Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » Żywopłot z tui Smaragd - system automatycznego nawadniania i jak podlewać

Pokaż wątki Pokaż posty

Żywopłot z tui Smaragd - system automatycznego nawadniania i jak podlewać

Mario_Gdynia 16:07, 28 kwi 2016

Dołączył: 28 kwi 2016
Posty: 18
Witam serdecznie. Dzisiaj wkopałem według zaleceń 40 Tui o wysokości 120cm na długości 30 metrów, w odstępach około 70cm, 40cm od murka. Ziemia bez trawy, będzie wyłożona agrowłókniną i posypana korą. Chciałbym zautomatyzować proces podlewania tui, to jest nawadniania korzenia linią nawierzchniową. Czy dobrze kombinuję, aby położyć odpowiedni wąż skraplający z kompensacją ciśnienia na każdej dyszy i podłączyć pod sterownik.
Tutaj rodzą się moje wątpliwości:
- jaki wąż i jaki czas ustawić podlewania i przy jakich dyszach, które np: dają 2 litry wody na godzinę?
-jak podlewać Tuje teraz po posadzeniu, a jak później?
Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi, dzisiaj już mam posadzone Tuje i chciałbym, aby nie zmarnowały się. Dziękuje.
Gardenarium 20:30, 28 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Podstawowy błąd to wyłożenie agrowłókniną, posypanie korą ok, ale bez szmaty.
Może jeszcze linia pod szmatę i będzie po tujach.

Po posadzeniu nie da się zautomatyzować wszystkiego, trzeba obficie podlać z węża ogrodowego aby ziemia okleiła korzenie, Czasem zrosić po tujach po wierzchu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mario_Gdynia 06:00, 29 kwi 2016

Dołączył: 28 kwi 2016
Posty: 18
Dziękuje bardzo za odpowiedź. Nie wiedziałem, że nie należy stosować agrowłókniny, Nawet jeśli wytnę okręgi o średnicy 60cm do okoła korzenia? Boję się zachwaszczenia, dużo pracy ręcznej włożyłem w przygotowanie podłoża. Linia pójdzie nad agrowłókniną i pod korą. Jeśli stanowczo odradza Pani ową szmatę, to nie będę już nic więcej wymyślał Co do podlewania Tuji, to proszę mi szerzej opisać co i jak...teraz jak są posadzone i jak się zadomowią. Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia.
Gardenarium 10:08, 29 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Może być jedna linia kroplująca od strony płotu, albo po wyższej stronie rabaty, wtedy woda spływając będzie płynęła w stronę tui a nie odwrotnie.

Możesz położyć dwie linie, po obu stronach.

Tutaj dlaczego nie kłaść maty. Wystarczy w pierwszym roku popielić i potem nie ma problemu z chwastami.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mario_Gdynia 14:20, 29 kwi 2016

Dołączył: 28 kwi 2016
Posty: 18
Ooo, faktycznie z tą agrowłókniną to jedno "G." Linie kroplujące owszem. Lecz jak je ustawić przy wydajności np: 2 litry na godzinę,jak długo powinny pracować. Albo proszę mi powiedzieć, jak często zwykłą konewką polewać i ile. I w tej kwestii też nie będę zawracał Pani głowy
Gardenarium 15:40, 05 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Ustaw jakkolwiek i sprawdź czy nie zalewa, potem zwiększ albo zmniejsz. Tego nie da się ustalić przez internet.

Jak często zwykłą konewką podlewać? - wcale, mówię o wężu ogrodowym i zraszaniu przez pierwszy miesiąc. Jak często - tak aby miały dość wilgotno, ale aby nie pływały w wodzie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
poznaniakk 10:50, 20 cze 2016

Dołączył: 20 cze 2016
Posty: 1
żeby nie zakładać nowego tematu podłączę się tutaj.
Mam działkę, na której za jakiś czas planuję budowę domu, ale na razie nie mieszkam tam i działki doglądam. 2 miesiące temu posadziłem tuje (rząd 50 tuj ok. 50m) żeby już rosły i tworzyły żywopłot. Chciałbym sobie ułatwić życie z podlewaniem - do tej pory był to wąż i praca ręczna, ale myślę o linii nawadniającej - coś prostego i taniego.
Chcę przyjechać na działkę, odkręcić kran i odczekać aż tuje zostaną nawodnione.
Będę wdzięczny za pomysł, sugestie.
diamondzik 14:06, 30 sie 2019


Dołączył: 04 cze 2018
Posty: 17
Ja u siebie tuje posadziłem w odległościach co 77cm. Z racji tej, że jest to sad nie zależało mi na tworzeniu ścisłego żywopłotu. W marcu (do dzisiaj dnia) przez środek tujek przeciągnięta jest taśma rivulis t-tape z emiterami co 20cm. Wydajność to około 5l/h z metra minute w zależności od ciśnienia. Max ciśnienie to jak teraz doczytałem 0,3 - 1 atm. W związku tym, że nie doczytałem tego wcześniej tylko dopiero teraz - u mnie pracowało na 2 atm i jeszcze nie rozerwało Taśma nie ma kompensacji i jest w postaci dosłownie taśmy takiej pcv. Pomimo braku kompensacji dolewa wszędzie (mam z niej zrobione 3 paski a każdy z pasków po około 30 metrów).

Wadą największą jest to, że przed każdym podlewaniem po włączeniu muszę te 100 metrów przejść i poprawić w kilku miejscach taśmę ponieważ jest jak wspomniałem w postaci taśmy pcv i wiatry ją lekko przestawiają. Biorąc pod uwagę jednak śmieszny koszt taśmy (około 40zł za 100 metrów) chyba można to przełknąć) + koszty akcesoriów (ważne filtr 120 mesh). Na 100 metrach mam zużycie wody około 500-600l/h.

Tuje posadzone w ubiegłą jesień. W moim przypadku powyższe sprawdziło się idealnie i byłem bardzo zadowolony. W tym roku chcę iść krok dalej. Zakupiłem już XFD Rain Bird z kompensacją. Założenia są takie, że kroplownik w teorii oczywiscie około 0,5m teren ogarnia w szerokości. Pomijajac teorie chce tym wezem isc i wrócić w tym samym rzędzie. Zakladajac, że oddalę się od środka na odległości około 10-15cm i stosując przesunięcie tak aby na powrocie kroplowniki były w przesunięciu o połowę wydaje mi się czysto hipotetycznie, ze powinny to być warunki dla nich idealne. Największą zaleta dla mnie jest to, ze bede mogl w koncu szpilkami przymocować to do gruntu oraz ciśnienie robocze jest do 4 atmosfer Idealnie kiedy jest w obiegu zamkniętym i tak zamierzam zrobic. W zaleznosci od cisnienia podane są max długości . Przy ciśnieniu 1,7 to okolo 100 metrow a przy 2,4 to okolo 120 metrow. Planowane zużycie wody (2,3l/h z kroplownika a są osadzone co 33cm to daje 303 kroplowniki x2,3l to około 700l/h).

W razie pytań lub wątpliwości z chęcią podyskutuję.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies