Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Osiedlowy ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Osiedlowy ogródek

Kokesz 21:42, 11 paź 2016


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Mam też problem z cisami, posadziłam je w ubiegłym roku, między nie dałam miskanty Variegatus i hortensje Limelight(ukorzeniłam patyki więc są jeszcze niewielkie) ale ten rozstaw mi się nie podoba.
Pażdziernik 2015r. październik 2016r.
Jeden cis jest do wyrzucenia, już zupełnie usechł

Może powinnam je rozsunąć na całość a nie tak pogrupować i przed nimi posadzić trawy i hortki?
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 07:54, 12 paź 2016


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
I trochę jesieni astry
Powinnam już sadzić tulipany ale dalie jeszcze tak ładnie wyglądają, że szkoda je wykopywać.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 13:14, 02 gru 2016


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Moje projekty, Podpowiedzcie proszę, który lepszy. Tam jest ok 1,50m wolnej przestrzeni, myślałam o tuji Smaragd, ale ona jest chyba zbyt wąska dołem, żeby wypełnić tę przestrzeń, a tuja Kórnik? Tuja Forever Gold lub Sunkissed Tuja Smaragd lub inna(jaka?) a przed nią niższa w odcieniu żółtym?
I zdjęcie od tyłu
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 13:29, 02 gru 2016


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
I kolejna rabata, co myślicie o takiej zmianie? Od lewej hortensje Vanilki lub Anabelle, później trawy Miskant Variegatus 3 szt i zsunięte razem cisy, na koniec jedna Hortensja Anabelle

Tu trochę lepiej widać, po lewej rośnie ModrzewLub odwrotnie poprzestawiałam trawy z hortkami
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 13:39, 02 gru 2016


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Pod modrzewiem ma być kącik do siedzenia, chyba taki okrągły żwirowy placyk, lub z płyt chodnikowych. Od strony bloku jest dość wysoki żywopłot z ligustra, który osłania i zapewnia trochę prywatności.

Za modrzewiem po przesunięciu cisa Dereń biały Elegantissima lub Ivory Halo (nie wiem który lepszy), przed nim Hortensje Lime Light, później trawy Miskant Variegatus 3 szt , cisy, na końcu Hortensja Anabelle

A tu bez Derenia, ale chyba wiosną byłoby goło, choć trochę się boję, że dereń się zbyt rozrośnie i zabierze za dużo miejsca.
Jak szeroka musiałaby być ta rabata, aby zmieścił się dereń i hortki?
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
makadamia 14:06, 02 gru 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Kokeszku, nie za bardzo się orientuję w tych rysunkach i projektach, ale Ivory Halo jest najmniejszym z dereni (najtrudniejszym również do dostania). Myślę że 1,5 metra by mu wystarczyło. W razie czego - derenie można ciąć - młodsze pędy ładniej się wybarwiają.
Na limki myślę że min. 1 metr trzeba liczyć.
Razem 2,5 metra.

Lepszych informacji udzielą Ci w wątkach tematycznych.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Kokesz 14:20, 02 gru 2016


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
I jeszcze rabata od strony południowej, chciałabym, aby była całoroczna, a na razie latem wygląda ok, ale zimą jest jeszcze goła, chociaż dosadziłam trochę małych bukszpanów, będę je ciąć na kulki i stożki, z tyłu tuje Brabant (będą z nich kule na pniu) między nimi Miskanty Morning Light, Hortensja Vanila Fraise - będę ją rozmnażać na wiosnę. Ciągle brakuje mi najwyższego piętra, ale o tym pomyślę na wiosnę.
Przedwiośnie

Wiosna

Lato

Jesień

Zima



____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 17:40, 02 gru 2016


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Jutro zrobię jeszcze raz plan z dokładnymi wymiarami, a na razie taki obrazek stworzyłam
Widok z tej samej perspektywy
Lipy i krzewy pod nimi dają duży cień po tej stronie ogródka, więc posadziłam tam Hortensje ogrodowe, tawułki i hosty.
Po prawej stronie pod lipami są krzewy czarnej porzeczki.
Po prawej stronie trawnika chciałam posadzić 3 szt czerwonej porzeczki na pniu a pod nimi ładny mini warzywnik w skrzyniach.
Wiem już, że trawnik jest zbyt duży a rabaty mają tylko 1,5m więc będzie go powoli ubywać na rzecz powiększania rabat.
Kształt trawnika też jest zbyt prostokątny, podoba mi się takie koło jak u ele2001 http://www.ogrodowisko.pl/watek/1223-ogrod-maly-ale-pojemny?page=44 albo taki
https://pl.pinterest.com/pin/35465915796057754/
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
anna_t 19:54, 02 gru 2016


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
cześć Kokesz jak masz na imię?
ja bym na Twoim miejscu dosadziła swierków serbskich, one są wąskie i można je ciąć. i nie kombinować juz z tujami bo i tak sporo sie dzieje w całym żywopłocie.
tam gdzie masz ta kule bukszpanową to może dosadź jeszcze z 2-4 (niewiem ile tam dokładnie jest miejsca, sama oceń)i zrób różankę wystawa południowa idealna
a tam gdzie jest cis to bym dokupiła wiekszych sadzonek i dosadziła w te przerwy. do tego jak juz fajnie wymysliłaś hortki i trawy i gitara
a miejsce do siedzenie może pod drzewami? i tak pewnie kiepsko sie wokól nich kosi to może tam wyżwirować i zrobić klimacik
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
Kokesz 20:27, 02 gru 2016


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Dziękuję Aniu.

Tam gdzie mam kulę bukszpanową będą jeszcze dwie większe, jest tam też kilka mniejszych i dwa bukszpany które będą stożkami.
Miejsce do siedzenia chcę zrobić pod modrzewiem, bo tam jest słonecznie, a ja lubię słońce i jest to miejsce zasłonięte żywopłotem od bloku. Tylko nie pasuje mi tam ten wielki cis, on ma prawie 1 metr szerokości, myślałam nawet, żeby go przerobić na kulę i dać w inne miejsce.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies