Gdzie jesteś » Forum » Tarasy i balkony » Taras z desek sosnowych

Pokaż wątki Pokaż posty

Taras z desek sosnowych

bergerac 23:29, 27 kwi 2015

Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 6
Witam wszystkich

To mój pierwszy post na tym forum, trafiłem szukając informacji o tarasach. Jestem pod wrażeniem ogromu wiedzy i życzliwości, dlatego również postanowiłem zadać pytanie. Rok temu wymieniłem plytki na swoim tarasie na deski drewniane. Niestety, ze względu na budżet wybrałem deski sosnowe (taras ma ponad 30 m2, 5,3 szerokości, na prawie 6 metrów długości)

Mam w tej chwili tuje w donicach, które chciałbym wymienić na skrzynie drewniane podobnie jak w wątku na forum: http://www.ogrodowisko.pl/watek/2925-projektowanie-zieleni-na-tarasie-balkonie?page=3

Jak to wygląda u mnie, możecie zobaczyć na zdjęciach. Oczywiście zdjęcia jeszcze z niedokończonym olejowaniem.







Koncepcja jest, żeby zlikwidować trzy ostatnie deski położone w poprzek i zrobić donicę na wysokość trzech desek, po bokach zrobić donice na cztery deski (wyższe oraz wysunięte względem środkowej części o około 15 cm w każdą stronę).

Boczne donice będą miały około 60 cm na 60 i głębokość 50 cm. Środkowa część około 4 metry na 40 dm i głębokość około 40 cm.

W środkowej części chciałbym posadzić tuje ze zdjęcia oraz jakieś drobne rośliny (np. jałowce, może jakieś trawy). W bocznych donicach jakieś drzewka w kształcie kuli plus mniejsze rośliny (żonie podoba się clematis).

Podpowiedzcie proszę czy moja koncepcja jest słuszna. Do donic chcę doprowadzić nawadnianie Micro-Drip firmy Gardena

Z góry dziękuję i pozdrawiam.
MissJellyfish 00:35, 28 kwi 2015


Dołączył: 21 lut 2015
Posty: 73
Piękny taras z ogromnym potencjalem. Bardzo podobaja mi sie tez deski, ktore wybrales, donice drewniane tez wygladaja super. Tylko nie pasuja tu tuje.. Zbyt zwyczajne i nudne na taki swietny taras Zaszalej i wprowadz troche roznorodnosci. Zastanow sie wsrod jakiej zieleni najprzumniej spedzaloby Ci sie czas. Moze lubisz Azje i egzotyke- np ozdobne wisnie w rogach i bambusy Jaka to strona swiata? Czy chcesz miec slonce na tarasie i np parasol czy chcesz go zacienic roslinnoscia? Jaki styl lubisz?
____________________
Miniaturowa miejska oaza Ani
bergerac 22:10, 28 kwi 2015

Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 6
Dzięki, ale te dechy to zwykła sosna, nic szczególnego. Jeśli chodzi o rośliny, to tak naprawdę interesuje mnie, żeby było zielono. Lubię różnego rodzaju iglaki - uwielbiam kosodrzewiny, ale to za duże drzewo na taras.

Tak naprawdę potrzebuję porady w kwestii tych donic i ogarnięcia tego za pomocą desek. To mi dużo pomoże, bo nie do końca wiem, jak się za to zabrać.

Egzotykę oczywiście lubię , natomiast taras chcę jak najbardziej klasyczny. Co do cienia - w przyszłym roku planuję montaż markizy.
Gardenarium 08:30, 29 kwi 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ustawianie pojedynczych donic w szeregu nie stworzy nic szczególnego i będą gorsze warunki do uprawy roślin, bo w małej donicy woda szybciej ucieka a korzenie mają mało ziemi. Tuje w rządku? - nudy Panie ..nudy

Im większe donice tym lepiej, a najlepiej zbudować skrzynię, to będzie taka namiastka ogrodu.Tuje przepleć z hortensjami bukietowymi, na dole daj żurawki, może zwisające bluszcze lub irgi, coś w innym kolorze niż zieleń, turzyce niskie - zimozielone?

Popatrz tutaj http://www.gardenarium.pl/oferta/tarasy-z-drewna-egzotycznego
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
bergerac 11:18, 29 kwi 2015

Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 6
Dzięki, nie chcę pojedynczych donic, tylko właśnie skrzynię. Pytanie tylko czy wymiary, które podałem będą w porządku. Taras z linku - świetny!
Gardenarium 12:59, 29 kwi 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie doczytałam co chciałeś zrobić gwoli ścisłości tam w linku od 2 rzędu jest kilka róznych tarasów, które realizowałam.

Głębokość i szerokość za mała. Przynajmniej 60 cm. Im większa (wyższa) tym lepiej, może tak jak wysokość murku
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
bergerac 10:40, 03 maj 2015

Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 6
Dzięki za porady. Zabrałem się do roboty, dam znać jak wyjdzie. Wtedy oczywiście będę prosił o porady w sprawie doboru odpowiednich roślin.

EDIT: prawie już skończyłem, więc będę musiał zamówić ziemię. Na dno planuję dać około 3 cm keramzytu (pod tym jest włóknina i dalej ziemia ze żwirem), a na to ziemię. Rośliny to tuje, klematisy, planujemy jakieś rośliny płożące i reszta co doradzicie

bergerac 21:35, 10 maj 2015

Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 6
Witam ponownie. Korzystając z Waszych porad i inspiracji zrobiłem donice na tarasie. Dzisiaj wizyta w sklepie ogrodniczym i robota chwilowo skończona. Jeszcze tylko muszę wyregulować system nawadniania i zaprogramować sterowniki.





Posadziliśmy sosnę Carsten winter gold oraz sosonę piramidalis (chyba tak się nazywa). Do tego cztery klematisy, jałowce płożące, trzy tuje oraz trzmielina. Dodatkowo żona posadziła jeszcze jakieś kwiatki.

Mam dwa pytania:
- co posadzić pomiędzy tujami ? Myślałem o takich małych sosnach (kosodrzewinach ?) szczepionych na łodydze, mającej małe kule - max 40 cm wysokości. Do tego jeszcze myślę o uzupełnieniu jakimiś jałowcami i trzmielinami.
- jak wyregulować system nawadniania ? Jaki powinien być przepływ na minutę ? Mam kroplowniki o wydatku 2 litry na godzinę (do kwiatków) oraz kroplowniki końcowe (2-10 litrów) które chcę zastosować do tuj.



Gardenarium 22:44, 10 maj 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pod tujami posadź koniecznie żółte. Mogą być iglaki. Kosodrzewina odpada, będzie sino i ponuro.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
bergerac 15:23, 11 maj 2015

Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 6
Dziękuję bardzo. A czy możesz jeszcze doradzić w kwestii regulacji nawadniania ? Czy 2 litry na godzinę dla wszystkich tych roślin będzie OK ? Nawadnianie planuję dwa razy dziennie, rano i wieczorem.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies