Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Nasz kawałeczek pod niebem

Pokaż wątki Pokaż posty

Nasz kawałeczek pod niebem

ana_art 12:11, 11 maj 2011


Dołączył: 10 maj 2011
Posty: 18824
Chciałabym nieśmiało się przywitać i prosić o pomoc w zagospodarowaniu przestrzeni pod moim niebem . Moje niebo znajduje się tuż obok Łomży (podlasie), Dom kupiliśmy na początku ubiegłego roku cała energia 'poszła' w jego wykończenie. Mieszkamy tu od roku, razem z wiosną zaczeliśmy porządkować przestrzeń. Jestem laikiem. Przewertowałam wele gazet, szukałam inspiracji w necie. Zwrócilam się do firmy która w naszej okolicy zajmuje się projektowaniem ogrodów. Rozmawiałam z Panią która miała do nas przyjechać i to była nasza pierwsza, i ostatnia rozmowa ;(. Pani mnie olała, może moje 8arów nie bylo warte jej czasu? Nie wiem i już mnie interesuje. Wiele mi się podoba, chciałabym miec ogród 'jak z obrazka' tylko mam problem.JAK TO OGARNĄĆ?
Od frontu domu jest północny-wschód, ziemia V klasa, piasek, działka ma spadek w lewą stronę, jak robiliśmy studzienkę do odwodnienia to przekrój ziemi jest 'wielobarwny' po opadach woda wsiąka idealnie. Niestety nie zrobiliśmy nawadniania bo nie wiedzieliśmy jak (liczyłam na tę ogrodniczą firmę) a czas naglił bo przychodzili wcześniej umówieni brukarze ;((( w każdym rogu działki mam wyprowadzone przewody elektryczne. Po lewej stronie działki wzdłuż płotu posadziliśmy szmaragdy by odsłonić się od sąsiada i stworzyć tło dla przyszłych roślin.

Tak wyglądało przed brukarzami:
tył domu


front domu



Pierwsze założenia były takie

w wolnym tłumaczeniu po prawej stronie domu długi podjazd który spełnia również fynkcje parkingu dla samochodów. To co na fioletowo miało być rabatami , na zielono trawnik, za domem pomiędzy placem zabaw a altaną miała być fontanna w formie takiej kuli by dzieci mogły bezpiecznie się pluskać. W trakcie rabata pomiędzy furtką a bramą zmieniła kształt i teraz wyglada tak:





Nasadziłam w niej kilka roślin ale nie wiem czy dobrze... jakoś mnie nie zachwyca, Takie małe roślinki do mnie nie przemawiają ;( Po obu stronach furtki wsadziłam klony i zastanawiam się czy by ich nie dać dalej w szpalerze tutaj,


a pomiedzy nimi jakieś zimozielone iglaki w formie stożków ? jakieś inne niższe roślinki ? i żurawki - zakochałam się w nich ogladając ogród Danusi ( u mnie na zadupiu nie do zdobycia, więc zamówiłamok 30 sadzonek przez internet, narazie czekam)
Taras jest przez większość dnia nasłoneczniony. Na przeciw rosną wcześniej wspomniane szmaragdy, zaczełam robić rabatę, początkowo wytyczyłam ją z drewnianych obrzeży, ale mi się nie podobalo więc ją przerabiam. A że mam takiego oto najmłodszego pomocnika to praca idzie wolno

Na skraju placu zabaw (musieliśmy podnieść teren by go wyrównać pod przyszły plac zabaw) posadziliśmy trzy brzozy, narazie są wykorowane ale chcialabym coś pod nimi zasadzić. Obrzeże w tym miejscu jeszcze jest nieskończone ale będzie biegło do tej szarej palisady. Wygląda to tak;


cdn
____________________
Any ogród mały-czyli wygrana walka z ugorem i Wizytówka
ana_art 12:56, 11 maj 2011


Dołączył: 10 maj 2011
Posty: 18824
Ciąg dalszy strony od tarasu:




na tym zdjęciu widać jeszcze drewniane obrzeża i kółka z tychże za chwilę też ich tam nie będzie . W miejscu tych kół chciałam posadzić trzy iglaki takie 'choineczki' do zimowych dekoracji. Tylko nie wiem czy to dobry pomysł i ewentualnie jakie drzewka wsadzić? W trakcie postanowiłam że tu na przeciw tego brukowego koła chciałabym wkomponować w te rabatę źródełko z kamyczkam i kulą (mam tam wyprowadzony przewód elektryczny) Jakie dać wokół roślinki? Obecne mogę przesadzić:

widok z góry


Idąc na 'tył' domu. na tym wydzielonym poprzez palisady placu 8x8 będzie w przyszłym roku duży plac zabaw dla naszych dzieciaków;

na prawo od placu zabaw. W miejscu gdzie teraz leżą worki z ziemią i korą chcę zrobić altankęze stołemi krzesłami.

Altankę obsadzę winogronem na winko Nie wiem jak to zrobić bo tutaj znowu jest inny poziom terenu. Czy dać taką samą palisadę jak na placu zabaw i nawieźć ziemi na równo, czy zrobić coś innego? Widziałabym też pomiędzy tymi poziomami taki płyciutki prostokątny stawik jak u Danusi? ) Za altanką tam gdzie widać agregaty od pompy ciepła i klimatyzacji będzie drewniany budynek gospodarczy. Wejście będzie chyba od strony altanki tak by tą strone od podjazdu można było zagospodarować. Chcialam przy płocie posadzić pachnący jaśmin.( mam miłe wspomnienia z dzieciństwa gdy jeździlam do babci i u sąsiadki kwitł jaśmin i coś jeszcze ale nie wiem co?
W trakcie powstawania kostki zmieniliśmy trochę koncepcje na końcu podjazdu. na ścianie pod oknem kuchennym mamy kran i dalismy tam takim łukiem kostkę by uniknąć ewentualnego błota. Mniej więcej wygląda to tak:

Potem zrobię zdjęcie teraz karmię małego żarłoka Dzięki temu powstały fajne dwie 'zatoczki' w tej obok okna kuchennego chciałabym zrobić chyba różaną rabatkę.
Narazie to tyle, czekam na pomoc kogoś mądrzejszego
____________________
Any ogród mały-czyli wygrana walka z ugorem i Wizytówka
Sebek 13:51, 11 maj 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Pierwsze nasadzenia już są i muszę przyznać, że bardzo sensowne
Na początku mogę doradzić, żebyś się zdecydowała na jeden rodzaj obrzeży no i proponuję te szerokie płytki czy cegły. Drewniane bordery wszyscy chyba u nas wyrzucają, po za tym po kilku latach gniją.
Dobrze pomyślałaś z tymi falami, bo będą bardzo pasować do kostki i do tarasu.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
ana_art 14:02, 11 maj 2011


Dołączył: 10 maj 2011
Posty: 18824
Sebek wiem ze długa ta moja wypowiedź i że nie doczytałeś Pisałm że zrobiłam drewniane obrzeża, ale mi sie nie podobały wiec je zastepuje cegłą właśnie ))) specjalnie wkleiłam zdjęcia na których wyraźnie widać oba rodzaje obrzeży. A że robie to sama a mam w domu 6mc dziecko (tez jest na fotkach) to prace dziele na etapy -czytaj kiedy ręcę mam wolnę
____________________
Any ogród mały-czyli wygrana walka z ugorem i Wizytówka
Sebek 14:40, 11 maj 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Jakoś mi to umknęło. Czytałem na pewno, ale tyle tego było, że zapomniałem
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
ana_art 14:48, 11 maj 2011


Dołączył: 10 maj 2011
Posty: 18824
wiem, wiem ja dużo gadam i chciałam wszystko dokładnie wytłumaczyć
____________________
Any ogród mały-czyli wygrana walka z ugorem i Wizytówka
ana_art 21:38, 11 maj 2011


Dołączył: 10 maj 2011
Posty: 18824
zrobiłam zdjęcia tej części przy oknie z tyłu domu i wyglada to tak;

\
Tuż obok domu chcialam zrobć różaną rabatkę, te dwa bukszpany chciałam dac po obu stronach tego podjazdu, ale nie wiem czy to dobry pomysł

a tu gdzie stoi tymczasowo ten biały stolik (wszystko w tym miejscu stoji tymczasowo) chciałam dać jasmin pachnący i coś jeszcze


na koniec zdjecie mojej wschodzacej trawki )) od tygodnia codziennie przyglądam się i zastanawiam kiedy wzejdzie


Czekam na pomoc i szeroko się uśmiecham
____________________
Any ogród mały-czyli wygrana walka z ugorem i Wizytówka
Gardenarium 23:29, 11 maj 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wg mnie potrzebujesz więcej roślin liściastych nawet zimozielonych, ale o kolorowych liściach - i to w dużych plamach, aby nadać koloru smutnym iglakom.

Dołóż kolorowe żurawki, trzmieliny, wrzośce, hosty, ozdobne miskanty, śliwę wiśniową, na ogrodowisku modne i popularne są hortensje Limelight, formy pienne (kule na pniu).
Z iglastych fajnie dodać cyprysik groszkowy "Filifera Aurea Nana".

Pooglądaj zdjęcia realizacji Gardenarium- to gotowe podpowiedzi jak uatrakcyjnić rabaty kolorem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ana_art 10:51, 12 maj 2011


Dołączył: 10 maj 2011
Posty: 18824
Dziekuję, największy problem mam z tą rabatą pomiędzy furtką a bramą, nie wiem jak połączyć roślinki by nie bylo gołych 'placków' by roślinki mialy ładne poziomy żeby razem dobrze się komponowały.
Nie wiem czy dobrze kombinuje:

trzmielina rośnie wyżej niż żórawka ?
____________________
Any ogród mały-czyli wygrana walka z ugorem i Wizytówka
Gardenarium 19:01, 18 maj 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
ana_art napisał(a)
Ciąg dalszy strony od tarasu:



Błagam posadź coś liściastego pomiędzy jałowcami Skyrocket, najlepiej hortensje Limelight, albo berberys Maria żółty. Smutno, chociaż dużo ładnych roślin jest, ale kolorów brakuje
Albo z iglaków Chamaecyparis pisifera "Filifera Aurea Nana", trzmieliną "Emerald'n Gold"

Przed "kominem" wystającym z ziemi - berebryski ładne "Atraktion".
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies