Gdzie jesteś » Forum » Cebulowe » Eukomis - Lilia grzywiasta (Eucomis)

Pokaż wątki Pokaż posty

Eukomis - Lilia grzywiasta (Eucomis)

barbara_kraj... 13:04, 24 kwi 2011


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
Cebulę eukomis dostałam w prezencie w ub.r. Posadziłam ją do gruntu w końcu kwietnia, dość późno wypuścila liście i... nie zakwitła! W październiku, gdy liście zaschły wykopałam cebulę już z dwoma stożkami wzrostu i z trocinami przechowałam ją w torebce papierowej w piwnicy.
Pod koniec marca posadzilam cebulę w donicy tak, aby wierzchołek wzrostu był nieco pod powierzchnią ziemi. W kilka dni później wyglądala tak:


Kolejne fazy:






Zdjęcia z 23 kwietnia


Kwiaty 'pachną' tak, że ją na balkon wystawić musiałam))
Więcej o EUKOMIS można poczytać tu:
http://rosliny.wymarzonyogrod.pl/baza-roslin/cebulowe/eukomis,2_69/

____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
Martek 15:13, 24 kwi 2011


Dołączył: 03 paź 2010
Posty: 12046
Piękne okazy Barbaro ! Przyjemnie tak jak urośnie i zakwitnie ...Miałam to kiedyś przypadkiem w gruncie razem z innymi cebulami dodano mi niechcący w sklepie, szkoda ,że nie wąchałam... Pozdrawiam świątecznie
____________________
Pozdrawiam Martek :) Kolorowe-rabaty - Wizytówka - Kolorowe rabaty
Gardenarium 21:19, 24 kwi 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mam takie doświadczenie w uprawie eukomisu.
Moja klientka otrzymała cebule w prezencie z okazji nagrywania programu Maja w ogrodzie.
Sadziłam je podczas programu. Zakwitły pięknie, ale nie bardzo się spodobały, więc postanowiłyśmy
zostawić je w gruncie, aby zmarzły. A one nic!
Przezimowały i w następnym roku kwitły jeszcze bardziej obficie.







____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:19, 24 kwi 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308




____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
monteverde 21:21, 24 kwi 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
ale są bardzo ładne)
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
barbara_kraj... 21:52, 24 kwi 2011


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
Danusiu, skoro nie zmarzły, to albo zima łagodna była, albo zostały przykryte. Sprawdzone natomiast jest to, że rosnąc bezposrednio w gruncie są bardziej dorodne i pięknie się rozrastają
P.s. a wąchałaś je może?)
____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
Gardenarium 09:53, 03 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dopiero teraz zauważyłam to pytanie. Basiu nie wąchałam.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
shrekol 12:47, 05 wrz 2011


Dołączył: 04 wrz 2010
Posty: 1115
I na całe szczęście, ale taki "zapach" padliny to ma tylko eucomis bicolor ten biały nie ma zapachu. Na innym forum czytałem, że u kogoś przezimował w gruncie, i w tamtym roku pan na kiermaszu tez wszystkim mówił, że zimuje bez problemu tylko dobrze przepuszczalne stanowisko i lekkie okrycie musi mieć
____________________
barbara_kraj... 00:31, 01 lip 2012


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
Justyna 21:48, 15 lis 2012


Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 2282
U mnie Eucomis zimował w gruncie przez 5 lat, do ostatniej zimy (zdradliwa, bezśnieżna, ostra).
Co roku wypuszczał coraz więcej kwiatostanów. Jest ozdobny w kazdej fazie wzrostu. Nadaje się też na kwiaty cięte, niezwykle efektowny, długo się utrzymuje, zawsze wprawiał w zachwyt obdarowywanych.
Ja nazywam go palemką. Lubię go też za długa, cętkowana, żyrafia szyja. Liście pod spodem są również nakrapiane. Oryginalna i piękna roślina
W przyszłym sezonie, wsadzę znowu i nie zamierzam wykopywać. Polecam!

na zdjęciu odmiana bicolor (zdjecie z 2009) w poprzednim sezonie miał naście palemek

____________________
Mój zielony świat / Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies