Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Sosna pinia – Pinus pinea

Pokaż wątki Pokaż posty

Sosna pinia – Pinus pinea

Piotr_ 13:07, 21 sty 2015


Dołączył: 13 sty 2014
Posty: 2987
Ciekawa odmiana sosny choć podobno nie nadaje siew Polskie klimaty ale ja spróbowałem 5 lat temu wysiać tą sosnę z nasion, nasiona podobne do pistacji.
Nasiona skiełkował po 2 tygodniach i zaczęły wzrost pierwszy rok zimowałem w pomieszczeniu na drugi rok miejsce stałe w ogrodzie dostały.
W zimie przemarzają trochę ale na wiosnę się regenerują szybko, i dają radę u nas w zimie, podobno czym starszy krzak tym lepiej znosi zimę.
W literaturze piszą że po 6-10 latach doczekać można się szyszek które dojrzewają 2-3 lata na roślinie.
Moje rosną w słonecznym miejscu na piaszczystej glebie i to im służy, na wiosnę podsypuję nawozem, w tej chwili mają ok 80cm wys.

____________________
Egzotyczna wyspa na Podkarpaciu / Wizytówka-Egzotyczna wyspa na Podkarpaciu Pozdrawiam Piotrek
Mariusz 07:02, 22 sty 2015


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Nie do naszego klimatu, widziałem potężne drzewa w Circeo w narodowym parku nad morzem tyrreńskim, spinają się po nich jak małpy i zbierają szyszki, zadanie dla alpinistów
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
jazzy 11:06, 23 sty 2015


Dołączył: 15 sie 2014
Posty: 8646
Ja z kolei podziwialam te piękne drzewa na Korsyce i postanowiłam, że spróbuje Pierwsze podejście z nasion zapowiadało sukces, ale chyba dopadł je przedziorek Ależ bylam zła A były juz całkiem spore.
Drugie podejscie, rowniez z nasion, nie wypaliło
Ale teraz, po tym jak zobaczylam je u Ciebie, może spróbuje jeszcze raz bo jak to mówią - do trzech razy sztuka
Pozdrawiam
____________________
"w moim ogrodzie, gdzie czas leniwy..."
Gardenarium 13:52, 23 sty 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nie warto, lepiej skupić się na bardziej ozdobnych roślinach, a tym bardziej że sosna nie z naszego klimatu.

Ja rozumiem, są pasjonaci budujący nad palmą oranżerię, sama dla kaktusów budowałam namiot, ale czy to jest sens?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Piotr_ 11:32, 24 sty 2015


Dołączył: 13 sty 2014
Posty: 2987
jak ja mam już prawie 5 lat w gruncie i dają radę bez okrycia to czemu nie próbować, roślina czym starsza tym bardziej klimatyzuje się w warunkach jakie ma

Ja wiem że rośliny egzotyczne* nie są popularne jeszcze w PL ale do tego dojdzie powoli
____________________
Egzotyczna wyspa na Podkarpaciu / Wizytówka-Egzotyczna wyspa na Podkarpaciu Pozdrawiam Piotrek
jazzy 21:58, 25 sty 2015


Dołączył: 15 sie 2014
Posty: 8646
Piotr_ napisał(a)
jak ja mam już prawie 5 lat w gruncie i dają radę bez okrycia to czemu nie próbować, roślina czym starsza tym bardziej klimatyzuje się w warunkach jakie ma

Ja wiem że rośliny egzotyczne* nie są popularne jeszcze w PL ale do tego dojdzie powoli

Jest nadzieja Na pewno będę próbować
____________________
"w moim ogrodzie, gdzie czas leniwy..."
Agania 12:49, 29 sty 2015


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Powodzenia Piotr
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
Gabriela 13:02, 29 sty 2015


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Miałam kiedyś dwie pinie w donicach, wyhodowali je z nasionek moi teściowie i wkrótce mieszkanie stało się dla nich za małe. Więc je wzięłam. Wyrosły na 1,50 m drzewko-krzewy, ale mimo przycinania nie chciały być gęste i ładne, więc się z nimi rozstałam, bez żalu.
Nie wszystko da się hodować w domu. Dwie ostatnie zimy sprzyjają uprawie bardziej egzotycznych roślin, np. cedrów, ale przecież w naszym klimacie nigdy nie osiągną właściwej im urody i wielkości.
____________________
Ogród w budowie nieustającej
Mariusz 20:22, 11 lut 2015


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349


____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Piotr_ 14:17, 26 lut 2015


Dołączył: 13 sty 2014
Posty: 2987
____________________
Egzotyczna wyspa na Podkarpaciu / Wizytówka-Egzotyczna wyspa na Podkarpaciu Pozdrawiam Piotrek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies