Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród na działce 300m

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród na działce 300m

Youtro 22:19, 28 lip 2016

Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 12
17) myślę o zrobieniu automatycznego systemu nawadniania, jeśli na tak niewielkiej działce jest sens i koszty są rozsądne. Co o tym myślicie? Czy przy okazji położyć trawnik z rolki?




18) nowa altana, którą chciałbym zrobić w przyszłym roku miałaby służyć przede wszystkim jako garaż dla dwóch aut. Byłaby dłuższa (do podmurówki rozdzielającej działki). Z jednej strony miałaby ścianę przy wykorzystaniu słupów ogrodzeniowych, z drugiej drewniane słupy. Między nimi jakieś estetyczne panele, żeby nie nawiewało do środka liści, śniegu itd.

W związku z tym pytania:
19) czy mogę przedłużyć słupy ogrodzeniowe i na nich oprzeć dach?
20) czy wymaga to pozwolenia jakichś urzędów?
21) czy wymagana jest zgoda sąsiada, jeśli taka-murowano drewniana konstrukcja miałaby stać przy samym płocie?
22) czy dobrym pomysłem jest zrobienie dachu jednospadowego z nachyleniem do ulicy?

Koniec pytań, z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi
____________________
Pozdrawiam, Sławek Totalny amator i jego niewielki ogród vs. niewielkie marzenia :)
Gardenarium 07:37, 02 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Aż mnie powaliło jak poczytałam tę mnogość pytań. trzeba by elaborat napisać
Większość odpowiedzi już jest, choćby np. o brązowieniu tui w środku, to normalne, że się tak dzieje, brak światła, zagęszczenie. Możesz to czyścić lub nie.
Nadłamane gałązki poobcinaj.

O przepisy odnośnie opierania dachu pytaj w gminie nie u nas. Tam są odpowiedni urzędnicy, którzy pokierują twoją budową.

Na resztę muszę pół dnia poświęcić, a nie mam tyle czasu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 07:39, 02 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Youtro napisał(a)
Ok, więc zaczynamy:


1) Przed bramą mam pasek zieleni. Rośnie na nim klon. Czy już na tym etapie można zrobić z jego korony zrobić parasol i później regularnie przycinać, żeby utrzymać niewielki rozmiar drzewka? Kiedy i jak przycinać?




Klon ma za niski pień, trzeba go podkrzesać od dołu i wyporowadzić tak, aby korona była ponad płotem, Takie drzewo to nie drzewo, a krzew

Podkrzesać możesz nawet teraz, koronę koryguj w marcu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 07:44, 02 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Youtro napisał(a)





2) Rosną tam też dwie małe tuje (mimo młodego wieku igły już zaczynają brązowieć). Tuje nie są podsypane korą. Podsypać? Coś jeszcze? Jaki to gatunek?


3) Rosną jeszcze dwa małe krzewy (jasny i ciemny), które utrudniają koszenie trawy co to jest? Szczerze mówiąc średnio mi się podobają. Co z nim zrobić?

4) Gdy pierwszy raz kosiłem przesadziłem chyba ze zbyt niskim koszeniem i trawa częściowo wyschła. Jak to naprawić? Wystarczy regularnie podlewać i kosić? w jaki sposób podlewać?


5) W kostce przed bramą rośną jakieś dziwne chwasty. Co zrobić by nie rosły, jednocześnie nie zaszkodzić mocno glebie? Póki co wyrywam w chwili wolnego czasu, ale za chwile pojawiają się nowe. Za bramą podobnie, ale o tym później.


Tuja Smaragd, wykop je stamtąd, bo nie mają szans w tej gęstwinie, poza tym wszystko jest tam posadzone bez ładu i składu, jhak "spadło" tak posadzone. Rabatę stwórz pod płotem a trawnik w stronę ulicy. Wytnij trawnik na rabacie, uprościsz sobie koszenie, a rabatę wyściółkuj, ale najpierw ją przerób.

Małe krzewy ciemny i jasny to trzmieliny Fortunego - cenne, zimozielone krzewy, warto je choćby puścić na słup, będzie się pięła ta żółte trzmielina i ozdobi brzydki słup.

Trawę zbyt nikso koszoną da się wyprowadzić, trzeba podnawozić i podlewać obficie i potem skosić wyżej.

Chwasty w kostce albo wyrywasz ręcznie, albo polewasz wrzątkiem z czajnika, albo opryskujesz octem, albo herbicydem. Tylko nie wdepnij w plamę po herbicydzie i wleź w trawnik, bo na bank, będziesz miał w trawniku łyse placki o kształcie twoich butów
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 07:45, 02 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Głowna moja rada polega na tym, że trzena najpierw zaplanować cały ogród co gdzie ma rosnąć, posadzić co potrzeba i dopiero brac się za ogród. Tymczasem naprawiać błedy poprzedników.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 07:49, 02 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Youtro napisał(a)


Przed domem są utworzone dwie palisady.


7) Ta mniejsza zostaje, rośnie tam bukszpan i jakaś tuja (nie mam pojęcia co za gatunki). Wyglądają dobrze i rosną jak szalone. Trochę się tam nie mieszczą. Przyciąć, żeby miały swobodniej? Czym i jak?



8) W większej palisadzie (w ciągu dwóch lat do zlikwidowania) mam (oprócz chwastów z którym walczę wyrywając co jakiś czas) jakieś usychające drzewo, które staram się ratować regularnymi dostawami wody. Jest tam jakieś mini drzewko, a raczej jego nieuschnięty kawałek, który też jeszcze podlewam. Są tam też dwie tuje o kulistym kształcie. Nie wiem co to za gatunek i jak o nie dbać?


Pierwsze zdjęcie - to cis i stożkowy świerk Conica. Conica zmarnieje, poza tym atakują go przędziorki, wywal ten iglak, nie warto, zapewne jest już od strony cisa goły jak święty turecki i się nie zabuduje. A cis ładny, może coś jeszcze być z niego. Np. kula. Ma zadatki na kulę.

Drugie zdjęcie, coś na pniu wierzba Hakuro Nishiki - do wywalenia.

Następnie rośnie tuja kulista chyba Danica. Jak dbać? Tak jak o iglaki, powinna mieć podłoże lekko kwaśne (Conitorf), podlewanie, ściólkowanie korą sosnową, czasem Pinivit dolistnie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 07:53, 02 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Youtro napisał(a)
Wszystko co rośnie przy płocie za altaną będę chciał w przyszłym lub jeszcze następnym roku gdzieś przesadzić lub zlikwidować, ze wzgledu na postawienie większej altany pełniącej funkcję garażu, no ale póki co...


9) przy płocie rośnie jakieś drzewko, wygląda na to, ze nie jest w zbyt dobrej kondycji? Co to za drzewko, można mu jakoś pomóc?




To chyba kalina, można pomóc podlewaniem, wyściółkowaniem kompostem, albo garść Azofoski rozgrzebać z ziemią i podlać, wyściółkować. Podlewać wodą.

Świerki wywalić. To ogromne drzewa a nie pipki do sadzenia w półmetrowej szczelinie. Mają przędziorki i żaden nawóz im nie pomoże. Potrzebują miejsca, przestrzeni.

Chyba że to odmiana 'Glauca Globosa" - wtedy na słońcu powinny być, a nie tam.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 07:59, 02 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Youtro napisał(a)



11) po lewej od świerków rośnie jakieś drzewko. Co to jest? Jak o nie dbać? Wygląda, że jest w dobrej kondycji.


12) Idziemy dalej: trawnik... po pierwsze nierówny, nieregularnie ścinany przez poprzednich właścicieli. W kilku miejscach są wystające kępy, a w kilku gołe placki ziemi. Ostatnio zabrałem się za robotę: Dowiozłem 150kg ziemi torfowej pod trawnik, żeby załatać gołe placki: wysypałem, rozgrabiłem, udeptałem, posiałem trawę z mławy na tereny zacienione, przysypałem znów ziemią, udeptałem i na koniec obficie polałem wodą (mgiełką, żeby nie wypłukać nasion). Dobrze?


Ze zdjęcia nie za bardzo widać, wysil się i zrób jakieś inne, podejrzewam, że to migdałek trójklapowy, kwitnie na różowo wiosną??

Nie rób pod drzewkami takich kółeczek z palisadką i białym żwirkiem, to niegustowne jest, można powiedzieć "wiocha" tak się nie robi, a przynajmniej nie w ładnych ogrodach Mówię to z całą odpowiedzialnością i nie masz się obrazić a wziąć do serca.

Biały żwirek to do akwarium, albo na cmentarz, nie do ogrodu.

regeneracja z opisu dobrze wygląda, nie wiem tylko jak wzejdzie, wtedy się okaże.

Generalna rada, naćkane jest, pomiędzy roślinami trawnik, od płotu trawnik, a tak nie powinno być,. a ni ten trawnik am warunki, ani koszenie wygodne. Wytycz rabaty, zdejmij z nich trawnik i nasadź roślin żeby tworzyły kompozycje, a nie był to przypadkowy zbiór roślin, równie przypadkowo posadzonych.
To na razie tyle mądrości ogrodniczch, lecę sadzić ogród


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
India 10:52, 02 sie 2016


Dołączył: 01 cze 2012
Posty: 279
Witam i ja
dużo cennych rad dostałeś od Szefowej
____________________
Ogród na Zapłociu
Toszka 11:07, 02 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Youtro napisał(a)



Wprawdzie Danusia napisała ci, że to kalina, ale mnie to wygląda na Bez (lilak). Zabiedzony, ogołocony. Będzie wielki krzaczor i w tak wąskim przejściu łatwo o uszkodzenie oka
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies