Gdzie jesteś » Forum » Woda w ogrodzie » Czyszczenie zaniedbanego stawu

Pokaż wątki Pokaż posty

Czyszczenie zaniedbanego stawu

wukebs1 20:15, 15 kwi 2015

Dołączył: 15 kwi 2015
Posty: 1
Witam, jestem tu nowy - więc jeśli zdublowałem temat prosze o wybaczenie
Nie wiem czy dobrze trafiłem, ale mam kilka pytań.

Jakiś czas temu zaintereowałem się starym stawem (ok 20lat) który nigdy nie był pielęgnowany - żył własnym życiem. Z tego co pamiętam pare razy był zarybiany (mała ilość ryb - po kilka sztuk) Aktualnie po rybach nie ma śladu (tak mi sie wydaje)

Na tafli wody widoczne są duże "kupy" glnów, woda jest zielonkawa i mętna - i tutaj moje pytanie: jest jakiś sposób na pozbycie się glonów/zielonego koloru wody. Jak sprawdzić czy są w nim jakieś ryby?

Staw ma ok. 15m długości x 7m szerokości x +/-2m głębokości. Otoczony jest drzewami liściastymi, nie ma odpływu.
Ten cały przybytek powstał w skutek kopania kanalizacji, był to podmokły teren - koparka się zakopała i wywaliła taką dziurę. Prawdopodobnie bije tam źródło - ale nie jestem pewny co do tego.

Jestem zielony w tym temacie, licze na pomoc.

Pozdrawiam
Gardenarium 20:27, 15 kwi 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Najprawdopodobniej staw się zamulił i wypłycił. Na pewno nie ma 2 metrów jak pierwotnie miał. Liście spadające jesienią bardzo zanieczyściły staw. Na pewno śmierdzi bo liście gniją a w wodzie nie ma tlenu. Wypompuj wodę, pogłęb staw i dopiero napuść wodę.

O tym, czy będą są glony, decyduje równowaga biologiczna w stawie bądź jej brak.

Za mało roślin, za dużo ryb i spadające liście, to najważniejsze powody występowania nadmiernej ilości glonów. Nadmierna zawartość fosforanów.

Moim zdaniem w twoim stawie jest po prostu za dużo składników odżywczych i glony rosną na potęgę, a konkurencji w postaci roślin - nie mają. Duża ilośc ryb i ich odchodów jeszcze spotęgują "kwitnienie wody".


Poczytaj o stawach kąpielowych oczyszczanych naturalnie, może coś się przejaśni. W każdym razie trzeba oczyścić staw z obumarłej materii organicznej, nasypać piasku na dno.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/390-stawy-kapielowe-oczyszczane-naturalnie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
marek_2 11:35, 18 maj 2018

Dołączył: 18 maj 2018
Posty: 18
Jeśli chodzi o wpadające liście do stawu to ja w końcu zdecydowałem się na siatkę. Małe oczka zatrzymują i trawę no i te nieszczęsne liście. [] i dobrze się u mnie sprawdziła.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies