Gdzie jesteś » Forum » Ważne informacje dla wszystkich » Nomenklatura ogrodnicza

Pokaż wątki Pokaż posty

Nomenklatura ogrodnicza

Gardenarium 15:48, 01 lut 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Niedawno powstał wątek "Ogrodowiskowe skróty", obecnie jest usunięty.

Mam gorącą prośbę jako założycielka Ogrodowiska i proponuję gorąco na forum ogrodniczym jakby nie było - znanym i szanowanym - używać prawidłowych nazw polskich lub łacińskich.

Nazwę rodzajową piszemy z dużej litery, nazwę gatunkową z małej, a nazwę odmiany z dużej litery w cudzysłowiu. Przynajmniej proszę o to ogrodników ze stażem Amatorom wybaczamy, ale także apelujemy.

Przykład:

Hortensja bukietowa 'Limelight' - Hydrangea paniculata 'Limelight;
lub w skrócie hortensja 'Limelight'.


Jeśli zaczynamy od nazwy polskiej, słowo "hortensja" piszemy z małej litery.

Przykład:

hortensja bukietowa 'Limelight" - Hydrangea paniculata 'Limelight".
Chyba że jest to początek zdania.

Starajmy się jako ogrodnicy z pasją, nauczać innych, nowych Forumowiczów i uczących się ogrodnictwa - prawidłowego posługiwania się językiem fachowym ogrodników, znanym i jednakowym na całym świecie.

Dziękuję
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Juzia 15:53, 01 lut 2015


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38714
Ale będzie pisania.... tak z dwa razy więcej literek

Da się zrobić szefowo
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Tess 15:54, 01 lut 2015


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12093
Danusiu, to forum dla amatorów.
Dla pasjonatów piękna w ogrodach i ogródkach.
Większość z nas myśli o sobie raczej: "właściciel ogrodu" niz "ogrodnik".





____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Gardenarium 15:55, 01 lut 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przynajmniej w wątkach tematycznych o roślinach, w wątkach nie przeszkadza. Chodzi o to żeby nie pisać, miśki, FC, limlajtki itp.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Borbetka 20:02, 01 lut 2015


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Będzie prawidłowo. Jestem za tym bardzo. Przecież wszyscy i tak wiemy więcej niż statystycznie.
____________________
borówcowy wizytowka
malgocha1960 20:30, 01 lut 2015


Dołączył: 16 sty 2012
Posty: 3098
Danusiu,bardzo mądra i rzeczowa prośba,jestem za.
____________________
Moje spełnione marzenie Malgocha1960
baraga1904 20:34, 01 lut 2015


Dołączył: 22 lip 2010
Posty: 6854
...popieram profesjonalnie
zbigniew_gazda 21:30, 01 lut 2015


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11177
Popieram Danusiu i to bardzo. Dodam jeszcze że Ronin dał nam narzędzie które sprawdza i informuje nas o poprawnie napisanym tekście. Widzę że mało kto się tym przejmuje. O błędach ortograficznych nie wspomnę. Dbajmy o nasz język ojczysty.
____________________
Zbyszek - *** Nasz przydomowy ogródek *** Wizytówka ***
Tess 22:03, 01 lut 2015


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12093
Zbyszku, popieram.
Zdecydowanie mniej mi przeszkadzają limki, rodki, misie, niż błędy ortograficzne.
Czasem aż zęby bolą

Parafrazujac zatem
Mam gorącą prośbę jako uczestniczka Ogrodowiska i proponuję gorąco na forum ogrodniczym jakby nie było - znanym i szanowanym - używać poprawnej polszczyzny, w szczególności w zakresie ortografii.
Tym bardziej, że mamy tu stosowne narzędzie, by eliminować błędy. Pomoże każdemu, kto nie zdołał nauczyć się ortografii.
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Gardenarium 13:00, 02 lut 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja również bardzo proszę o poprawną ortografię, przecież jeśli tekst jest na "czerwono" to od razu widać. Ale wiem, że niektóre osoby się zbuntują i nie przejmują się ortografią.

Czasem, gdy widzę (zwłaszcza na bardzo popularnych wątkach) to poprawiam, ale wszystkiego przecież nie poprawię

Poprawiam zwłaszcza jeśli cytuję.

Także poprawiam nazwy wątków pisane "małą literą" i początek zdania. Poprawiam także błędy w komentarzach.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies