Tworzenie rabaty bylinowej nie jest aż tak trudne jakby się wydawało. Zauważyłam, że gdy kupuję jakieś rośliny kwitnące, nie zastanawiam się wyłącznie nad jednym gatunkiem, tylko zawsze wyszukuję dla niego inne ładne towarzystwo, które znakomicie podkreśli albo kolor, albo fakturę liści, albo będzie kontrastowe, co tylko może mojej rabacie tworzonej w tym momencie w wyobraźni wyjść na dobre.

Najlepszym sposobem jest ustawianie roślin obok siebie zanim je kupimy. Wyobrażamy sobie jak będą pasowały do tego, co już u nas rośnie. Potem, gdy je wsadzimy, ogród stanie się bardziej interesujący, a my przepełnieni zadowoleniem, zaczniemy rozmyślać nad zmianami w innych miejscach. Rozważajmy wtedy ogród jako całość, a pojedyncze rabaty jaką cząstki tej całości, które powinny ze sobą współgrać.

Dzisiaj przedstawiam kwiaty w kolorze brudnego różu, ale ten róż może też być mocniejszy, bardziej wyrazisty, jeśli dobierzemy inne odmiany czy gatunki bylin.

Ostatnio wpadły mi w oko ciekawe, dość wysokie (50 cm) wilczomlecze, które już mam w swoim ogrodzie oraz krwawniki, znane od kilku lat z ogrodów angielskich. Te nowe odmiany zachwycają i co mnie cieszy, pojawiają się u nas.

Wilczomlecz, choć nie miał etykietki z nazwą, to podejrzewam że to Euphorbia x martinii, który jest naturalnie występującą hybrydą pomiędzy E. characias i E. amygdaloides z południowej Francji. Jego przykwiatki są początkowo zielone, co w sposób uniwersalny komponuje się ze wszystkim. Potem różowieją i płowieją w subtelny sposób i mogą być wykorzystywane do bardziej wysmakowanych zestawień.

Krwawnik Achillea 'Paprika', z czerwonego, w miarę starzenia się staje się różowy, a następnie brudnoróżowy. Na jednej roślinie w jednym czasie są różne odcienie różowego. Każdy pojedynczy kwiatek ma w środku żółte oczko. Krwawnik jest łatwy w uprawie i niewątpliwa jego zaleta to przyciąganie motyli. Kwiaty rozwijają się w słońcu i kwitną długo, od czerwca do września. Są doskonałe na kwiat cięty. Można je zestawiać także z innymi krwawnikami, jeżówkami (Echinacea), rozchodnikami okazałymi (Sedum spectabile) i nachyłkami (Coreopsis verticillata).

Do tego idealna w każdym zestawieniu meksykańska ostnica o lekkich, zwiewnych "piórkach" czyli Stipa tenuissima, Carex testacea i niezawodny bukszpan lub żółta tawuła japońska w formie kul, jako element statyczny, nadający mocną formę i zdobiący ogród zimą. Jako punkt centralny okazałe drzewo o efektownym pokroju.

Taka rabata wcale nie musi być skomplikowana, może, a nawet powinna mieć proste linie i ciągle powtarzający się wzór roślin. Kolorystyka stonowana, najlepiej uzupełniająca się.

W ogrodzie na mojej rabacie, punkt dominujący stanowi kolumnowy, purpurowy buk (Fagus sylvestris 'Rohan Obelisk'), który jest okolony niskim ekranem z cisa jako rama i tło dla roślin. To taka jakby "scena", gdzie w zależności od potrzeb mogą być tworzone różne kolorystyczne "iluminacje". W zeszłym roku był to kolor niebieski, w tym roku stworzyłam na chwilę piękny odcień różu.

Zwróćcie uwagę na tekstury liści. Wilczomlecz ma miękkie kształty i zielono-srebrzysty odcień, kwiaty w dużej masie, a krwawnik koronkowe, lekko "dziurawe" i poszarpane liście, kwiatostany zaś w kształcie "talerza", co stanowi dobrą przeciwwagę. Obie rośliny maja podobne wymagania, uwielbiają słońce i suchsze stanowiska.

Ta kompozycja powstała na potrzeby chwili, zobaczyłam te rośliny i je po prostu zestawiłam ze sobą. Teraz rosną już w innym ogrodzie na miejscu stałym.

Natura jest najlepszym nauczycielem i często ją podpatruję szukając inspiracji. Ostatnio obserwowałam maki. Śledziłam jak słoneczne promienie prześwietlają ich płatki, a gorące powietrze delikatnie porusza tym kolorowym, ognistym obłokiem. W tle czyste, niebieskie niebo i tylko Pałac Kultury w oddali zakłócił mi tę sielankę.

Róbcie to samo, obserwujcie przydrożne rowy, kiedy jedziecie gdzieś w trasę, mijane łąki czy roślinność nad jeziorem. Takie pomysły na ciekawe zestawienia ogrodowe rodzą się nagle.

Potrzebne rośliny:

  • Fagus sylvatica 'Rohan Obelisk'
  • Buxus sempervirens - kule
  • Stipa tenuissima
  • Carex testacea 'Prairie Fire'
  • Euphorbia x martinii
  • Achillea 'Paprika'
  • Heuchera 'Riu' lub 'Georgia Peach'
  • Heuchera 'Black Bird' lub 'Black Beauty'
  • Ophiopogon planiscapus 'Nigrescens'
  • Pennisetum setaceum 'Rubrum'

Fot. Danuta Młoźniak

Słowa kluczowe: projektowanie ogrodu, byliny, rabaty
25 komentarzy:
Debra 12:27, 22 lip 2013

Piękny ten wilczomlecz, co więcej można go u nas dostać. W jednym ze sklepów nazywa się Wilczomlecz 'Tiny Tim'. Tylko piszą, że on dorasta do 30 cm, a na tej pieknej rabacie jest wyższy od krwawnika ;-) czy to ten zatem?

Evchen 14:35, 22 lip 2013

Bardzo mi się podobają kompozycję i sposób przekazywania cennej wiedzy ogrodniczej:) Niby takie proste - zestawić rośliny i już;) ale wbrew pozorom uzyskanie harmonii kompozycyjnej jest sztuką - musi grać forma i wysokość i kolor - a Danusia szczegółowo wyjaśniła na co zwracać uwagę. To jak układanie kwiatów w bukiecie i dostosowanie go do charakteru wnętrza:)

anna_g 16:01, 22 lip 2013

Fantastyczne zestawienie kolorystyczne i bardzo ładnie się prezentuje z trawami. Delikatne ale ożywia miejsce. Bardzo interesujące.

kaprys 16:05, 22 lip 2013

Nie wierzę, przed wczoraj kupiłam taki sam różowy krwawnik i do dziś głowiłam się gdzie go wsadzić w ogrodzie. Danusiu jak zwykle jesteś niezawodna. Podałaś mi jak na dłoni "gotowy przepis". Biegnę do ogrodu. Twoja aranżacja przepiękna. Małpuje. Pozdrawiam

Danuta Młoźniak 16:07, 22 lip 2013

Euphorbia x martinii ma taką odmianę 'Tiny Tin'.

asica 16:51, 22 lip 2013

Oglądałam krwawniki w czerwcu na targach, chociaż podobały mi się, nie miałam pojęcia co z nimi zrobić. Teraz już będę wiedziała. Przypudrowany róż wspaniała - wspaniała paleta.

GorAna 16:57, 22 lip 2013

Danusiu, piękna rabata:) Zdumiewające, ale ja od wiosny tworzę powoli podobną rabatę:) Niestety nie mogę zdobyć w szkółkach lub punktach z roślinkami traw, które chciałabym na niej zasadzić, ale co tam cierpliwa jestem:) Dziękuję Danusiu za następną inspirację:):) Warto uczyć się od najlepszych:):) Pozdrawiam:)

beta 20:13, 22 lip 2013

Danusiu...przepiękne to zestawienie...jesteś dla mnie nieustającym źródłem inspiracji...dziekuję:-D

Moni 23:52, 22 lip 2013

Piękna ta rabata. Piękny wilczomlecz. Ładnie komponuje się z trawami - tymi o białych piórach i tymi o czarnych sztywnych liściach :)

Ewa G. 16:04, 23 lip 2013

Zestawienie pełne wdzięku. Nie chcę być złym prorokiem, ale krwawniki kolorowe (a szczególnie różowy) niesłychanie szybko się wyradzają czyli tracą swoje cechy (tzn. różowe kwiaty).

Elżbieta W 20:16, 23 lip 2013

Uwielbiam rabaty w kolorze różowym :):)...

mira 21:36, 23 lip 2013

super inspiracja i strzała prosto w moje potrzeby - wyszłam dziś do ogrodu i z własnych zasobów próbowałam ułożyć coś w moich trawkach - jeszcze raz przejrzę Twoje zdjęcia - wilczomlecza nie mam - czy ta odmiana jest trująca ? bo wilczomlecze mają takie skłonności

kompozycja świetna i zdjęcia też :D

Danuta Młoźniak 22:53, 23 lip 2013

Tak, sok z wilczomlecza jest trujący. Może podrażniać skórę i powodować pęcherze i owrzodzenia, dlatego postępuj ostrożnie, najlepiej w rękawiczkach.

agatanowa 08:24, 25 lip 2013

Taka rabata,jakby szyta dla mnie: romantyczna i urzekająca :)

Irena Miłek 12:51, 27 lip 2013

Wspaniałe połączenie! Ogólnie mam wyczucie do kolorów, ale nie przekłada się to na rośliny, częściej miszmasz zrobię; dostałam podpowiedź, ale nadal nie wiem, jak zmienić otoczenie krwawnika, bo owszem jest wilczomlecz, ale żółty, potem zieleniej; mus powtórnie oglądać i pomyśleć, jak taką inspirację zastosować u siebie. Danusiu, twoja intuicja w doborze roślin...jest niezawodna:)

Micola 20:47, 30 lip 2013

Świetne zestawienie. Czy Stipa tenuissima dobrze zimuję?

Danuta Młoźniak 22:02, 30 lip 2013

To zależy w jakim rejonie, ale generalnie nie za bardzo zimuje. Rozsiewa się a ja postanowiłam ją sadzić ponownie, jeśli wymarznie. Nie jest droga, około 10 zł.

Adrian Abramowicz 13:20, 05 sie 2013

Wiecie co, myślę że ładnie by tutaj się prezentowała doniczka. Brakuje tutaj właśnie takich nowoczesnych dodatków. Jednak nawet bez tego ogród wygląda bardzo ślicznie :)

A_gawa 20:25, 01 maj 2014

Dodaję do ulubionych.

MiraR 14:05, 28 kwi 2015

Piękne zestawienie roślin :)

kasia 22:16, 06 maj 2015

super artykuł Danusiu, już wiem gdzie będę miała taka rabatę. Czy mogę zamiast drzewa na zdjęciu posadzić wiśnię osobliwą, a zamiast cisa miskanta? Pytam bo chciałabym uzyskać szybki efekt a taki duży cis dłłłłługo rośnie. Ile takich cisów musiałabym posadzić na szerokości 4 metrów aby uzyskać taki ekran? pozdrawiam

Danuta Młoźniak 09:42, 07 maj 2015

Można zamienić, ale takiego efektu nie będzie. Trawa położy się zimą na byliny. Drzewo na dole ma tylko pień a na górze dopiero koronę. Mój buk jest rozgałęziony na dole. Daje efektowną plątaninę gałęzi na tle ciemnego cisa.

Cisy sadzę tak, żeby się stykały. Tutaj jest 4 szt na metr bieżący.

malgol 14:27, 30 cze 2016

Piękna kompozycja. Zachwycająca! A jaka to trawka ta biała po lewej stronie rabatki, obok żurawek?

Danuta Młoźniak 22:16, 30 cze 2016

Carex 'Evergold".

malgol 08:29, 01 lip 2016

Piękne zestawienie:) Nowoczesne i romantyczne jednocześnie.Pozdrawiam