Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Mazurskie pagórki,konie i wieczne początki ogrodu ;)

Pokaż wątki Pokaż posty

Mazurskie pagórki,konie i wieczne początki ogrodu ;)

maciejkas 21:35, 13 mar 2021


Dołączył: 16 paź 2016
Posty: 18
Czy mam edytowac ten post, czy nastepnym razem wysylac po 4 zdjecia?
Dzieki za mile slowa! ogolnie mam wiecej filmow ogrodu niz zdjec
https://www.youtube.com/watch?v=W_yBcqHVABU
A_gawa 21:38, 13 mar 2021


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Czarodziejsko, sielsko, powrót do Edenu.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
maciejkas 21:52, 13 mar 2021


Dołączył: 16 paź 2016
Posty: 18
Tu jesiennie https://youtu.be/DS-KFeiGjUM
maciejkas 10:15, 15 mar 2021


Dołączył: 16 paź 2016
Posty: 18
https://youtu.be/pfkgRSrHKnM
maciejkas 10:18, 15 mar 2021


Dołączył: 16 paź 2016
Posty: 18
https://youtu.be/rfkqcq3yrDY
popcorn 10:27, 15 mar 2021


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Ależ cudnie! Zazdroszczę (pozytywnie) będę podglądać!
____________________
Mój nowy ogródek
beamilusia 10:58, 15 mar 2021


Dołączył: 30 gru 2011
Posty: 718
Witaj Macieju. Obejrzałam filmy. Prawdziwy ogród taki, jakim go chciałeś stworzyć. Pisałeś o tym kilka lat temu, jak ma wyglądać. Wtapia się w naturę, konie, budynki i krajobrazy. Widzę Twoje drzewa. Ja również bardzo lubię te płaczące formy. Pięknie obrośnięty winobluszczem budynek gospodarczy. Czy ten budynek jest wykorzystywany? Może wiesz, jaki gatunek bluszczu rośnie u Ciebie. Mieszkasz ma Mazurach, a tak pięknie kwitnie trawa pampasowa i nie marznie u Ciebie magnolia i ambrowiec. Chyba masz jakiś mikroklimat. Wiem, jak ciężko uprawiać ziemię gliniastą. Tym bardziej doceniam, że tak pięknie kwitną jeżówki, hortensje, dalie. Piękne,zgrane z naturą, stworzyłeś miejsce na ziemi. Pozdrawiam serdecznie
____________________
Pozdrawiam Beata - Ogród...
UrsaMaior 11:46, 15 mar 2021


Dołączył: 24 maj 2014
Posty: 8251
Wszystko fajne, ale koń najlepszy Zaraz się kolejka wizytatorek ustawi
____________________
ogród pod lasem
tulucy 11:59, 15 mar 2021


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 12902
UrsaMaior napisał(a)
Wszystko fajne, ale koń najlepszy Zaraz się kolejka wizytatorek ustawi


Zwłaszcza po Twojej reklamie

Nie wiem, czy bardziej podziwiam, czy zazdroszczę zachwycające miejsce... O koniach to już Iza napisała
____________________
Łucja 1. Migawki z ogródka 2. Migawki z Rodos
maciejkas 22:41, 15 mar 2021


Dołączył: 16 paź 2016
Posty: 18
Haha, dzieki!
Odnosnie mikroklimatu, to u mnie zawsze mrozniej niz w okolicy,wiec temparatury wychodza prawie jak w suwałkach, tej zimy bylo minus 26 i wiele wiele dni minus 20 i nieasmowity wygwizdów Trawa pampasowa jest chyba najwiekszym okazem w pl, to zasluga rosliny matecznej, malą szczepke odkroilem z pieknej gigantki napotkaniej w anglii(kradziona lol), jest posadzone w bardzo zyznej ziemi, dol gleboki i szeroki na metr i to wypelninione ziemią z obornika konskiego i na to jeszcze czarnoziem, no i oczwyscie na mrozy powyzej minus 10 wlaczam kabel grzewczy i owijam konskiemi derkami, jak jest odwilz to zdejmuje derki,zeby dotarlo swiatlo(zimozielonosc).

Ziemia tu jest bardzo ciezka, gliniasta i zadne jezowki by tu nie przetrwaly.Efekty sa tylko dzieki ciezkiej pracy, juz chyba przez te wszystkie lata to moge powiedziec ze setek ton konskiego gnoju i czarnoziemu kupowanego wywrotkami.
Tu jest niestety wysoki poziom wod gruntowych i wiekszosc rabat robie na podwyzszeniu, najpierw sypie ziemie gnojową , a na to czarnoziem.Wiekszosc roslin bardzo lubi takie polaczenie i podwyzszenie rabaty(tlen dla korzeni), ale musze pilnowac wilgotnosci.Moja obserwacja jest taka , ze warto duzy wysilek wlozyc w przygotowanie ziemi, bo rosliny sa bardzo okazale juz w pierwszym roku.W tak przygotowana ziemi zwykle kupuje najmniejsze wersje dostepnych roslin, bo wiem,ze szybko nadgonią.Plusem podwyzszenia rabat jest tez zimowanie takich roslin jak stipy czy turzyce.

Co do placzacych drzew to jeszcze wielu nie widac, bo sadze raczej male sadzonki i wiekszosc moich placzkow wszelkiej masci ma teraz do pol metra, ale jest ich mnostwo i za 10 lat bedzie tu bardzo ,,,,dziwnie lol. Mam duzo mlodych swierkow wezowych, ale odmiany niedostepnej na rynku, takiej duzo bardziej azurowej, prawie bez rozgalezien, mega osobliwa. To jak udalo mi sie ją zdobyc i rozmnozyc to osobna i jeszcze bardziej osobliwa historia, ale nie kazdemu jestem ją sklonny opowiedziec Mysle,ze u mnei na tej duzej przestrzeni beda fajnie hulały te wezowce

Budynek jest wykorzystywany na stajnie dla koni, a porosniety winobluszczem trojklapowym veichtii, probowalem z innymi trojklapowymi,ale veichtii jest najlepszy.Wmrosniejsze zimy ustawiam kilka rzedow kostek slomy,bo podobno jest wrazliwy na mroz. Ambrowce mialy ciezkie pierwsze lata i byly okrywane, teraz juz sobie radza, podobnie magnolie, metasekwoje, cyprsniki blotne. Kolejnym levelem bedzie zakupiona ostatnio araukaria chilijska, ktra fajnie bedzie koresponowac z sasiadujacymi Weirdo virgatami i wszechobecnymi azurowymi, chudzielcami,placzkami. Oczywiscie dostanie kabel grzewczy.Jest on z termostatem i np w przypadku pampasowej zuzycie pradu jest minimalne, bo duze mrozy trwaja krotko,a z srednimi sobie bez wlaczania pradu radza.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies