Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Osiedlowy ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Osiedlowy ogródek

Kokesz 21:33, 20 paź 2015


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6614
Witam.

Mam na imię Renata.

Od dwóch tygodni jestem posiadaczką osiedlowego ogródka o powierzcni 170 m2
(17,2 m x 10,60 m)
Ogródek od strony wschodniej i południowej jest ogrodzony siatką. Po stronie południowej bardzo blisko za ogrodzeniem są posadzone krzewy chyba śnieguliczka, obecnie przycięte do wysokości siatki oraz dosyć geste drzewa, które dość mocno zacieniają połowę ogródka.
Po lewej stronie rośnie żywopłot chyba ligustr, który chciałabym zostawić, jako osłonę od balkonów w bloku i za nim aż do dużego bukszpanu zrobić rabatę bylinową i kulki z bukszpanu, tawuły, thuji Danica.
Chciałabym czymś zasłonić "gołą" siatkę od strony chodnika, nie miałby to być gęsty żywopłot, myślałam o Hortensjach Lime Light, Miskantach Variegatus i nie wiem z czym je połączyć.
W narożniku gdzie rośnie żywopłot, pod modrzewiem jest zaciszne słoneczne miejsce na mały kącik wypoczynkowy (leżaki lub meble z palet albo ławeczkę)
Nie mogę się zdecydować, czy miałaby tam być nawierzchnia żwirowa, z płyt chodnikowych, czy trawnik.
Myślałam też o małym warzywniku, maksymalnie dwie skrzynie
Mam juz kupione rośliny:
Hortensje Lime Light, Hortensje ogrodowe różowe i białe, miskanty variegatus 3 szt trawę red baron 8szt żurawki, hosty August moon, minute man, zielone z białym środkiem-nie znam nazwy, tawułę gold mo thuja reingold 1 szt, thuje Danica 2 szt, cis pospolity Elegantissima 1 szt, szałwię omszoną 3 szt, piwonia różowa 1 szt, róża rabatowa Tom Tom 5 szt, jeżówki różowe, rudbekie, zawciąg nadmorski, skalnica arendsa różowa
liliowce stella d oro
lilie orientalne białe 3 szt
Dużo tulipanów w kolorach biały odcienie różu, fioletu, żólci, narcyze, szafirki
Będę wdzięczna za wszelką pomoc w rozplanowaniu rabat.
Pozdrawiam.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 21:46, 20 paź 2015


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6614
Dołączam jeszce zdjęcie narożnika z żywopłotem, pod nim rośnie mahonia lub ostrokrzew czy można wykorzystać ją na żywopłot przy siatce lub kształtować w kule, stożki
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 22:26, 20 paź 2015


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6614
Za ogrodzeniem rosną krzewy śnieguliczki, teraz przycięte do wysokości siatki, między nimi gęsto drzewa, tak, że prawa strona działki jest mocno zacieniona. Będę chciała przyciąć trochę drzewa, żeby na ogódek wpadało więcej słońca. Myślałam o posadzeniu tu host i hortensji ogrodowych,
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 22:40, 20 paź 2015


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6614
Na razie ogródek wydaje się jeszcze mocno zapuszczony (nikt o niego nie dbał od dobrych 10 lat) ale wycięlismy już kilka chorych drzewek owocowych, mnóstwo krzaków, korzeni, przekopaliśmy ok połowę ogródka, może w następny weekend uda się dokończyć resztę i nawieźć kompost.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
India 12:51, 26 paź 2015


Dołączył: 01 cze 2012
Posty: 279
Witam
ale dużo już zrobiliście

____________________
Ogród na Zapłociu
Kokesz 19:30, 08 lis 2015


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6614
Prace trwają, ręce odpadają
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
miskka 20:57, 08 lis 2015


Dołączył: 12 lut 2015
Posty: 621
Cześć! Pewnie będziesz dążyć do osłonięcia się od bloków i innych budynków sąsiedzkich?! Pozdrawiam i życzę powodzenia!
____________________
Kokesz 21:40, 08 lis 2015


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6614
Chciałabym się osłonić, chociaż nie aż tak szczelnie. Między cisami chciałabym coś dosadzić, Danusia proponuje Derenie Elegantissima, przed cisami miskanty variegatus ( mam kupione 3 szt) i hortensje ( jeszcze nie wiem czy Lime Light, czy Vanila Fraise).
Po lewej stronie (patrząc na plan) jest juz dość wysoki żywopłot z ligustra, który osłania od strony bloku. Za nim posadziłam 3 tuje Raingold( na razie malutkie) 2 tuje danica ( też malutkie) 3 małe bukszpany, ten duży już był i byliny: 3 szałwie omszone, liliowiec stella d'oro, 4 wrzośce, 3 tawuły, nie mam pomysłu co by tam jeszcze pasowało wyższego. Aha, między nimi na wiosnę pokaże się ok 400 tulipanów
Po prawej stronie są bardzo gęste krzaki chyba śnieguliczki i one zasłaniają dość szczelnie ogródek od chodnika, Przed nimi posadziłam 4 różowe hortensje ogrodowe, które wcześniej miałam w moim balkonowym ogródku


A tam gdzie rosną dwa duże świerki to raczej się niczym nie osłonię, bo z tego 16 piętrowego bloku widać cału ogródek jak na dłoni
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Gardenarium 12:46, 09 lis 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
W tej dziurze możesz świerki posadzić, uzupełnią zasłonę roślinną.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
malkul 20:14, 15 lis 2015


Dołączył: 07 wrz 2011
Posty: 21702
uwielbiam takie akcje! przeciez i osiedlowa zieleń może byc piekna, i może cieszyc mieszkańców osiedla mocno kibicuję
____________________
Gosia - Ogród tworzę nowoczesny***Wizytówka - Ogród nowoczesny kokoszki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies