Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mój zakątek - początki

Pokaż wątki Pokaż posty

Mój zakątek - początki

Toszka 10:06, 01 lip 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Natka, zimą w tym rogu będziesz mieć łyso i wiatr będzie hulał od pól. Czy tam jest uprawiane zboże? Jesli tak, to przepis mówiący o zakazie sadzenia berberysów jako nośnika bardzo niebezpiecznej choroby zbóż. Musisz być tego świadoma.

Możesz te rośliny powsadzać ale jak mantrę będę powtarzać, że bez szerszego planu takie tworzenie fragmencikami nigdy ci nie przyniesie zadowolenia ani efektu. Nakupujesz tylko pojedynczych roślin, powstanie ci misz-masz, a potem będziesz robiła wieczne rewolucje.
Tu trzeba zaplanować całą rabatę wzdłuż płotu. Niepotrzebnie na razie wydajesz pieniądze nie mając wizji rabaty (na 4 pory roku)

Poczytaj na sąsiednich wątkach jak dziewczyny (i chłopaki) tworzą ogród.
Najpierw plan z wizją stylu ogrodu ze szczególnym uwzględnieniem zywopłotów/parawanu ogrodu, drzew, większych roślin.
potem naszykowanie rabat w tym gleby (!!!) pod rośliny
a dopiero potem przyjemność kupowania i sadzenia.

Nie krytykuję, nie bojkotuję twoich poczynań. Chcę doradzić. Więcej osób przyjdzie pomagać jak twoje działania będą mieć ręce i nogi.


wierzba - jaka to wierzba? wierzby bardzo szybko rosną i za kilka lat możesz mieć wielkie, śmiecące, chorujące drzewo wypijające z gleby hektolitry wody i dające cień na pół ogrodu. Czemu ta wierzba nie ma liści?

Różowe berberysy-jaki będą mieć pokrój?

jeszcze raz powtarzam - nie krytykuję

Stwórzmy wspólnie jakis plan większego obszaru ogrodu. Wtedy będziesz świadomie tworzyła ogród wiedząc do czego zmierzasz.


____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
natka098 10:54, 01 lip 2016


Dołączył: 12 cze 2016
Posty: 1795
Jest to wierzba mandżurska. Od pola będzie prawie szczelny płot. Odległości między sztachetami 1cm. Ponieważ tuje będą już na 2 ścianach tujtaj chciałabym już sobie je darować. Berberys to ten o przebarwionych na biało listkach.
____________________
Natalia - Mój zakątek
Toszka 11:02, 01 lip 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
jakis styl ogrodu wybrałaś?
no wszystko trzeba z ciebie wyduszać
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
natka098 11:26, 01 lip 2016


Dołączył: 12 cze 2016
Posty: 1795
No widzisz Toszka jaka jestem skryta A raczej roztrzepana

Styl ogrodu hmm i tu jest problem bo ma być poprostu przyjemnie w nim przebywać. W miarę uporządkowany. Ani to nowoczesny. Choć odrobinę nowoczesnego mam przed domem w kamyczkach tawulki i tujki kuliste. Nie chce wiejskiego ogródka, ani też nie potrzebuje jakiś piennych form bukszpanu czy cisa. Jest to ładne ale nie stać mnie na takie wydatki. Mam maly domek i niecale 200 m2 podwórka.
Ciężko mi jest powiedzieć co konkretnie chce bo jestem wszystko lubna. Napisałaś o rożach to dużo mi nie było trzeba od upajania się widokami do zakupu
____________________
Natalia - Mój zakątek
Toszka 11:35, 01 lip 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
to jak masz 200m to ty sobie wierzbę mandżurską wsadziłaś? Oj!

Po dwóch latach z patyczka (z palmy wielkanocnej) mają juz prawie 2m...teść nawsadzał...
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
natka098 11:44, 01 lip 2016


Dołączył: 12 cze 2016
Posty: 1795
No właśnie dlatego wsadziłam bo u sąsiada jest o wysokości około 4m i rozpiętości 5m. Chciałam dwa drzewa i tak jakoś na nią padło. Drugi jest klon szczepiony.
____________________
Natalia - Mój zakątek
Toszka 13:14, 01 lip 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
to ty chcesz drzewo 20-to metrowe? Wierzba nieszczepiona jest wieeelkim drzewem i rozłozystym. Dlatego dałam ci przykład, że już po 2 latach jest duża. A co będzie za 10lat?

Masz mały ogród i posadź drzewko nieduże, do max. 5-7m wys.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
natka098 14:08, 01 lip 2016


Dołączył: 12 cze 2016
Posty: 1795
Toszka jadąc teraz samochodem, specjalnie patrzyłam na te wierzby, i one nie są tak duże. Przeczytałam też w internetach, że dorasta do 5 metrów wysokości. Jak coś przyszaleje to zrobię jej ostre cięcie, na razie nie ma o czym gadać bo nie wiadomo, czy odbije, bo jak ją zakupiłam to stała 2 dni w doniczce, mimo że podlewana to uschły jej wszystkie listki.
____________________
Natalia - Mój zakątek
natka098 14:18, 01 lip 2016


Dołączył: 12 cze 2016
Posty: 1795
W tym roku chcę zająć się tylko ogródkiem przy tarasie. Całość razem z trawnikiem ma 15m x 8m. Coś tego trawnika musi zostać, więc mniej więcej tak to zaplanowałam. Zawszę mogę poszerzać sobie trochę rabatkę. Ale jak to się mówi nie wszystko na raz.



Edit:

Ponieważ jest gorąco i nie mogę nic robić, to sobie myślę. Czy same hortensje przy tarasie wystarczą, czy dodać coś jeszcze. Na długość 7m , mam 3 hortensje limelight i 4 no name, wiem tylko, że będą białe w miarę okrągłe kwiaty, nazwy niestety zapomniałam.
____________________
Natalia - Mój zakątek
natka098 14:53, 03 lip 2016


Dołączył: 12 cze 2016
Posty: 1795
A może lepiej jednak nie cudować z falami tylko dać proste kreski?



co o tym myślicie, czekam na jakieś wskazówki, bo mam totalny mętlik w głowie.




____________________
Natalia - Mój zakątek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies