Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wielicka przygoda ogrodowo / remontowa

Pokaż wątki Pokaż posty

Wielicka przygoda ogrodowo / remontowa

MartaKozak 17:36, 21 gru 2016


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
W Ogrodowisku jestem od niespelna miesiaca i juz tak duzo sie nauczylam. Dziekuje!
Moj plan na wiosne (kwiecien-maj) jest nastepujacy:
- nawiezc przekompostowany obornik (z pryzmy)
- przeorac
- zbronowac i zasiac zielony nawoz na ziemie gliniaste

Po skoszeniu zielonego nawozu (tuz przed kwitnieniem) i przeoraniu ziemi sprawdze czy powinnam nawieźć torfu i piasku do glebszego rozluznienia ziemi.

Myslalam tez o wywierceniu dziur od wschodniej strony dzialki (przekopaniu sie do bardziej przepuszczalnej gleby) i zasypaniu ich zwirem, drobnym kamieniem. Chcialabym zaznaczyc ze cala dzialka ma nachylenie terenu na wschodnia strone gdzie jest zakonczona stawem sasiada.



____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
MartaKozak 17:39, 21 gru 2016


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
yolka 17:51, 21 gru 2016


Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 12600
Ogrodowisko jest prawdziwą a skarbnicą wiedzy pomysłów, pasji itp.
____________________
Ogród z widokiem na jezioro
Johanka77 22:58, 14 sty 2017


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Witam się rewanżem!
Życzę udanych wyborów. Ja jestem tu jakiś czas i ciągle się czuję, jak żółtodzób
Ale po to właśnie tu zaglądam.
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
koliber 18:28, 15 sty 2017


Dołączył: 07 sty 2017
Posty: 3649
Witam się i ja Powodzenia w realizacji planów. Trzymam kciuki
____________________
Zielona przestrzeń
Mary 23:05, 25 lut 2017


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Witaj Marto.

Zajrzałam, czy coś słychać o cisach u Ciebie.
Współczuję problemów z nawiezioną ziemią.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
ElzbietaFranka 14:13, 26 lut 2017


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13839
Marta rolnik dobrze mowi, ale obornik trzeba bylo rozsypac jesienia na to jakas dobra ziemie i plytko zaorac. Wczesna wiosna rozsiac wapno przerobic glebogryzarka i bobrze rozplantowac i posiac faseline gesto, jak bedzie miala ok 30 cm skosic i znowu plytko przeorac.
Ja tez mam ziemie gdzie na dwa sztych lopata jest glina i nic nie przepuszcza. Wszystkie nasadzenia rob na podwyzszeniu bo jak bedziesz miala wode wszystko zgnije.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
BasiaLT 07:55, 27 lut 2017


Dołączył: 19 sty 2016
Posty: 7414
Faktycznie teren teraz wygląda mało ciekawie i masa prac przed wami ale będzie dobrze. Macham i pozdrawiam
____________________
Basia Tu narazie jest ściernisko...
Monia81 08:27, 27 lut 2017


Dołączył: 14 lut 2017
Posty: 7969
Witam się i ja Życzę powodzenia, będę trzymać kciuki bo pracy Was czeka sporo. Pozdrawiam
____________________
Monika Monika-wymarzony sielankowy ogród
Poziomka 12:53, 06 mar 2017


Dołączył: 12 lip 2011
Posty: 1258
Witam Marto
Jak patrzę na Twoją działkę to przypominają się moje zmagania z gliną.
Piękną glinę do lepienia garnków + wydobytą martwicę miałam w przedogródku, z tym że przeogródek ma spadek w kierunku ulicy i nie robiły się zastoje wodne.
Na litej glinie zakładałam też ogródek warzywny.
W przypadku przedogróka wybrałam sposób uprawy "dołkowy" - osobiście nie polecam chociaż efekt wizualny był dobry. Kopałam dołek który zasypywałam mieszanką dobrej ziemi z kompostem i odrobiną gliny i w to miejsce sadziłam rośliny.
Ogródek warzywny już robiłam rozsądniej. Glinę przekopywałam z dużą ilością kompostu z dodatkiem piasku.
Od ubiegłego roku walczę z terenem po stodole . 1/4 powierzchni to normalny grunt, 2/4 glina z odrobiną substancji organicznej, 1/4 "cudowne" gliniane klepisko. Na 3/4 wysiałam łubin, w tym roku będą tam również nawozy zielone (chcę przywrócić życie biologiczne). A na klepisku rozłożyłam tekturę i wysypuję tam , to co normalnie trafiłoby na kompost. W tym roku będę to kontynuować. Nie muszę się śpieszyć bo najpierw chcę założyć ogród wiosenny pod jesionami.
Pozdrawiam cieplutko i życzę wytrwałości Jasia

____________________
Jasia - Ogród zapachów u Jasi
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies