Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wielicka przygoda ogrodowo / remontowa

Pokaż wątki Pokaż posty

Wielicka przygoda ogrodowo / remontowa

MartaKozak 22:27, 20 cze 2017


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
Wyslalam
____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
Bogdzia 19:53, 22 cze 2017


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
Tak dziwnie to jest ze na ziemie większosc z nas narzeka. Ja mam piach i nie jestem zadowolona bo stale muszę podlewac, Ty masz glinę tez źle , a byłoby tak pięknie gdyby wszyscy mieli po równo gliny i innej ziemi. Pozdrówka.
____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
Kasya 11:18, 06 lip 2017


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41753
ja tez mam gline w wielu miejscach taka ze dolki musze wyrąbać

a miejscami zolty piach po budowie...masakra

pod kazda rosline duzo ziemi z workow sypie
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
MartaKozak 13:29, 19 lip 2017


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
Na ponizszych zdjeciach bardzo widac roznice jakosci ziemi...


____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
anka_ 03:01, 27 lip 2017


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
MartaKozak napisał(a)
Co do poprawy jakisci ziemi - szwagier mowi (jest rolnikiem) zebym po prostu nawiozla nowej ziemi torfowej i obornika, i mam nie orac, bo cala glina wyjdzie na wierzch...
No dobrze, ale przecież te rosliny które wsadzisz będą przy takim układzie miały 'nóżki' w tej martwicy. Oznacza to jedno- prędzej czy później zaczną się dusić i chorować/padać.

MartaKozak napisał(a)
We wtorek będzie akcja z sadzeniem szmaragdów, kupiłam 75 szt. Kora juz dostarczona
.
Marto a co zrobiłaś z tą korą? Jeśli dobrze widzę to frakcja 5- 20cm czyli jak sądzę posypałaś po wierzchu.

MartaKozak napisał(a)
Ziamia ktora podwyzszylismy teren jest z wykopu ... miala niebieskawo-siny kolor, byla bardzo zbita ... boje sie ze nawiozlam martwicy glebowej ...
Sama zdefiniowałaś problem. Piszesz, że pobieżnie przejrzałaś wątek Anbu. Zapewniam, że warto przeczytać go dokładnie. Tam znajdziesz dokładne wskazówki jak przygotować ziemię. Ja powiem jedno z doswiadczenia- potrzeba na to czasu... sporo czasu przy takiej ziemi i kasy. Ale to najlepsza inwestycja jaka możesz w tym momencie zrobić. Ja mam ziemię gliniastą. Sadziłam rosliny i 'miały' rosnąć. Niestety natury nie da sie oszukac i zdecydowana wiekszość nasadzeń straciłam. Teraz wiem, że błąd był po mojej stronie. I poprawiam glebę. Przy glinie- obornik, żwir/piach dla rozluźnienia, mączka kostna. Duuuuże ilości wszystkiego, przekopane najgłębiej jak się da. Tam gdzie rabaty przekopać z korą- ale drobniuśką, przekompostowaną- zapewniam, działa cuda.
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
MartaKozak 11:01, 28 lip 2017


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
Witaj Aniu,
Dziekuje za wizyte.
Teraz juz wiem ze gleba to nie lasania i nie mozna tak nasypywac ziemi. Zreszta na wiosne dzialka byla doglebnie przeorana.
Co do kory, to na workach rzeczywiscie pisze 5-20 cm ale tak naprawde jest ona bardzo pokruszona, powiedzialabym cos w okolicy 4-8 cm max.
Te 75 workow poszlo na sciolkowanie szmaragdow i tej jednej rabatki gdzie ziemia jest dobra.
Dokupilam nastepne 80 workow(80litrowych) i to pojdzie w wiekszosci w glebe, na poprawe struktury. Obdzwonilam tez kompostownie, ale najblizsza ktora sprzedaje kompost jest w Toruniu. Sam kompost jest tani - 30/40 zl za tone, ale transport jest za drogi, zycza sobie 12 zl za kilometr. Ja mieszkam 70km od Torunia... Moze sie tam wybore z przyczepka i kupie ile sie da ale o ciezarowkach to moge zapomniec niestey, za drogo by to wyszlo.
Chce jeszcze kupic piasku i maczki bazaltowej. Obornik zalatwie od siostry.

I voila moj plan na wrzesien, pracowicie bedzie



____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
MartaKozak 13:38, 19 wrz 2017


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
Mialam takie ambitne plany na wrzesien i praktycznie nic nie dalo sie zrobic bo woda stala na dzialce...

Zrobilam tylko prowizoryczny drenaz na dole dzialki zeby tujki mi nie staly w wodzie ale prowdopodobnie sporo z nich nie przezyje zimy, szkoda.
____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
MartaKozak 14:06, 19 wrz 2017


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697

____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
MartaKozak 14:11, 19 wrz 2017


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
MartaKozak 14:15, 19 wrz 2017


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
Chcialam zobaczyj jak gleboko siega glina i czy jest szansa na dokopanie sie do bardziej przepuszczalnej gleby ale na glebokosci 1.8 - 2 m bylo jeszcze gorzej (zolta glina) in na dodatek zaczela sie saczyc woda...
____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies