Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Jodła górska 'Compacta' - Abies lasiocarpa 'Compacta'

Pokaż wątki Pokaż posty

Jodła górska 'Compacta' - Abies lasiocarpa 'Compacta'

zeta 12:53, 14 kwi 2015

Dołączył: 22 sie 2012
Posty: 46
Bardzo podoba mi się ta jodła. Planuje wkomponować ją w mój żywopłot z tuj smaragd. Czy może ktoś doradzić jak gęsto można ją sadzić, ile od płotu i czy można stworzyć z niej żywopłot?

____________________
07_Rene 14:11, 14 kwi 2015


Dołączył: 03 sty 2014
Posty: 5269
Jodła górska "Compacta" zupelnie nie nadaje się na żywopłoty, jak również na zestawienie jej np. z tujami, ponieważ ona bardzo wolno rośnie.
Bardziej nadawała by się na skalniaki.

____________________
Renata Buszując w zbożu i kukurydzy
Hortensja 15:02, 02 kwi 2016


Dołączył: 19 cze 2014
Posty: 290
Zależy co kto potrzebuje. Ja napaliłam się na świerki serbskie na żywopłot. I cóż z tego skoro serby mogą osiągać ok 20-30 metrow a ja mam druty elektr. nad domem i mogę posadzić coś do max 4m. Pani w szkółce pokazała mi swoje przydomowe jodły górskie compacta i to jest to o co mi chodziło.
Po 14 latach drzewo ma około 4metry i ładny stożkowy pokrój. Mnie przekonała mimo, iż początkowo nie chciałam słyszeć o żadnych innych drzewach niż świerki serbskie. Posadzone były przy wjeździe w szpalerze około 5 sztuk i prezentowały się jak choinki z bożonarodzeniowej pocztówki Więc określenie, że jakieś drzewa 'nie nadają się' jest baardzo indywidualne
____________________
może już wkrótce.... nowy początek:)
Gardenarium 08:25, 03 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Oczywiście, ale mnie przeraża myśl, że po 14 latach będę dopiero zasłonięta np. Bo może bym już gdzie indziej mieszkała? zanim się doczekam muszę się ukrywać przed sąsiadami , sadzenie roślin kompaktowych w żywopłocie uważam za złą decyzję. Chociaż indywidualną.

Żywopłot rzadko gra pierwsze skrzypce w ogrodzie, posadzenie takich cudeniek ogranicza mocno to, co posadzisz przed nimi, bo to one są gwiazdami, chociaż są tylko żywopłotem
Więc żywopłot to ściana (naturalna, bądź strzyżona), która zasłania, ma stanowić tło, ochronę przeciwwietrzną a nie cudeńka na które mamy patrzeć. Cudeńkami są te rośliny, które są przed żywopłotem na rabacie.

Chyba że to tylko sam żywopłot, ale wtedy co to za ogród tylko z żywopłotem?>
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Hortensja 21:41, 03 kwi 2016


Dołączył: 19 cze 2014
Posty: 290
co prawda wątek nie jest o osłanianiu się przed sąsiadami to dość skomplikowana sprawa. Bo o ile mieszkasz w mieście i sąsiedzi są przypadkowi, zupełnie obcy lub zmieniają się co jakiś czas nikogo nie dziwi że wysoki i szczelny żywopłot jest jak najbardziej porządany. Gorzej jak od urodzenia do śmierci mieszkasz w jednej miejscowości, z sąsiadem znasz się od przedszkola lub 'co gorsza' sąsiad to twoja rodzina i nagle obsadzasz się szczelnie czyli na pewno chcesz coś ukryć albo coś kombinujesz (może obraziłeś się na rodzinę więc jak tu bezkolizyjnie wybrnąć?
Dobra pomijając wstęp sąsiedzko towarzyski - do sedna:

z jednej strony do wyboru na żywopłot mamy świerki serbskie (za duże) z drugiej jodłę górską w wersji kompakt (za wolno rośnie i jest zbyt ozdobna) - czy mamy jakieś inne iglaki które będą stanowiły złoty środek?

ps. tuj nie chcemy
____________________
może już wkrótce.... nowy początek:)
Gardenarium 09:34, 06 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Delikatne i ażurowe choiny kanadyjskie. Można ograniczać, można ciąć mocno lub można pozostawić naturalne. A tylko z wysokości obcinać.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies