Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Trawnik z siewu dzień po dniu - dziennik

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawnik z siewu dzień po dniu - dziennik

mardro2710 18:21, 20 kwi 2016

Dołączył: 20 kwi 2016
Posty: 4
Witam.

Przede wszystkim chciałbym przywitać wszystkich jako w miarę świeży właściciel własnego i własnoręcznie sianego trawnika.
Przeglądałem w ostatnim czasie to forum (jak i wiele innych) w poszukiwaniu informacji na temat tworzenia i pielęgnacji pięknych trawników.

Narzuciło mi się przy okazji takie spostrzeżenie: nigdzie nie znalazłem czegoś w rodzaju pamiętnika - dziennika ze zdjęciami, pokazującymi w jakichś regularnych odstępach czasu, lub po prostu w istotnych momentach, jak wygląda konkretny trawnik od chwili posiania.
Tak, aby pokazywało to jak zachowuje się murawa posiana "zgodnie ze sztuką".


Np.
- 20 kwietnia, zaraz po posianiu, i zdjęcie.
- 12 maja, trawa zaczyna kiełkować, zdjęcie
- 20 czerwca, pierwsze koszenie, zdjęcie
- 1 sierpnia, zdjęcie

itp.

Jako początkującemu (i też przez to niecierpliwemu) bardzo było mi to potrzebne, jako że robiłem to pierwszy raz, i nie miałem w tej kwestii kompletnie żadnego doświadczenia.
Jeżeli ktoś posiada chronologiczną dokumentację - to może warto by się podzielić i zrobić taki specjalny foto-wątek dla początkujących?

Sądzę że wyjaśniło by to niecierpliwym i wielu innym osobom wiele kwestii, zanim zaczęły by się martwić o to, że zrobiły coś nie tak.



Przy okazji mam też takie "amatorskie" pytanie.
Mój trawnik ma w tej chwili dokładnie rok od siewu.
Jak na pierwszy raz jako całość prezentuje się moim zdaniem nie najgorzej:

[]


Jednak miejscami nie jest (jeszcze?) zbyt zagęszczony.
Nie są to ubytki, jednak trawa rośnie wyraźnie rzadsza - takie kępki, a nie jako gęsty dywan:

[]


Czy to jest po prostu jeszcze kwestia relatywnie młodego trawnika?
I sam się zagęści gdy będzie miał 3-4 lata?

Czy jednak trzeba dosiewać?

Jeszcze nie wertykulowałem trawnika w tym roku, jako że jest zbyt młody na wertykulację - zgodnie z tym co wyczytałem na forum...

Gardenarium 13:32, 24 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jakoś nie ma chętnych do kontynuowania wątku, obawiam się że będzie tutaj mydło i powidło zamiast dziennika

A gdzie masz dziennik, data zdjęcie, data zdjęcie?

Twoje pytania kwalifikują się w takim razie do całkiem innych watków, albo trawnik z siewu,

http://www.ogrodowisko.pl/watek/526-zakladanie-trawnika-z-siewu

albo problemy z trawnikiem http://www.ogrodowisko.pl/watek/4768-nowy-trawnik-filc-i-inne-problemy-po-zalozeniu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mardro2710 16:19, 24 kwi 2016

Dołączył: 20 kwi 2016
Posty: 4
Gardenarium napisał(a)
A gdzie masz dziennik, data zdjęcie, data zdjęcie?


Już się poprawiam

Z zastrzeżeniem takim, że nie jestem przekonany czy warto się tym sugerować jako poprawnym zakładaniem trawnika.

Wszelkie komentarze, uwagi, porady, wyzwiska , itp. mile widziane.


Do administratora forum: jeśli jest na to jakieś lepsze miejsce niż ten wątek, o którym nie wiem - to proszę się nie krępować.



Data: Wczesna wiosna 2015.
Stary ugór potraktowany roundupem, zamówiona i przywieziona ziemia - chyba z jakiegoś pogłębiania rowów, bo trafił się taki "rodzynek" jak na zdjęciu poniżej.

Ziemia bardzo żyzna, Ph: 6,3-6,5 (badane prostym miernikiem ogrodniczym)




Data: 2015-04-20.
"Ręczne" rozwożenie ziemi i równanie terenu, z jednoczesnym odkamienianiem (końcówka prac)
[]


Data: 2015-04-26.
Posiane, zwałowane walcem ręcznym, pojawił się amator robaczków.
Mieszanka: GRAMINEX Gazon


Data: 2015-05-04.
Pierwsza trawa zaczyna kiełkować. Pierwsze chwasty niestety też.


Data: 2015-05-07.
Wschodzenie trawy ciąg dalszy.


Data: 2015-05-26.
Chwasty w trawniku to głównie gorczyca polna - za płotem wciąż jest ugór-wylęgarnia.
[]

Data: 2015-06-08.
Chwasty powyrywane. Pierwsze koszenie.


Data: 2015-07-15.
Ufffff... a jednak urosła...


Data: 2015-08-17.
Pomimo podlewania widać efekty suszy


Data: 2015-11-01.
Trawnik przygotowany do zimy


Data: 2016-04-20.
Po pierwszym tegorocznym koszeniu.
Jeszcze bez wertykulacji - w tym roku jeszcze chyba się obejdzie.
Gardenarium 22:25, 24 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
No i teraz jest dziennik, ale nie było Jeśli będę zakładać trawnik z siewu, co jest mało prawdopodobne, to też zamieszczę.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
elmagra 11:49, 07 maj 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 331
Patrzę na twoje zdjęcie z 8.06.2015r i trzyma mnie ono przy nadziei, że i ja będę miała taki trawnik, jak u ciebie na ostatnim zdjęciu.
No i dziś pierwsze dziewicze koszenie trawy zasianej na przełomie września/października ub.r.
____________________
Ela
mardro2710 13:56, 07 maj 2016

Dołączył: 20 kwi 2016
Posty: 4
No właśnie też się wtedy obawiałem, że coś nie tak zrobiłem podczas siania (bo to akurat pierwszy raz w życiu robiłem) i trawa wzeszła tylko takimi "plackami".

Ale okazało się z czasem, że jednak wszystko OK.

Po prostu mieszanka nie wzeszła jednakowo szybko we wszystkich miejscach. Potem się to wyrównało i reszta nasion nadgoniła.
Tylko trzeba dośc sporo podlewać.
Gardenarium 08:09, 20 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
mazilo napisał(a)
Zaczynamy
Zawsze marzyło mi się pole golfowe . Z racji iż teren mojej działki za domem wynosi 90m2 postanowiłem zrealizować marzenie .
Cały teren przekopałem i wyrównałem . Doczytałem ze ziemie warto zanieść do badania , i tak uczyniłem .
Kiepskie wieści - PH -7,9 i duża zawartość wapnia . Po konsultacji telefonicznej ustaliliśmy : 1kg/ar siarka pylistej i kolejny raz przekopać -odczekać min 2 tygodnie .. Około 1/2tygodni przed planowanym wyłożeniem trawy w rolce zastosować 2kg/ar nawozu Hydrocomplex Yara. Po przyjęciu się trawy i widocznym przyroście zastosować ponownie nawóz Hydrocomplex Yara ale tym razem 1kg/ar.
Czekam na weekend aby sypnąć siarką.




Nie tracąc czasu zabrałem się za przód posesji -30m2
Docelowo : z przodu tuje , wzdłuż wejścia bukszpan i dwie kule świecące na początku , reszta wysypana gresem łamanym ;oczywiście cała działka z nawadnianiem .
Pracy sporo .Teren przekopałem , wyrównałem , zwalcowałem .
Kolejny etap to nawadnianie tuji i bukszpanu + elektryka pod kule oświetleniowe .
Teraz czekam aby teren osiadł ( pogoda sprzyja - pada drugi dzień ) W weekend będę układał obrzeża z kostki granitowej





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mazilo 08:10, 20 mar 2020

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
Prace zakończone


Tył posesji





mazilo 08:10, 20 mar 2020

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
Szalonaona77 14:19, 15 maj 2020

Dołączył: 05 maj 2019
Posty: 45
mazilo napisał(a)


witam jakiej wielkosci sa te lampy kule? i gdzie były kupione? prosze o nazwe
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies