Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Stylowe Nordowisko

Pokaż wątki Pokaż posty

Stylowe Nordowisko

achimee 23:22, 21 lip 2020


Dołączył: 10 sie 2015
Posty: 483
Roocika napisał(a)
Byłam przekonana, że seslerią nie da rady na glinie, próbnie posadziłam i daje sobie radę.
Jakie rośliny się u Ciebie nie sprawdziły na glinie? U mnie też glina

Seslerii mam trzy rodzaje i wszystkie dobrze rosną U mnie nie ma szans na magnolie (próbowałam), jeżówki odmianowe też wypadły albo słabo wyglądają, ale za to taka zwykła sieje się jak guuupia i pięknie kwitnie
Z lawendą też różnie ta na skarpie radzi sobie super, a ta na płaskiej rabacie w deszczowy rok zgniła... dla lawendy było za mokro, ona nie może stać w wodzie, a na skarpie jednak stojącej wody nie ma. Juki na tej najcięższej glinie też zżółkły i zgniły jak był mokry rok. Nie chce rosnąc też perowskia. Ciągle szukam jeszcze żelaznych roślin Może Ty masz jakieś sprawdzone pewniaki na ciężką glinę?
____________________
Ewa Stylowe Nordowisko
Dominika11 07:30, 22 lip 2020


Dołączył: 09 kwi 2014
Posty: 18709
achimee napisał(a)


Sesleria jesienna (Sesleria autumnalis)

Z kępek wyłażą pojedyncze wąsy, przypomnij się po wakacjach, będę robić porządki na rabacie to się na pewno coś znajdzie
super
____________________
Ja i mój ogródek - ZAPRASZAM :)
Roocika 08:52, 22 lip 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
achimee napisał(a)

Seslerii mam trzy rodzaje i wszystkie dobrze rosną U mnie nie ma szans na magnolie (próbowałam), jeżówki odmianowe też wypadły albo słabo wyglądają, ale za to taka zwykła sieje się jak guuupia i pięknie kwitnie
Z lawendą też różnie ta na skarpie radzi sobie super, a ta na płaskiej rabacie w deszczowy rok zgniła... dla lawendy było za mokro, ona nie może stać w wodzie, a na skarpie jednak stojącej wody nie ma. Juki na tej najcięższej glinie też zżółkły i zgniły jak był mokry rok. Nie chce rosnąc też perowskia. Ciągle szukam jeszcze żelaznych roślin Może Ty masz jakieś sprawdzone pewniaki na ciężką glinę?

Z tych roślin co mam posadzone, to dobrze rośnie krzewuszka, bodziszek korzeniasty i przywrotnik oraz piwonia, kiepsko szałwia (długo się zbiera), gorzej bodziszek kantabryjski. Reszta sobie radzi niespektakularnie.
W tym roku posadziłam rośliny w "dolnym" ogrodzie, tam są gorsze warunki, bo jest wyższy poziom wód gruntowych i od zimy do wiosny mokro, więc zobaczymy co z tego co mam będzie chętne do współpracy. AA. sesleria rośnie w dolnym ogrodzie (od ubiegłego roku- na próbę) i rośnie dobrze, ale bez fajerwerków
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
popcorn 09:08, 22 lip 2020


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
achimee napisał(a)
Wszystkie seslerie ładnie rosną Będzie Pani zadowolona Pozdrowionka


____________________
Mój nowy ogródek
achimee 11:28, 22 lip 2020


Dołączył: 10 sie 2015
Posty: 483
Hmmm, piwonia... u mnie niestety zdechły, ale ciągle mnie korci żeby jeszcze raz spróbować. Może nie dały rady bo były jeszcze za małe i akurat trafiły na niesprzyjającą aurę. Wiadomo jak się rośliny rozrosną i dobrze zakorzenią to zniosą więcej niedogodności.
____________________
Ewa Stylowe Nordowisko
Roocika 11:46, 22 lip 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
achimee napisał(a)
Hmmm, piwonia... u mnie niestety zdechły, ale ciągle mnie korci żeby jeszcze raz spróbować. Może nie dały rady bo były jeszcze za małe i akurat trafiły na niesprzyjającą aurę. Wiadomo jak się rośliny rozrosną i dobrze zakorzenią to zniosą więcej niedogodności.

W dolnym ogrodzie nie mam (mam przy domu- środkowe piętro), ale u sąsiadów wszędzie rosną jak chwasty, więc liczę, że jak posadzę w dolnym to dadzą radę.
Pewnie zależy też od odmian, np. jedna krzewuszka zmarzła mi w pierwszym sezonie po posadzeniu (nie obudziła się), ale to była inna odmiana niż ta co daje radę.
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
achimee 12:03, 22 lip 2020


Dołączył: 10 sie 2015
Posty: 483
O i to jest chyba to! odmiana!!! Muszę poszukać jakichś zwykłych a nie tych delikatnych odmianowych. Choć odmianowe zawsze kuszą wyszukanymi kolorami czy kształtami. Jednak w trudnych warunkach najlepiej radzą sobie takie zwykłe rośliny, nie odmianowe, a najlepiej jeszcze przekazywane z pokolenia na pokolenie, z ogrodu do ogrodu.
____________________
Ewa Stylowe Nordowisko
achimee 13:55, 22 lip 2020


Dołączył: 10 sie 2015
Posty: 483
Ach ta stipa... Ma wielu wielbicieli...
____________________
Ewa Stylowe Nordowisko
achimee 13:56, 22 lip 2020


Dołączył: 10 sie 2015
Posty: 483
____________________
Ewa Stylowe Nordowisko
achimee 13:56, 22 lip 2020


Dołączył: 10 sie 2015
Posty: 483
____________________
Ewa Stylowe Nordowisko
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies