Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wszystko od zera

Pokaż wątki Pokaż posty

Wszystko od zera

mst 15:14, 05 lut 2016


Dołączył: 07 wrz 2015
Posty: 84
dzisiaj przysypało moje zurawki
____________________
Magda-wszystko od zera
Dominika11 15:58, 05 lut 2016


Dołączył: 09 kwi 2014
Posty: 18709
Żurawki śliczne
____________________
Ja i mój ogródek - ZAPRASZAM :)
Toszka 18:05, 05 lut 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Witam się dopiero teraz, bo przed chwilą trafiłam do ciebie - wcześniej w morzu wątków nie zauważyłam.

Pozwolę sobie na kilka podpowiedzi odnośnie tej rabaty.

Po pierwsze, widzę po kolorze, że masz tam albo gliniastą ziemię, albo piaszczystą. W każdym przypadku ta ziemia wymaga wypracowania, wzbogacenia w próchnicę i rozluźnienia. Zwłaszcza, że to cienista rabata i rośliny lubiące takie stanowisko wymagają bogatej, pulchnej i wilgotnej gleby. Jesli chcesz mieć tam zdrowe i bujne rośliny to polecam przemyśleniu moją propozycję, aby na razie (póki świeżo posadzone) wykopać delikatnie rośliny i zainwestować w przygotowanie stanowiska. Jeśli cię to interesuje to pisz - pomogę merytorycznie i wesprę duchowo kiedy będziesz pracować, dzielna ogrodniczko

Po drugie, bukszpanom może być tam zbyt ciemno i będą chorować, a zwłaszcza łapać grzyba. Proponuję zakupić i posadzić tam cisy - mogą być to półkule, stożki, ostrosłupy lub na pni, tzw. lizaki. Jak się domyślam to front i zależy ci na elegancji, a ta zawsze trochę kosztuje Jeżeli cię ta opcja interesuje to też pomożemy gdzie można fajne i zdrowe kupić - mamy tu już swoje sprawdzone bazy

Po trzecie - jeśli chcesz kulki bukszpanowe to takie kupuj od razu - koszt do 30zł. Takie jak masz będą potrzebować ok. 4 lat formowania aby fajnymi kulkami się stały.

Po czwarte - jeśli chcesz elegancko, to lepiej żurawki sadzić w jednym kolorze plamami - nie (za przeproszeniem) - misz-masz.

Po piąte - hosty. Na takiej rabacie warto posadzić niewielkie, wolno rosnące. Olbrzymy dość szybko "zjedzą" ci inne rośliny - stłumią, zaduszą i przykryją liśćmi panosząc się w zawrotnym tempie. Zimą ich nie ma - na froncie marna ozdoba, chyba, ze tylko punktowo.

I na koniec po szóste - na tą rabatę możesz posadzić cieniolubną hakonechloa, np. żółta aureola. Żółte żurawki, których tu słońce przypalać nie będzie. Carexy - Ice Dancer lub świetlisty Silver Sceptre. Są tez inne - żółte, paskowane. Zimozielony kopytnik też polecam uwadze.

Radzę ograniczyć się tylko do kilku gatunków, bez nadmiaru, bez misz-maszu. Chyba wiesz, że mniej znaczy więcej, a na pewno elegancko.

Pamiętaj jednak o jednym - ty decydujesz co chcesz - my możemy jedynie służyć pomocą.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
mst 15:20, 06 lut 2016


Dołączył: 07 wrz 2015
Posty: 84
Dzieki Dominiko!tez sie w nich zakochałam
____________________
Magda-wszystko od zera
mst 15:25, 06 lut 2016


Dołączył: 07 wrz 2015
Posty: 84
Witam na mojej skromnej stronce dzieki za cenne rady,odnosnie ziemi to faktycznie troche jest gliniasta ale sadzac rosliny wykopywałam głebokie dołki i dawałm dobrą ziemie,odnosnie roslin to nadal mam metlik napewno beda żurawki i chyba zostane przy bukszpanach,kusza mnie trawki i nadal nie wiem co na pniu posadzic?
____________________
Magda-wszystko od zera
amelia_b 17:21, 06 lut 2016


Dołączył: 26 maj 2015
Posty: 12720
Witaj. Też w tamtym roku zaczynałam od zera, nie wiele zrobiłam. Szczerze długa droga przed nami
____________________
Pogubiłam się po drodze
ewusia81 22:44, 06 lut 2016


Dołączył: 30 sty 2016
Posty: 194
Cześć Zajrzałam do Ciebie i będę obserwować Twój wątek i kibicować, ja też zaczynam po budowie od zera i wciąż szukam informacji, dobieram i kombinuję co z czym i gdzie posadzić A wiosna tuż tuż więc jakiś plan działania by się przydał Pozdrawiam cieplutko
____________________
Ewa- [url=http://www.ogrodowisko.pl/watek/OgrodoveLove[/url]
mst 09:45, 07 lut 2016


Dołączył: 07 wrz 2015
Posty: 84
Witam!widze ze nie jestem sama, dzieki za odwiedzinki,pozdrawiam!!!
____________________
Magda-wszystko od zera
mst 13:09, 09 lut 2016


Dołączył: 07 wrz 2015
Posty: 84
Po lewej stronie ma powstac kolejna rabatka myslała aby tam posadzic min.rozplenice Hameln po bokch na srodku miskant np. ferner osten lub maleprtus obok niego 2 hortensje moze limelight i nizej zurawki plus moze turzyce rzedowa variegata lub inna co o tym sądzicie?
____________________
Magda-wszystko od zera
Dominika11 13:12, 09 lut 2016


Dołączył: 09 kwi 2014
Posty: 18709
a może lepiej z tyłu miskanta, przed nim hortki, a z przodu zurawki lub carexy
____________________
Ja i mój ogródek - ZAPRASZAM :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies