Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Fikus sprężysty - choroby i szkodniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Fikus sprężysty - choroby i szkodniki

polyken 18:14, 06 sty 2017

Dołączył: 06 sty 2017
Posty: 4
Cześć
Szukam pomocy dla moich fikusów, zakupiłem ostatnio dwa małe fikusy sprężyste i w domu przesadziłem je do jednej doniczki.
Przez pierwszy tydzień czuły się świetnie, nowe liście zaczęły szybko rosnąć, fikusy były w pełni zdrowe.
Niestety wyjechałem na 2 tygodnie i dałem je pod opiekę znajomej, która miała je raz podlać, ale przy okazji zasłoniła okno w pokoju...
fikusy stały w głębi pokoju i przez około 10 dni miały światło tylko przez zasłonę.
Dodatkowo ogrzewanie było wyłączone więc temperatura spadła z powiedzmy 25 stopni do 15.
Po przyjeździe zastałem liście jak na pierwszych dwóch zdjęciach, ostatecznie liście odpadły.





Przestawiłem fikusa bliżej okna (zachodnia strona), tą samą stroną w którą był wcześniej skierowany,
wlałem mu małą ilość wody, przetarłem liście i co jakiś czas zraszam je wodą.
Jest teraz bliżej kaloryfera, i nie jest narażony na przeciągi.
Niestety jak widać na kolejnych zdjęciach następne liście zaczynają chorować.
Mija tydzień odkąd się nim zajmuje i nie wiem czy jego stan wynika z ciągle złych warunków czy
dostał na tyle w kość przez te dni bez światła, że ciągle się to na nim odbija.





dodatkowo niektóre liście są opadnięte:


Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam
Gardenarium 19:21, 06 sty 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Proszę o wklejenie większych zdjęć przez nasz automat, tutaj się dziwne rzeczy dzieją gdy klikam na te zdjęcia. Będę musiała je skasować.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mazan 09:16, 07 sty 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Opadanie liści u tych roślin to najczęstszy objaw nadmiaru wilgoci przy jednoczesnym słabym oświetleniu. Na liściach widoczne objawy nadmiaru wody w doniczce, a te rośliny nie lubią nadmiaru wody i przestawiania oraz nagłych skoków temperatury. Wystarcza im spryskiwanie drobnokropliste lub zamgławianie liści raz w tygodniu zimą i dwukrotnie latem.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies