Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród Pierwszy (nie)Wielki - projekt

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Pierwszy (nie)Wielki - projekt

roma2 13:10, 22 lip 2016


Dołączył: 28 sie 2014
Posty: 2976
Gwarno to dopiero będzie, coś tak czuję. Witam Cię. Czekam na transport, bo spieszona jestem (mąż w pracy 300 km dalej, ze środkiem lokomocji naszym jedynym), zaglądam, bo bardzo ciekawa jestem wszelkich początkowych ogrodowych działań. Ja jestem początkująca od wielu lat, czego absolutnie Tobie nie życzę .
____________________
Komendówka
Johanka77 13:20, 22 lip 2016


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Witam Cię Romo! Dziękuję za wsparcie
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Toszka 18:20, 22 lip 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Johanka77 napisał(a)
Ja też przed sadzeniem sypię ziemię z worka i obornik. Inaczej to tu by chyba nic nie rosło.
A powiedzcie mi, jakie zastosowanie ma ta mączka bazaltowa?


to bardzo zla opcja zwlaszcza na twojej glebie - ziemia z worka to zazwyczaj torf, a ten nie ma zadnych wlasciwosci odzywczych dla roslin, dodatkowo po wyschnieciu nie przyjmuje/nie chlonie wody. Pewnie znasz to z kwiatkow w doniczkach, tych swiezo kupionych. Potem taka wyszuszona doniczke trzeba namaczac kilka godzin. by podloze, czyli torf ponownie wchlonal wode. Na rabacie jest to niemozliwe do wykonania.

poczytaj i ucz sie na bledach innych

Najlepsza opcja bylo by poszukanie w okolicy kompostowni, zmieszanie z obornikiem i maczka bazaltowa. To wszystko przekopac z macierzysta gleba. Obornik granulowany to wylacznie nawoz i nie poprawi ani struktury gleby, ani nie wzbogaci jej w prochnice. Twoja gleba potrzebuje prochnicy.

(jestem na jakis czas bez polskiej klawiatury i bede belkotac bez polskich znakow - sila wyzsza)
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Johanka77 21:52, 22 lip 2016


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Przegadałam dziś sprawę z moim Panem Ogrodniczym.
Czarnoziem, który przyjechał jest fajny tłusty. On pójdzie pod trawnik.
Na mączkę i mieszanie z glebą macierzystą to już trochę za późno, bo siatka założona, nawadnianie zrobione. Owszem, przemiesza się z tą, co będzie na wierzchu, ale to nie będzie pół metra, tylko jakieś 10 cm tej macierzystej.
Rabaty będziemy wysypywać również tą nawiezioną glebą i do niej mogę dodać obornik.
Jutro formowanie skarpy - a my na wesele
A tak to było, kiedy się zjawiło! Różowy napis na łódceto chyba dobry omen


____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
asiak 22:07, 22 lip 2016


Dołączył: 13 lip 2016
Posty: 8518
Toszka napisał(a)


to bardzo zla opcja zwlaszcza na twojej glebie - ziemia z worka to zazwyczaj torf, a ten nie ma zadnych wlasciwosci odzywczych dla roslin, dodatkowo po wyschnieciu nie przyjmuje/nie chlonie wody. Pewnie znasz to z kwiatkow w doniczkach, tych swiezo kupionych. Potem taka wyszuszona doniczke trzeba namaczac kilka godzin. by podloze, czyli torf ponownie wchlonal wode. Na rabacie jest to niemozliwe do wykonania.

poczytaj i ucz sie na bledach innych

Najlepsza opcja bylo by poszukanie w okolicy kompostowni, zmieszanie z obornikiem i maczka bazaltowa. To wszystko przekopac z macierzysta gleba. Obornik granulowany to wylacznie nawoz i nie poprawi ani struktury gleby, ani nie wzbogaci jej w prochnice. Twoja gleba potrzebuje prochnicy.

(jestem na jakis czas bez polskiej klawiatury i bede belkotac bez polskich znakow - sila wyzsza)


A widzisz Toszko, masz rację Ja w doniczkach mam chyba taki torf, bo jak podlewam, to woda przelatuje
____________________
AsiaDziałeczka Asi
Makusia 22:13, 22 lip 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Tak ziemia w doniczkach wygląda fajnie tylko jak się je kupuje
To samo z ziemią uniwersalna z marketów. ..
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Toszka 10:46, 23 lip 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
asiak napisał(a)


A widzisz Toszko, masz rację Ja w doniczkach mam chyba taki torf, bo jak podlewam, to woda przelatuje


Asiu, woda przelatuje, bo na jakims etapie torf robiacy za podloze zostal przesuszony i woda nie wchlania sie latwo, a wlasnie przelatuje. Radze dla zobrazowania wyjac rosline (nie jakas cenna) i rozerwac bryle korzeniowa. Przerazisz sie tym co zobaczysz w srodku.
Dlatego podrzucilam linka z historia o ogrodzie na piasku - tam juz wszysko napisano z uwzglednieniem konsekwencji zaniedban.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
asiak 10:55, 23 lip 2016


Dołączył: 13 lip 2016
Posty: 8518
Troszkę szkoda mi wyjąć roślinkę, bo mam w miarę ładne pelargonie, ale już wiem, żeby w taką ziemie nie sadzić w przyszłym roku
____________________
AsiaDziałeczka Asi
Johanka77 16:12, 24 lip 2016


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Czarnoziem ściele się już gęsto i tłusto
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Johanka77 16:36, 24 lip 2016


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Tymczasem za radą tu obecnych Pań ustailiśmy z Ogrodniczym, że pod rabatami przekopiemy grunt, czasrnoziem wymieszamy z macierzystą i obornikiem i przygorujemy po roślinki.

Zaczynam myśleć o rabatach. Tak po jedyńczo... Inaczej oszaleję
Zatem pierwsza idzie w plan ta pod oknem.

Dziś jeszcze wygląda tak:


A to jest moje marzenie. Ta rabata i ta kolorystyka:

Ta też ma ładne kolory:


Dziś kupiłam kilka roślinek, może znajdą zastosowanie, szczególnie szałwia:
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies