Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Potrzeba ogrodowej zmiany

Pokaż wątki Pokaż posty

Potrzeba ogrodowej zmiany

evik0 17:12, 18 mar 2016

Dołączył: 16 lut 2016
Posty: 99
lindsay80 napisał(a)
Hej, przybywam, dziś na chwilkę, też mam na froncie przy ogrodzeniu wiśnie Umbraculifera, a pomiędzy nimi róże Artemis, zakładałam ta rabatę latem więc jeszcze efektu nie ma, ale ja już ją lubię
Ta róża dorasta do 1,2m na wysokość i na szerokość. Dziś już nie dam rady, ale jutro podrzucę Ci jakieś inspiracje.

U Ciebie to jest strona południowa więc słoneczka dużo, jeśli zdecydujesz się na róże to stipa z nimi będzie bardzo fajnie wyglądać i do tego może jeszcze niebieskie albo różowe szałwie (ja mam niskie różowe jeżówki Butterfly Kisses). A jeśli nie stipa to może sesleria jesienna?
Nie wiem jak szeroką masz tą rabatę, bo opisana jest tylko długość, faktycznie fajnie by było upchać tam kilka kulek bukszpanowych, żeby zimą nie było łyso, tylko wtedy to chyba bym z tej obwódki bukszpanowej zrezygnowała.

Iglaki jak dla mnie out - wszystkie.


Miło ze wpadłaś róże i stipy - to mi sie bardzo podoba! Największy problem mam właśnie z tymi zimnozielonymi roślinami. Najpierw myślałem Ze obwódka + iglaki to będzie strzał w dziesiątke. A teraz pod waszym wpływem nachodzą mnie myśli ze moze byc tego za dużo.

I jeszcze jedna zagwozdka - czytałam ze ogrod powinien byc spójny. Chociaż miałam to w głowie w zeszłym roku jak zaczęłam czytać ogrodowisko to i tak mam wrażenie ze u mnie jest wszystko od czapy. mpze jak zrobię porządnie z wami choc jedna rabatę dostosowanie i poprawa pozostałych przyjdzie naturalnie.

Rabata w najszerszym miejscu ma 3,6 m
____________________
Ewa potrzeba-ogrodowej-zmiany
evik0 18:46, 18 mar 2016

Dołączył: 16 lut 2016
Posty: 99
A moze iść w stronę mixu obwódkowo kulkowo stozkowego .... Co myślicie o takim pomyśle? Wtedy wszystko z bukszpanu i nie było by mixu gatunkowego
____________________
Ewa potrzeba-ogrodowej-zmiany
Toszka 20:50, 18 mar 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Stożki tu nie pasują, Wokół całej rabaty obwódka z bukszpanu, a pomiędzy wiśniami rozsypane różnej wielkości kule lub półkule cisowe i bukszpanowe. Czasami sadzone po trzy lub pięć z gradacją wzrostu.
Na wiosnę w wielkich ilościach cebulowe (krokusy, szafirki, tulipany i czosnki (napisałam w kolejności kwitnienia). To muszą być na prawdę w dużej ilości posadzone cebule, liczone w setkach.

Podsumowując ma być to rabata kulisto- różana. Prosto i bez udziwnień.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
evik0 21:26, 18 mar 2016

Dołączył: 16 lut 2016
Posty: 99
Hej Toszko,
Dlaczego stożki tu nie pasują? Nie upieram sie na nie, ale chce wiedzieć dlaczego tak uważasz?

Czyli nie dawalabys tu żadnych traw? Ani miskantow , ani stipy? . Tego chyba nie przeżyje ....ten pomysł mi sie nie podoba bo ja uwielbiam wszelakie trawy
____________________
Ewa potrzeba-ogrodowej-zmiany
Toszka 21:57, 18 mar 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Gdybyś ograniczyła się tylko do traw bez róż to tak, a tak same w sobie róże wprowadzają chaos, czy jak kto woli malowniczo maja poplątane gałazki

Stożki będą zbyt ciężkim elementem pomiędzy kulami wiśni, a kulami na ziemi.
W zaproponowanej przeze mnie aranżacji kule w powietrzu i na ziemi równoważą się, a róże będą pietrem pośrednim. Tam aż się proszą cisowe półkule min. 80-100cm średnicy. Dodatkowo gryzie się zamknięcie od góry strzelistego stozka (w tym układzie) ciężką kulą wiśni. Stożki posadź na oddzielnej rabacie i możesz połączyć je z roztrzepaną formą drzewa lub traw.

Możesz do róż wprowadzić jakieś niewysokie lub ich wzrostu trawy, ale pamiętaj, że trawy potrafią zniszczyć przez dotyk buksa (łysieje i łapie grzyba)

Teoretycznie możesz pod żywopłotem posadzić jakieś fontannowe miskanty, ale pamiętaj, że one masywne rosną.
Decyzje należą do ciebie, ja mogę tylko podpowiadać. To twój ogród

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
evik0 10:21, 19 mar 2016

Dołączył: 16 lut 2016
Posty: 99
Serce mówi jedno a rozum mówi słuchaj bardziej doświadczonych. Myślałam o tym, i jednak z traw nie zerezygnuje.

Podsumowując: stożki i kulki na pniu nie pasują, pozostają kule i półkule zimozielone. To moze by sie jednak Moj swierk ostał. Jakby go trochę przystrzc to idealna półkula by była hehe

Moze jednak hortensje zamiast róż? Mam kilka na pozostałych rabatach wiec było by jakieś powiązanie. Przemyśle to przez weekend.

U mnie dziś rano pruszyl śnieg
____________________
Ewa potrzeba-ogrodowej-zmiany
Toszka 10:47, 19 mar 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
u mnie też śnieg - po sąsiedzku
Hortensje w zeszłym roku nie dały u ciebie rady, bo jak mniemam były świeżo sadzone, nieukorzenione należycie, siłą rzeczy, dodatkowo te potworne upały, że podlewanie z doskoku nic nie dawało. No i z tych powodów przypaliło je(z odwodnienia)
Pamiętaj o jednym - teraz wydaje ci się tam łyso, ale za 3 lata będzie niemiłosierny busz. O tym trzeba myśleć.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
jolanka 19:30, 20 mar 2016


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 16448
Przychodzę z rewizytą do sąsiadki. Zaczynamy, jak widzę, przygodę ogrodową w tym samym czasie. Zapraszam do wizyt. Może wspólnie coś wymyślimy.
Nakupiłam trochę cisów i bukszpanów, niektóre nawet niczego sobie i zamierzam je ciąć w te piękne kulki i stożki. Też mi się podobają.
____________________
jolanka ogród z uśmiechem
anbu 19:32, 20 mar 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Ewa i co postanowiłaś odnośnie rabaty z wiśniami?
____________________
Ania Ogród Ani :)
evik0 22:21, 20 mar 2016

Dołączył: 16 lut 2016
Posty: 99
Aniu, na dzisiaj plan jest taki:
1. Gracimilius
2. Białe hortensje Toszka dała mi nadzieje ze dadzą radę na patelni. Poczytałam trochę i chyba zaryzykuje. Chyba wole je jednak niż róże, i będzie łatwiej z utrzymaniem.
3. Przed hortensjami kulki i polkule zimozielone. Oczywiście tu nadal nie mam pojęcia jak je rozmieścić
4. Stipa( jak wyrośnie siwki maja już ze 2cm

I chyba nie robię jednak tej obwodki

Wczoraj się naoglądałam zdjeć, po nocy mi się rabaty snily

Jolu zapraszam. Widzę ze ty już ostro działasz z sadzeniem. Ja narazie papierowo ..
____________________
Ewa potrzeba-ogrodowej-zmiany
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies