Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród przetrwania

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród przetrwania

anbu 08:46, 14 mar 2017


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Rozumiem, że kluska_slaska jest z naszego, pięknego Śląska?
To ja się witam oficjalnie
____________________
Ania Ogród Ani :)
Mira104 09:16, 14 mar 2017


Dołączył: 13 mar 2015
Posty: 1919
Kluska Śląska, hmm to taka do jedzenia xd (żartuję) Widzę, że szefowa już Cię kieruje, to fakt zacznij od przemyśleń, co byś chciała, i gleba- to podstawa, bo choćbyś nie wiem co posadziła, to Ci padnie prędzej czy później. Ja 2 sezony wzdychałam, do ogrodów innych się wściekałam. Pomału, a do przodu
____________________
Mira- Ogród Nowicjuszki
kluska_slaska 12:42, 31 mar 2017

Dołączył: 20 maj 2016
Posty: 19
anbu, witaj
Mira104, wiem dokładnie, gdzie co bym chciała - tzn. strefy mam wyznaczone. Nie wpisuję się w tutejsze cudeńka, może kiedyś się rozkręce, ale na tę chwilę wizja jest minimalistyczno - użytkowa, czyli w przedogródku trawa, uporządkowanie części z cisami, w dalekich planach altanka, a w dosyć bliskich - wyniesiona rabata, a może nawet dwie - w jednej będą pomidorki koktajlowe, zielona cebulka, pietruszka, sałata, a w drugiej - truskawki/poziomki.
Inspiracja: >>Warzywnik w skrzyniach<<. Już namierzyłam, gdzie kupić impregnowane deski w mojej okolicy, cena nie powala z nóg, więc będziemy działać, żeby jeszcze w tym roku cieszyć się swoimi warzywami. Wprowadzimy jedno usprawnienie - żeby deski nie stały bezpośrednio na ziemi i żeby wygodnie się kosiło wokół, zrobimy obramowanie z płyt chodnikowych.
Na dno damy ziemię z trawą, którą zdejmiemy z przedogródka, na to przekompostowaną słomę ze stajni, a na to dopiero świeżą ziemię. Dobry plan? Myślicie, że będzie rosło?

Mira104
(...)i gleba- to podstawa, bo choćbyś nie wiem co posadziła, to Ci padnie prędzej czy później(...)

Co masz na myśli? Przed domem chciałam zdjąć tę warstwę ziemi, później rozłożyć siatkę na krety, na to nawieźć lepszej ziemi i w końcu położyć trawę z rolki.

Trochę podgoliliśmy nasze drzewka. Ciągle się waham, co zrobić z tą jabłonką, pasuje tam jak pięść do oka. Wątpliwości mam co do świerka (to świerk jest, prawda?) i co do reszty cisów. Te, które rosną przy drodze wyglądają całkiem nieźle. Niestety, te bliżej domu są dosyć kiepskie... Wyciachać? Ratować?
Truskawki zaczynają wychodzić! To cieszy

Dokumentacja fotograficzna:
____________________
Wandzia Ogród przetrwania
alis 18:46, 01 kwi 2017


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3928
Witam się i ja Będę kibicować, ogrom pracy przed Tobą, ale trafiłaś tutaj i na pewno dasz radę
____________________
Pozdrawiam, Alicja-Moje małe Wielkie marzenie
Margerytka40 20:02, 01 kwi 2017


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Ja tez witam i pozdrawiam. Podoba mi się Twoje podejście czyli mierz siły na zamiary. Jeśli mogę coś doradzić to powiem to,co i mnie powiedziano. Zrób dokładny plan na kartce,z wymiarami,kierunkami świata . Nanieś co gdzie rośnie. Będzie łatwiej doradzać.
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
kluska_slaska 14:15, 03 kwi 2017

Dołączył: 20 maj 2016
Posty: 19
alis, Margerytka40, miło, że jesteście
Margerytka40, plan roboczy wrzuciłam na pierwszej stronie, zakualizuję, jak postawimy nagrobki [czyli wyniesione rabaty w naszej domowej nomenklaturze]. Jedna będzie owocowa - truskawki i poziomki, druga warzywna - pomidorki koktajlowe, pietruszka, koperek, inne ziółka. Miałam takie rozwiązanie w skali mikro w zeszyłm roku, bardzo mi się sprawdziło (w doniczce po lewej - lawenda, w której bardzo dobrze spało się kotu):
____________________
Wandzia Ogród przetrwania
Margerytka40 20:39, 03 kwi 2017


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Wanda,tylko,że ten plan niewiele wyjaśnia. Nie wiadomo ile tam jest metrów ani jakie nasłonecznienie . Bez tego trudno coś powiedzieć . Spróbuj na kartce narysować odręcznie w jakiejś skali np 1kratka-1m. Też kiedyś myślałam że to niepotrzebne ale się myliłam . Takie zdjęcia satelitarne są tylko dla orientacji. Tobie samej się taki plan bardzo przyda,ja ciągle nad swoim ślęczę i coś tam wymyślam. Jak za dużo marudzę to sory ,ale chcę dobrze.
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
kluska_slaska 08:19, 04 kwi 2017

Dołączył: 20 maj 2016
Posty: 19
Margerytka40, Asiu, każda rada cenna, dziękuję!
____________________
Wandzia Ogród przetrwania
Margerytka40 08:40, 04 kwi 2017


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Wandziu ,jeszcze trochę pomarudze. Staraj się odzywać na innych wątkach. Pytaj jak coś Cię interesuje. Nawiązuj znajomości. Forum jest tak wielkie -gubimy się tu wszyscy,ale warto poświęcić czas nie tylko na przeglądanie. Nikt tu do Ciebie nie trafi jak sama nie będziesz się odzywać u innych. Ja też kiedyś dostałam takie rady i chętnie z nich skorzystałam czego nie żałuję.
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
makadamia 09:26, 04 kwi 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Klusko, Asia dobrze Ci radzi

Na tym etapie naprawdę warto zrobić porządny plan i dokumentację zdjęciową.
To bardzo pomaga zaplanowaniu całego ogrodu i uniknięciu różnych błędów, z których później trudno się wycofać.

Przykładowo: czy ja dobrze rozumiem, że altanę chcecie zrobić przy wejściu do domu? Czemu akurat tutaj? Wybacz porównanie, ale to trochę jakbyś chciała salon urządzać w przedpokoju

Odnośnie problemu z drzewami:
najpierw poszukaj wątku Tess i popatrz, jak ona fajnie zagospodarowała przestrzeń pod podkrzesanymi iglakami.

Cisów bym nie wywalała, tylko przycięła je w równe prostopadłościany a pod spodem obsadziła krzakami. Jeśli marnie wyglądają, to trzeba je trochę odżywić. Najlepiej obornikiem, którego ostatnio jestem wielką fanką

Pozostałe drzewa, z przykrością to mówię, wycięłabym w całości. Dla jabłonki tam za mało słońca i za ciasno, a te iglaki strasznie zacieniają wejście i powodują, że jest ponuro. W zamian posadziłabym jakieś nieduże drzewko liściaste przy furtce i kolejne już za domem.

Trawnika nawet bym nie próbowała tam utrzymać. Cały ten pas obsadziłabym roślinami. Tam gdzie więcej słońca: derenie, jarzmianki, bodziszki, liliowce, tam gdzie mniej: ostrokrzewy, laurowiśnie, mikrobioty, hosty, parzydła. W to wszystko porozrzucać poduch z cisa, żeby zimą też coś się działo.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies