Gdzie jesteś » Forum » Róże » Mme Boll

Pokaż wątki Pokaż posty

Mme Boll

Anda 14:47, 22 sty 2017


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33488
Hodowca to Daniel Boll. Wprowadzona została na rynek przez Boyeau w 1959 roku jako Madame Boll. Jest to róża portlandzka. Pochodzenie róż portlandzkich Rosa × portlandia przez długi czas było nieznane. Dopiero po zrobieniu badań DNS wiadomo, że powstały ze skrzyżowania róży galicyjskiej i kwitnącą na jesień różą damasceńską. Róże portlandzkie jako pierwsze róże mogły wytwarzać kwiaty aż do jesieni.

W Niemczech wielu renomowanych znawców róż (np. Christine Meile) i historycy różani uważają, że Mme Knorr, Mme Boll i Comte de Chambord to jedna i ta sama róża. Zawirowania historyczne (wojny) i pomyłki w szkółkach prawdopodobnie doprowadziły to tego, że to ta sama róża pod trzema nazwami. Comte w starych książkach różanych/katalogach opisywana jest inaczej niż teraz, miała inny kolor i słabo się sprzedawała. Natomiast Boll zaraz po wprowadzeniu na rynek stała się hitem. Pod nazwą Comte sprzedawana jest obecnie Mme. Boll. Nie jestem tylko pewna, czy już zostały przeprowadzone badania genetyczne.

Znawczyni i sprzedawca róż historycznych opisała w ten sposób w swoim sklepie ta różę
http://www.historische-rosen-schaetze.de/49104/mme-bollcomte-de-chambordmme-knorr

Identisch mit Comte de Chambord/Mme Knorr - nach über 10 Jahren Suche habe ich keine gefunden, die sich unterscheiden.

Identyczna z Comte/Knorr - po 10 latach poszukiwań nie znalazła żadnej sadzonki tych róż, które by się od siebie różniły.

Tutaj tez podawane są obie nazwy
https://www.rosenhof-schultheis.de/Rosen/Historische_Rosen/Portlandrosen/Rosa/artikel_250_Mme_Boll.html

Mme Boll jest różą mało wymagającą. Zwłaszcza na bardzo słonecznej rabacie pozostaje zdrowa przez cały sezon. Pięknie pachnie. Najmocniej kwitnie w czerwcu i trochę słabiej powtarza do jesieni. Osiąga wysokość od 1m do ok. 150 cm. Jej minusem jest sklejanie się kwiatów po deszczu.



____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Madzenka 17:04, 22 sty 2017


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Mam zarówno Comte , jak i Knorr i mają zupelnie inne kwiaty. W polskich szkólkach sa sprzedawane jako odmienne róze.
Czytalam niemieckie opinie i pytałam polskie rosomanes i potwierdziły mi, że z ich obserwacji wynika że to dwie rózne róze

Czekam zatem z zainteresowaniem na dalsze wyniki badań

A tak na marginecie Comte chyba jesienią wyleci z mojego ogrodu, to jedna z najbardziej podatnych na mączniaka róz w moim ogrodzie
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Anda 17:58, 22 sty 2017


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33488
Fajnie by było, gdyby ktoś otworzył wątek z Mme Knorr. Bardzo jestem ciekawa jak ta polska Knorr wygląda
U mnie Boll i Cartier to najzdrowsze róże
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Iwk4 18:25, 22 sty 2017


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
Kupowałam Mme Boll i Comte jako dwie różne róże. Nie widzę żadnej roznicy w kwiatach. Na fotkach nie umiem ich rozpoznać. Zatem Ewo gotowa jestem się zgodzić, ze to ta sama róża pod roznymi nazwami. Ale to mlodziaki. W nowym sezonie będę je obserwować
____________________
Ogródek Iwony II
Anda 18:31, 22 sty 2017


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33488
To, że Boll i Comte to ta sama róża, to już raczej wątpliwości nie ma. Tylko pytanie jest, czy polska Mme Knorr to również Mme Boll? Bo w Niemczech między Knorr i Boll różnic nie ma, a w Polsce najwyraźniej są.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Lomianianka 18:43, 23 sty 2017


Dołączył: 12 kwi 2014
Posty: 50
Madzenka napisał(a)
Mam zarówno Comte , jak i Knorr i mają zupelnie inne kwiaty. W polskich szkólkach sa sprzedawane jako odmienne róze.
Czytalam niemieckie opinie i pytałam polskie rosomanes i potwierdziły mi, że z ich obserwacji wynika że to dwie rózne róze

Czekam zatem z zainteresowaniem na dalsze wyniki badań

A tak na marginecie Comte chyba jesienią wyleci z mojego ogrodu, to jedna z najbardziej podatnych na mączniaka róz w moim ogrodzie


Zgadzam się z Madzenką, dla mnie to dwie różne róże wystarczy porównac kwiaty:
Knorr



i Comte





widać różnicę.
Obydwie kupowane w tej samej renomowanej szkółce polskiej.
Lomianianka 18:56, 23 sty 2017


Dołączył: 12 kwi 2014
Posty: 50
Madzen znalazłam sposób na Comte - wycinam rozwinięte pąki i nie czekam aż się pokaże pogniecione płatki, na wpół rozwinięte wyglądają porządnie. Teraz są małe, ale jak się rozrosną nie wiem czy starczy mi na to cierpliwości
Madzenka 21:51, 24 sty 2017


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Moja Comte

____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Ewik 22:12, 01 lut 2017


Dołączył: 19 gru 2013
Posty: 5292
____________________
Ewa * Ogródek z futrzakami i kamieniami
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies