Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Raczkujący ogród u Gosi ;)

Pokaż wątki Pokaż posty

Raczkujący ogród u Gosi ;)

Radziu2013 00:57, 13 lip 2017


Dołączył: 29 sty 2017
Posty: 5112
Witaj Gosiu. Wpadam wieczorowa porą Większość na O to chyba już smacznie chrapie.

Jeśli chodzi o mnie ( wiadomo to tylko moja sugestie, nie musisz jej brać pod uwagę) ale trochę za bardzo poszalałaś z ilością roślin na skarpie ( sadzonki są małe ale przecież wszystko się rozrasta )i różnorodnością. Ja osobiście powtórzyłbym niektóre rośliny więcej razy.

Co do samej skarpy...1,5 m no to już taka fajna górka, tylko że moim zdaniem przydałoby się ją trochę poszerzyć bo wysoka jest a stroma i stąd też mniej miejsca na rośliny
____________________
Radziu Z ogródka na wsi
Ogrodnik_Gordon 01:10, 13 lip 2017


Dołączył: 23 cze 2017
Posty: 91
Cześć Gosia

Ale fajnie robisz te projekty. Fajny pomysł.

Ciekawa jestem efektu już z posadzonymi roślinami

Pozdrawiam
____________________
Aneta Jak Ogrodnik Gordon swój ogród zakłada
ElzbietaFranka 13:03, 13 lip 2017


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13839
Witam. Po roku bardzo ladnie urosly rosliny i pomysl tez dobry.

Mam uwagi co do skarpy przy tarasie. Jest waska 1,5 m zrob 2,5 ladnie ja wyprofiluj. Nie znam wysokosci co prawda, ale poszerz ja bedziesz miala problemy z nasadzeniami i podlewaniem. To co pokazalas na projekcie z roslinami w zyciu ci to nie wejdzie na tak waski pasek.
Masz juz trawnik wysyp skoszona trawe na skarpe i przykryj ziemia to doskonaly nawoz.

Ja co prawda, nie mam skarp tylko plaski teren kolo domu, ale bardzo zaluje, ze zrobilam rabaty waskie. Robilam w pospiechu i tak wyszlo.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
gosiacz22 13:38, 13 lip 2017


Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 197
Witam,
Bardzo dziekuje za sugestie. Skarpę oczywiscie można poszerzyć, trzeba będzie nawieść ziemi. Wiem, że najlepiej rośliny wygladają w grupach i tak się starałam robić, natomiast nie do konca chciałabym miec na niej bardzo okrojony rodzaj roślin. Czy myślicie, że jak powiększe do 2,5 m to takie nasadzenia będą mogły być? Może coś tam nie pasuje kompletnie? Walczę z obsadzeniem tarasu już bardzo długo i nie mogę nic sensownego wymyśleć ;(
____________________
Gosia Raczkujący ogród u Gosi
ElzbietaFranka 22:52, 13 lip 2017


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13839
Pierwsza zasada nie zaslaniaj sobie wysokimi roslinami widoku z okien. Widze tam wysokie tuje i i cisy.
Skarpa powinna byc zagosppdarowana roslinami do ok 1 m nie wyzsza i na jej tle inne rosliny o stopien nizsze w strone trawnika. To ty wiesz jaki widok chcesz miec z okna.
Od poludnia, rodliny lubiace slonce np. Lawenda, kocimietka trawy nizsze rozchodniki.
Polnoc np. hosty, hortensje. Mozesz dac wyzsze akcenty. Roza na pniu, trzmieliny na pniu, nawet cisy, jalowce.

Zreszta to jest moja propozycja sama wybierzesz.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Radziu2013 22:56, 13 lip 2017


Dołączył: 29 sty 2017
Posty: 5112
Tak sobie jeszcze pomyślałem że mozesz jakoś fajnie wyprofilować tą skarpę Miejscami może być sorry za wyrażenie ale nie wiem jak to inaczej określić taki "cyc" że wiesz miejscami szerzej żeby nie było tak monotonnie
____________________
Radziu Z ogródka na wsi
gosiacz22 23:32, 13 lip 2017


Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 197
Skarpę poszerzę do 2 m ponieważ 2,5 to zbyt dużo od strony zachodniej bedzie wąskie przejście i wydaje mi się, że nie będzie to dobrze wyglądało. Co do roślin to wiele osób ma zastrzezenia co do tego, że rośliny użyte w projekcie odetną taras od reszty ogrodu, ale z drugiej stronu na tarasie jest teraz przysłowiowa patelnia i chciałabym jakoś go osłonić.

ElzbietaFranka napisał(a)
Witam. Po roku bardzo ladnie urosly rosliny i pomysl tez dobry.

Mam uwagi co do skarpy przy tarasie. Jest waska 1,5 m zrob 2,5 ladnie ja wyprofiluj. Nie znam wysokosci co prawda, ale poszerz ja bedziesz miala problemy z nasadzeniami i podlewaniem. To co pokazalas na projekcie z roslinami w zyciu ci to nie wejdzie na tak waski pasek.
Masz juz trawnik wysyp skoszona trawe na skarpe i przykryj ziemia to doskonaly nawoz.

Ja co prawda, nie mam skarp tylko plaski teren kolo domu, ale bardzo zaluje, ze zrobilam rabaty waskie. Robilam w pospiechu i tak wyszlo.
____________________
Gosia Raczkujący ogród u Gosi
gosiacz22 23:36, 13 lip 2017


Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 197
Skarpa jest od południa i zachodu.


ElzbietaFranka napisał(a)
Pierwsza zasada nie zaslaniaj sobie wysokimi roslinami widoku z okien. Widze tam wysokie tuje i i cisy.
Skarpa powinna byc zagosppdarowana roslinami do ok 1 m nie wyzsza i na jej tle inne rosliny o stopien nizsze w strone trawnika. To ty wiesz jaki widok chcesz miec z okna.
Od poludnia, rodliny lubiace slonce np. Lawenda, kocimietka trawy nizsze rozchodniki.
Polnoc np. hosty, hortensje. Mozesz dac wyzsze akcenty. Roza na pniu, trzmieliny na pniu, nawet cisy, jalowce.

Zreszta to jest moja propozycja sama wybierzesz.
____________________
Gosia Raczkujący ogród u Gosi
Radziu2013 23:36, 13 lip 2017


Dołączył: 29 sty 2017
Posty: 5112
gosiacz22 napisał(a)
Co do roślin to wiele osób ma zastrzezenia co do tego, że rośliny użyte w projekcie odetną taras od reszty ogrodu, ale z drugiej stronu na tarasie jest teraz przysłowiowa patelnia i chciałabym jakoś go osłonić.



Spróbuj może z jakimiś miskantmi...będą wyglądać lekko, nie będą tak wysokie jak drzewa, a jak wybierzesz trochę wyższe to i będą ładnie przesłaniać
____________________
Radziu Z ogródka na wsi
gosiacz22 23:04, 15 lip 2017


Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 197
Może coś takiego:
Wierzby, miskanty, rozplenice, kosodrzewina, kostrzewa, jałowce,wrzosy i wrzośćce, wierzba hakuro, szzodrzeniec, szczodlicha, swierk conica, azalie.


____________________
Gosia Raczkujący ogród u Gosi
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies