Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Powojnik pod magnolią

Pokaż wątki Pokaż posty

Powojnik pod magnolią

kleszcz72 12:40, 28 lut 2016

Dołączył: 27 lut 2016
Posty: 29
Chciałabym posadzic pod magnolią powojnik z grupy bylinowych ,czyli takich ktorych pędy zamierają na zimę.Myślałam o Arabelli
Poniżej opis
"Jeden z najpiękniejszych powojników bylinowych. Kwiaty średnicy 7 cm, początkowo są fioletowe, a w trakcie przekwitania jasnoniebieskie z lekkim odcieniem lilaróż. Kwitnie nieprzerwanie i bardzo obficie od początku czerwca do października. Przez całe lato widać jednocześnie pąki i kwiaty w różnym stadium rozwoju. Osiąga 1,5-2 m wysokości. Zeszłoroczne pędy zamierają, dlatego w marcu należy je przycinać tuż nad ziemią. Odmiana polecana na wystawę południową, wschodnią i zachodnią. Preferuje stanowiska żyzne, stale wilgotne i przepuszczalne. Jest rośliną bardzo plastyczną, której pędy płożą się po ziemi albo wspierają o podpory, wspinając do góry."

Skoro powojniki sadzi się przy drzewach ,różach to taka magnolia wydaje się idealna
Ale mam dylemat natury technicznej.Jakie korzenie ma magnolia?
jak najbliżej mogę posadzic ten powojnik?
Dołek zamierzam wykopać delikatnie ,nawet ręcznie jeśli trzeba ,żeby ominąć korzenie
Teraz magnolia rośnie w trawie ,zamierzam wokół zrobić mini rabatę.Więc na pewno będzie jej lepiej
Co mogę dodać jako wypełniacz?jaką bylinę
Żurawki i hosty odpadają
Coś niskiego ,tworzącego kępy ozdobnego raczej z liści na sloneczne raczej stanowisko ,ale nie "patelnia"
Będę wdzięczna za opinie i pomysły
Drugi pomysł to bluszcz obrastający obficie stary 1,5 metrowy pień.Tam tez chciałam dać taki powojnik ale tu z kolei mam obawy czy bluszcz /już wiekowy/ nie zagłuszy powojnika.
Co myslicie?
Gardenarium 19:39, 28 lut 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Hosty o drobnych liściach i mających dość gęste kępy. Powojnik moim zdaniem odpada, chyba byłby zbyt ekspansywny. Magnolia płytko się korzeni, ma bardzo wrażliwe korzenie na grzebanie w nich, łatwo można je uszkodzić.

Polecam trzmielinę Fortunego, można nieco dalej posadzić a ona się płoży, więc pokryje ten placek ukorzeniającymi się pędami, barwinek ale ja nie lubię barwinka i nie polecam.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kleszcz72 19:46, 28 lut 2016

Dołączył: 27 lut 2016
Posty: 29
Dziękuję za odpowiedz choć mnie bardzo zasmuciła.













Gardenarium 23:02, 28 lut 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Szkoda magnolii żeby ją zaduszać powojnikiem. Ja mam tego powojnika, włazi na wszystko.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kleszcz72 16:13, 29 lut 2016

Dołączył: 27 lut 2016
Posty: 29
Tak,dam sobie spokój
ZbigniewG 20:17, 29 lut 2016


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8906
Prawie wszystkie powojniki wymagają gleby o odczynie od obojętnego do lekko zasadowego a magnolia wiadomo czyli sąsiedztwo wykluczone


u siebie przy magnoliach mam hosty i niskie rododendrony sąsiedztwo im pasuje
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Gardenarium 08:46, 01 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wrzośce (dużo i gęsto) mogą być, będą kwitły w tym samym czasie i dadzą jaskrawy dywan np. karminowy to przy białych kwiatach magnolii da dobry efekt. Przy jasnoróżowej też.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kleszcz72 21:15, 01 mar 2016

Dołączył: 27 lut 2016
Posty: 29
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.Te wrzośce mi się podobają .Muszę coś o nich poczytać.
Gardenarium 07:54, 02 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/203-prosty-przepis-na-wrzosowisko

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/60-czas-na-wrzosowisko

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/427-wrzosce-krokusy-i-wrzosy-udany-mariaz-na-wiosennej-rabacie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies