Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Światełko w tunelu?

Pokaż wątki Pokaż posty

Światełko w tunelu?

Gosiaczek1 15:01, 05 cze 2016

Dołączył: 21 kwi 2016
Posty: 25
Witam serdecznie na początku wszystkich ogrodowiczów . Znalazłam to forum i w każdej wolnej chwili nic innego nie robię tylko podziwiam. Chciałam sama spróbować swoich sił i jakoś to ogarnąć, okazuje się, że to wogóle nie jest takie łatwe. Im więcej czytam i oglądam tym mam wrażenie, że wiem mniej.
No ale nie od razu Rzym zbudowano. Mam duża działkę (1000 m) i wielkie pole do popisu. Zaczęłam od jednej rabaty wzdłuż jednego boku, ma ona zasłonić ogródek warzywny i cieszyć oko z tarasu.

Było tak:


A jest tak:








Muszę teraz dopełnić te rabaty w środku tylko za bardzo nie wiem czym. Proszę doradźcie. Może jeszcze coś na pniu? Wiem już, że muszę dokupić i posadzić żurawki gęściej. Marzyłoby mi sie posadzić jakieś drzewka na wysokości oczu jak widzę sąsiadów z tarasu, ale nie wiem czy nie zrobiłabym za dużo cienia nimi.
____________________
Gosia Światełko w tunelu?
paulina_ns 15:10, 05 cze 2016


Dołączył: 26 sie 2013
Posty: 11355
Witaj jak Ci się kosi przy tych kamieniach? Chyba lekko nie jest,zaznaczam wątek i będe zerkalam jak. CI idzie
____________________
Małymi kroczkami do celu, wizytówka
Gosiaczek1 15:35, 05 cze 2016

Dołączył: 21 kwi 2016
Posty: 25
Witaj Paulino, niestety lekko nie jest i tylko i wyłącznie ręcznie, w przyszłości ma tam być kostka, ale to jak będą zrobione na działce ścieżki i podjazd.
____________________
Gosia Światełko w tunelu?
Karol99 15:39, 05 cze 2016


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Hej. Ja tez z kujawsko pomorskiego wiec jesteśmy sąsiadami. Będę zaglądać.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Gosiaczek1 15:50, 05 cze 2016

Dołączył: 21 kwi 2016
Posty: 25
Cześć Karolu! Miło mi, źe przyszedłeś przywitać się. Bywałam u Ciebie również w ogrodzie, jest pięknie.
____________________
Gosia Światełko w tunelu?
AsiaK_Z 09:06, 07 cze 2016


Dołączył: 18 sie 2014
Posty: 11771
Gosiaczek1 napisał(a)
Witam serdecznie na początku wszystkich ogrodowiczów . Znalazłam to forum i w każdej wolnej chwili nic innego nie robię tylko podziwiam. Chciałam sama spróbować swoich sił i jakoś to ogarnąć, okazuje się, że to wogóle nie jest takie łatwe. Im więcej czytam i oglądam tym mam wrażenie, że wiem mniej.
No ale nie od razu Rzym zbudowano. Mam duża działkę (1000 m) i wielkie pole do popisu. Zaczęłam od jednej rabaty wzdłuż jednego boku, ma ona zasłonić ogródek warzywny i cieszyć oko z tarasu.

Było tak:


A jest tak:








Muszę teraz dopełnić te rabaty w środku tylko za bardzo nie wiem czym. Proszę doradźcie. Może jeszcze coś na pniu? Wiem już, że muszę dokupić i posadzić żurawki gęściej. Marzyłoby mi sie posadzić jakieś drzewka na wysokości oczu jak widzę sąsiadów z tarasu, ale nie wiem czy nie zrobiłabym za dużo cienia nimi.


Witaj Narysuj plan działki, zaznacz kierunki, zastanów się jakie rośliny lubisz, w jakiej kolorystyce chcyałabyś mieć ogród. To dużo pomoże.

Moja luźna propozycja może: lawenda, trawy (nadadzą lekkości), hortensje bukietowe, szałwia. Żurawki posadziłabym kolorami (a nie na przemian). Nie jestem pewna czy te jasne żurawki, przetrwają na słońcu (tu musisz podpytać Łukasza ) Żywopłot troszkę wymaga uzupełnienia. Może oddzielić warzywnik kratkami, po których będą się pięły powojniki, albo inne pnącze...

____________________
Asia - Kiedyś będzie pięknie i u mnie - od nowa
Gosiaczek1 12:24, 07 cze 2016

Dołączył: 21 kwi 2016
Posty: 25
AsiaK_Z napisał(a)


Witaj Narysuj plan działki, zaznacz kierunki, zastanów się jakie rośliny lubisz, w jakiej kolorystyce chcyałabyś mieć ogród. To dużo pomoże.

Moja luźna propozycja może: lawenda, trawy (nadadzą lekkości), hortensje bukietowe, szałwia. Żurawki posadziłabym kolorami (a nie na przemian). Nie jestem pewna czy te jasne żurawki, przetrwają na słońcu (tu musisz podpytać Łukasza ) Żywopłot troszkę wymaga uzupełnienia. Może oddzielić warzywnik kratkami, po których będą się pięły powojniki, albo inne pnącze...


Witaj

Chciałam zacząć chociaż od jeden rabatki. Zobaczyć czy podołam, szczególnie gdy jestem zielona w tym temacie i dopiero zaczynam swoją przygodę.
Podoba mi się wiele rzeczy, a powinno ograniczyć się do kilku gatunków , prawda?
Między innymi: krzewuszki, tawuły, derenie, perukowiec, klony, różne formy na pniu,, hortensje z rozchodnikami, rh, funkie, trzmielina oskrzydlona, pęcherznice, no i żurawki. Nie wiem czy wymieniłam wszystko.
Żywopłot jest dosadzony, z daleka wygląda jakby były puste miejsca, ale ten dosadzony musi "dorosnąć"
Żurawki dają radę jak narazie, chociaż wiem, że już ich za mało.
Myślałam o trawach, może nawet o dosadzeniu jeszcze kulek bukszpanowych, tylko największy problem sprawia mi zestawianie wszystkiego ze sobą
____________________
Gosia Światełko w tunelu?
Gosiaczek1 14:03, 10 cze 2016

Dołączył: 21 kwi 2016
Posty: 25
Chciałabym dopracować rabatkę. Znalazłam taka inspirację:
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/418-rabata-w-przypudrowanym-rozu
Czy będzie to dobrze wyglądać? Ile poinnam posadzić traw i tych wszystkich bylin aby to wyglądało. Myślałam że może dosadzić kulki bukszpanowe. Opisałam zdjęcie aby było wiadomo co tam jest.

Przed żurawkami jest klon ale on musi zostać przesadzony nie służy mu słońce.
Może perukowiec w jego miejsce?? Lub coś innego o bordowych liściach. Co o tym myślicie?
____________________
Gosia Światełko w tunelu?
Gosiaczek1 19:58, 10 cze 2016

Dołączył: 21 kwi 2016
Posty: 25
Chyba wszyscy siedzą w swoich ogródkach
____________________
Gosia Światełko w tunelu?
paulina_ns 20:25, 10 cze 2016


Dołączył: 26 sie 2013
Posty: 11355
Gosiaczek1 napisał(a)
Witaj Paulino, niestety lekko nie jest i tylko i wyłącznie ręcznie, w przyszłości ma tam być kostka, ale to jak będą zrobione na działce ścieżki i podjazd.


A nie lepiej porobić kanciki? Sama kiedyś miałam kamienie i wiem jaka to udręka.

Co jest po lewej stronie tej rabaty w kamieniach? Czy tam też jest coś posadzone? Nie lepiej to wszystko połączyć, zrobić ładny kształt rabaty, uporządkować rośliny? Nie obraz się,że tak się tu wymadrzam, ale sama kiedyś miałam wszystko bez ładu i składu, a teraz staram się, żeby wszystko jakoś wyglądało, bo jak nie uporzadkujesz zawsze coś będzie nie pasowało.
____________________
Małymi kroczkami do celu, wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies