Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Raczkujący ogród u Gosi ;)

Pokaż wątki Pokaż posty

Raczkujący ogród u Gosi ;)

gosiacz22 16:52, 19 kwi 2016


Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 197
Witam wszystkich

Jestem zupełnym lajkiem jeśli chodzi o ogrodnictwo. Nie ukrywam, że bardzo liczę na Waszą pomoc. Z wielką ciekawością czytam wszelkie rady i jestem pełna podziwu dla wiedzy jaką posiada Danusia i inni znawcy roślin

Nasz ogród na razie obsadzony jest tujami szmaragd. Zagospodarowane jest również niewielkie półkole z przodu domu. Do zrobienia pozostaje jeszcze niewielkie skarpa na tarasie oraz przód przy frontowym ogrodzeniu. Jeszcze sporo pracy jest przy tujach ponieważ zamierzam zdjąć matę, dokładnie wypielić, wyrównać krawędź przy trawniku i ułoźyć obrzeże. Niestety wszystko to muszę jakoś pogodzić z opieką nad dzidzią więc pewnie trochę jeszcze to potrwa Powolutku do przodu

W pierwszej kolejności chciałam zagospodarować przód wzdłuż ogrodzenia frontowego i mam ogromny dylemat co tam posadzić. Myślałam nad liściastymi krzewami ale trochę martwi mnie fakt że w zimę będzie łyso, a chciałabym jednak trochę się osłonić. Zakupiłam program do projektowania więc będę coś tworzyć i zapewne pokaże swoje dzieło jak już skończę Najgorsze jest to, że coraz więcej przeglądam i czytam i niestety coraz trudniej mi się zdecydować na rośliny.

Myślałam żeby pomieszać iglaki z liściastymi np. pęcherznica, tawula van Houtea, świerk serbski, hortensje, może jakieś tuje. Na pewno nie chce berberysów bo mam małe dziecko. Zastanawiam się również czy przy samym ogrodzeniu nie zasadzić iglaków, żeby uzyskać zielone tło dla innych roślin.

Rabata jest od północy i zachodu nie jest całkowicie zacieniona i ma ok 12 m.
Wstawię zdjęcia. Jeśli ktoś miałby jakieś sugestie co z czym połaczyć to będę wdzieczna.





Z drugiej strony koło szamba również przydałoby się coś wsadzić. Trawnik trochę ucierpiał bo robiliśmy przyłącze do kanalizacji.



Pokażę Wam jeszcze taras i skarpę, którą zajmę się w drugiej kolejności za jakiś czas. Muszę pogodzić się z faktem, że póki co nie mam czasu żeby zająć się wszystkim na tip top, ale córka najważniejsza

Skarpa usytuowana jest od zachodu 7 m i południa 11 m do tego wchodzą jeszcze schody więc do zagospodarowania zostaje troszkę mniej. Na chwilę obecną nie korzystamy z tarasu w upalne dni bo jest tam "patelnia".

Od południa

Od zachodu
____________________
Gosia Raczkujący ogród u Gosi
malgorzata_s 17:03, 19 kwi 2016


Dołączył: 01 wrz 2014
Posty: 2082
Witaj, będę kibicować. W końcu Gosie muszą się wspierać.
____________________
Gosia-Ogródek, w którym klon osłupiał
donia76 20:17, 19 kwi 2016


Dołączył: 17 kwi 2016
Posty: 131
Dobry wieczór bardzo ładna rabatka koła bramki te kulki to tuje danica czy bukszpany ?
____________________
Aldona W małym ogrodzie Doni
gosiacz22 00:05, 20 kwi 2016


Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 197
donia76 napisał(a)
Dobry wieczór bardzo ładna rabatka koła bramki te kulki to tuje danica czy bukszpany ?


Danica
____________________
Gosia Raczkujący ogród u Gosi
gosiacz22 00:05, 20 kwi 2016


Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 197
malgorzata_s napisał(a)
Witaj, będę kibicować. W końcu Gosie muszą się wspierać.


Dziękuję
____________________
Gosia Raczkujący ogród u Gosi
gosiacz22 01:58, 20 kwi 2016


Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 197
Kochani,
Myślę cały czas i w zasadzie mam mętlik w głowie. Zastanawiam się czy przy frontowym ogrodzeniu sadzić tuje czy pomieszać różne gatunki drzew i krzewów. Za posadzeniem tuj przemawia do mnie fakt, że stworzę w ten sposób zielone tło dla innych roślin drugiej zaś strony to takie oklepane rozwiązanie.

Jedynie co udało mi się stworzyć dzisiejszego wieczora a w zasadzie nocy to to co widać na załączonym projekcie. Myślicie, że klon zwyczajny"globosum" podsadzony danicami wzdłuż opaski z kostki to dobry pomysł? Czy lepsze byłyby tawulki?

Co polecacie posadzić przed tujami bo mi brak pomysłu ;(

____________________
Gosia Raczkujący ogród u Gosi
Dominika11 07:16, 20 kwi 2016


Dołączył: 09 kwi 2014
Posty: 18709
Witaj
fajnie, że jesteś z nami - napewno coś się poradzi

Jak dla mnie fron powinien być reprezentacyjny i tam najlepiej dawać rarytasiki

a wogóle pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić to zastanowić się nad stylem ogrodu, nad liniami rabat, jakiej bedą one szerokości, a rosliny się dobierze.

Będzie fajnie, będę obserwować i kibicować
____________________
Ja i mój ogródek - ZAPRASZAM :)
gosiacz22 15:04, 20 kwi 2016


Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 197
Masz rację front powinien być reprezentacyjny i to najlepiej przez cały rok

Jeśli chodzi o styl ogrodu to myślę nad ogrodem nieformalnym w którym style są łączone.

Fragment artykułu

"Ogród w Twoim stylu - najpopularniejsze style ogrodów:
Ogród nieformalny - łączenie stylów
"


"Pomimo wielu ściśle określonych stylów ogrodowych i tak większość nowo zakładanych ogrodów ma układ nieformalny. Jest on zwykle połączeniem wielu wyżej opisanych stylów. Nie ma "myśli wiodącej" - często poszczególne części mają charakter odpowiadający konkretnemu stylowi. Pozwala to na większą swobodę w wyborze roślin oraz elementów architektury ogrodowej.

Przestrzeń blisko domu jest zwykle regularnie urządzona - dominuje taras, rośliny w doniczkach i niskie rabaty oraz elementy ogrodu japońskiego. W miarę oddalania się od domu układ ogrodu staje się coraz bardziej nieregularny - pojawiają się wyższy rabaty w stylu angielskim lub wiejskim. Na obrzeżach działki panuje zazwyczaj styl zupełnie swobodny - dominuje duży trawnik wokół którego posadzony jest żywopłot lub drzewa zasłaniające posesję przed sąsiadem.

Umiejętne połączenie różnych stylów ogrodów może przynieść wspaniałe rezultaty."
____________________
Gosia Raczkujący ogród u Gosi
gosiacz22 15:12, 20 kwi 2016


Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 197
Zrobiłam kilka zdjęć obejmujących większy obszar terenu do zagospodarowania.
____________________
Gosia Raczkujący ogród u Gosi
gosiacz22 15:28, 20 kwi 2016


Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 197
Jeśli chodzi o kształt rabaty to coś w podobie, może jeszcze trochę węższą przy tujach. Wszystko zależy od tego co tam finalnie posadzę

____________________
Gosia Raczkujący ogród u Gosi
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies