pergoli, boczne gałązki zrobią kurtynę
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
KasiaBawaria 21:38, 12 lis 2014


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Mozesz mi to lopatologicznie na jakiejs fotce pokazac? Na kratce mam dzikie wino, ale docelowo maja cien dac thuje i wtedy dzikiego wina sie pozbede.


Potrzebuja czegos waskiego dokladnie w tym miejscu.U gory, pod dachem pergoli, przebija sie slonce i to tak, ze nie mozna spokojnie siedziec czy rozmawiac. Roslina musi rosnac az do dachu pergoli.





____________________
Zapraszam na kawe
Gardenarium 21:49, 12 lis 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Grab "Fastigiata".
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
KasiaBawaria 22:00, 12 lis 2014


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Danusiu, tez o nim myslalam.Zastanawia mnie tylko czy trzeba go wtedy ciac ze wszystkich stron?I jak z jego korzeniami?Nie podniesie mi plyt na tarasie?Bo to jednak drzewo bedzie.A bedzie posadzony przy samej krawedzi plyt.
Na miejscu astrow


No i czy nie bedzie napackane.Bo tam jalowiec, tam tuja a tu grab? Z tej strony skarpy, sa juz 3 iglaki stozkowe, klon palmowy zwieszajacy i zolta tuja.

Tak to wyglada- po tej stronie jest sporo roslin bo nie to ze poludniowa wystawa i w lecienie da sie wysiedziec, to do tego wietrznie, ze ostatnio sasiadom trampoline porwalo i urwalo dach w pergoli. Dlatego chcemy sie od tej strony oslonic roslinami.


Te 4 iglaki urosna, klonik palmowy raczej w szerz. Bedzie tu wogole grab pasowal?
____________________
Zapraszam na kawe
Gardenarium 22:04, 12 lis 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Moim zdaniem nie podniesie i nie trzeba ciąć, chyba że wyrośnie za szeroko, to można ciąć, wszak grab uwielbia cięcie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
KasiaBawaria 11:09, 14 lis 2014


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Ok, po przemysleniach pozostaje mi grab albo cis baccata fastigiata.Czy cis bylby tu dobrym wyborem?Moge go utrzymac na wysokosc 2-2,50 metra i szerokiego do ok 60 cm?
____________________
Zapraszam na kawe
Gardenarium 12:22, 14 lis 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Cis nie, ponieważ nie doczekasz się szybko takiej wysokości a i szerokość będzie zbyt mała na ten cel.

Przejedź się do dużej szkółki i poszukaj odpowiedniego drzewa (jakieś się spodoba) to co ma w nazwie Fastigiata (grab, buk, tulipanowiec itp.) znajdziesz wiele innych.Wtedy dopasujesz w istniejące miejsce.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
KasiaBawaria 12:32, 14 lis 2014


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Myslisz, ze lisciaste tam bedzie pasowac?Najbardziej lubie nuki i graby.A co do cisa- myslalam juz o takim 150-175 cm, choc drogie.Szerokosci ma byc ok 40 cm-60cm. To jest jeden punkt, przez ktory to slonce oslepia.Reszte zaslania plandeka pergoli.
____________________
Zapraszam na kawe
Gardenarium 12:40, 14 lis 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
To może cis wystarczy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies