Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Ekologia w mini ogródku na dachu

Pokaż wątki Pokaż posty

Ekologia w mini ogródku na dachu

maed 23:11, 25 gru 2015


Dołączył: 25 gru 2015
Posty: 180
Witam wszystkich. To mój pierwszy post na forum Podobnie jak duża część pozostałych forumowiczów zaczęłam od podglądania, a teraz przyszedł czas na pisanie.
Mam malutki ogródek (w zasadzie dwa: przedogródek 17m2 i zaogródek 38m2) przy bloku w środku miasta. Ponieważ zabudowa jest zwarta, ogródki są zacienione i stykają się z ogródkami sąsiadów jak również ogrodem osiedlowym należącym do wspólnoty. Co gorsza pod całym terenem jest garaż podziemny więc jest to w zasadzie taka ogromna donica. Mam ok. 50 cm ziemi czarnej, a pod nią jeszcze 20 cm piasku. Ziemia zmieszana jest z kawałkami cegieł i kamyków (podobno ma to poprawić odprowadzanie wody).
Teraz do rzeczy. Do tej pory nawoziłam nawozami mineralnymi, ale marzy mi się ekologiczna uprawa, ale zastanawiam się czy w tych warunkach jest to w ogóle możliwe.
Kompostownika oczywiście nie mam i mieć nie będę. Znajomi którzy mają swoje ogrody z kompostownikami wykorzystują całe czarne złoto więc od nich również nie dostanę. Nawozy zwierzęce nie wchodzą w grę, bo sąsiedzi by mnie wyrzucili ze wspólnoty, a córka z domu. Żadne gnojówki z pokrzyw też nie wchodzą w grę, z tego samego powodu. Wg mojego rozeznania pozostało mi: mikoryza (na trawnik i do wrzosowatych) w celu poprawienia kondycji roślin, obornik granulowany, biohumusy i domowej roboty "koktajle witaminowe" np. ze skórek bananów. Zastanawiam się jednak czy to wystarczy w moich warunkach.
Co o tym sądzicie?


Pozdrawiam
Edyta
____________________
Edyta - Ogródek podwórkowy
Kasya 00:52, 26 gru 2015


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41735
Witaj Edytko, nie umiem odpowiedzieć na twoje pytanie ale myśle ze łatwiej utrzymać dobrą jakość ziemi na małej powierzchn
Myśle tez ze po kondycji roślin ocenisz czy to wystarczy i czy nie trzeba uzupełniać jakiś pierwiastków
Ja kupuje rownież obornik przekompostowanny w workach, jest on z domieszką tortu i nie ma nieprzyjemnego zapachu.

____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Gardenarium 11:50, 26 gru 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Obornik granulowany przemieszany z ziemią po rozsypaniu na pewno nie będzie czynił przykrego zapachu, można kupować w niektórych c. ogr. tzw. "ukorzeniacz", próchnicę itp. podłoża żyzne i w większości oparte na kompoście. Tak więc szukaj ich i ściółkuj glebę, mieszaj.

Rób próchnicę liściową z zebranych liści, kładź do worka, podlej i niech leży aż spróchnieje, potem rozsypiesz.

Zastanów się, czy swój wątek chcesz mieć tutaj, czy w "Naszych ogrodach" ?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
maed 21:30, 26 gru 2015


Dołączył: 25 gru 2015
Posty: 180
Dziękuję za odpowiedzi. Swój wątek założę pewnie kiedyś w "Naszych ogrodach" jak już do tego dojrzeję. Pomyślałam jednak, że jest pewnie trochę osób z blokowymi ogródkami, które chciałyby je uprawiać ekologicznie np. ze względu na dzieci lub owoce (mam 3 krzaki borówek). Więc chętnie poczytam jak sobie dają radę inni. Dziękuję za pomysł z liśćmi. U nas nie ma za dużo drzew z racji garażu pod spodem, ale mamy mnóstwo krzewów, głównie dereni. Próbowałam namówić wspólnotę na założenie kompostownika, ale nic z tego nie wyszło Podobno firma, który zakładała osiedlowy ogród stwierdziła, że w tych warunkach zasilanie kompostem jest niewystarczające, bo warunki są zbliżone do uprawy hydroponicznej.

Edyta
____________________
Edyta - Ogródek podwórkowy
Gardenarium 10:29, 27 gru 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Niestety firma nie ma racji, jeśli chcesz uprawiać swój ogród ekologicznie. Ekologicznie czyli bez użycia sztucznych nawozów.

Twój ogród to "zielony dach" i ziemia musi mieć taki skład ze względu na ciężar i technologię zakładania zielonych dachów. Z hydroponiką nie ma to aż tyle wspólnego jak sądzą. Hydroponika to korzenie zanurzone w roztworze odżywczym bez udziału ziemi, albo w kruszywie, gdzie przepływa odżywka. To tak w skrócie. A twój zielony dach ma podłoże, mniej żyzne ale ma.

Ja mam zielony dach na śmietniku i dokładam co roku podłoża na wierzchu w postaci próchnicy odkwaszonej. Ten dach istnieje 10 lat i jakoś żyje i ma się dobrze.

Pomysł z własnym wątkiem podsunęłam dlatego , że mamy już w tym dziale podobne wątki i niepotrzebnie tworzyłaś całkiem nowy wątek. Miałby sens, gdyby pozostał jako twój wątek, a tak muszę przenieść posty do właściwego działu, aby wątek nie był zdublowany.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:35, 27 gru 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pokaż zdjęcia, co tam masz posadzone, zobaczymy jak firma się sprawiła przy zakładaniu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
maed 17:11, 27 gru 2015


Dołączył: 25 gru 2015
Posty: 180
W takim razie wgrywam zdjęcia ogrodu osiedlowego. Ogródki prywatne mieszczą się przy samym budynku. Ogród najładniej wygląda latem, choć jesienią dzięki sporej ilości traw również prezentuje się ładnie.
Na początek cześć zachodnia czyli nasza zielona studnia:


oraz wschodnia w chodnikiem i wejściami do klatek schodowych:

____________________
Edyta - Ogródek podwórkowy
Gardenarium 17:25, 27 gru 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Widać, że mądrze zrobiono pagórki, aby warstwa uprawna była jak "najgrubsza".

Nadal popieram to, że hydroponika to to nie jest, a "prawie" normalny ogród. Sposób jego prowadzenia zależy od ogrodnika. Następuje wypłukiwanie składników odżywczych, bo działa nawadnianie, drenaż też musi być drożny. Miąższośc gleby jest stała i określona,ziemia nasypana i koniec, więcej nie będzie, drzewa będą się korzenić w poziomie. Czy nawozisz mineralnie czy organicznie, zależy od ciebie wyłącznie ale też od tego, co ktoś inny ma do powiedzenia.

Masz tutaj derenie i koniec, one nie potrzebują wiele, korzenie będą się rozrastać i tyle. Ja tutaj nie widzę żadnego problemu, że coś miałby przestać rosnąć.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
maed 17:39, 27 gru 2015


Dołączył: 25 gru 2015
Posty: 180
W takim razie będę jeszcze męczyła zarząd wspólnoty o kompostownik. Oni chyba się martwią, żeby do kompostownika nie było wrzucane byle co. Jeśli jednak trafiałaby tylko skoszona przez ogrodnika trawa i liście zebrane jesienią, to chyba i tak warto.
____________________
Edyta - Ogródek podwórkowy
Gardenarium 17:46, 27 gru 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Najlepiej trawy nie wrzucać, bo zakisi się, bryła gnijąca się zrobi, wrzucaj tylko chwasty, tylko liście, obierki, fusy z kawy i herbaty. Zrób czarny termokompostwnik gdzieś w krzakach ukryty. Skoszonej trawy będzie zbyt dużo. Oddawaj ją na odpady zielone.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies