Gdzie jesteś » Forum » Rośliny wodne » Grzybienie w naszych stawach - Nymphaea

Pokaż wątki Pokaż posty

Grzybienie w naszych stawach - Nymphaea

Mariusz 18:03, 21 lut 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
przemekg napisał(a)
Ponownie się zwracam z pytaniem. Mariusz czy przychodzi Ci na myśl jakaś odmiana lilii wodnej o białych kwiatach, które są na wystających łodyżkach prezentowałeś już omianę 'Marliacea Albida' czy to będzie dobra w tym typie, czy moze jest jakaś inna odmiana bardziej godna polecenia?

'Marliacea albida' nie wynosi kwiatów. Takie zwężenie płatków korony i lekkie wyniesienie ich nad wodę obserwować możemy tylko na płyciźnie. Podobnie jest u 'Caroliniana'. Natomiast z białych 'Arc-en-Ciel' może królować nad wodą. Wiesz zapewne, że lubi też zmieniać kolor kwiatka.

Polecam kremową ' Inner Light'


Jak przerobię tony fotek i dotrę do tych konkretnych, wówczas zrealizuje swoje obietnice nowych tematów. A obecnie korzystając z okazji wstawiam tabele głębokości sadzenia odmian lilii wodnych, głównie tych dostępnych w naszym kraju.

____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
przemekg 18:50, 21 lut 2013


Dołączył: 20 gru 2011
Posty: 442
Dziękuje za wskazówki to mnie troche zmyliła ta 'Marliacea albida' bo na wcześniejszych fotkach sprawiała takie wrażenie.
'Arc-en-Ciel' faktycznie ciekawa odmiana i do tego jeszcze ma bardziej ozdobne liście, tylko akurat ta różowa poświata średnio mi pasuje.
Zaciekawiła mnie przy okazji ta roślina w towarzystwie lilii, o liściach podobnych do czterolistnej kończynki na powyższej fotce, jak się ona nazywa?
____________________
U Przemka w ogrodzie
Mariusz 22:01, 21 lut 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Jest to marsylia czterolistna – paproć wodna. Roślina która w naturze wyginęła. O niej też pasowałby temat, bo bardzo ciekawa
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
20:12, 08 kwi 2013
Co prawda nie ma tego dużo ale kilka odmian jest









No i z nazwami na bakier jestem niestety, gabaryty oczka skutecznie ograniczają, i tak jest jeden busz



Mariusz 20:55, 08 kwi 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Ale zdrowiutkie, aż miło popatrzeć.
A kolejno masz Marliacea Albida (z małym znakiem zapytania), Attraction, Marliacea Chromatella, kolejny Attraction.

____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
21:54, 08 kwi 2013
THX jakoś dojdę która to która, Mariuszu 2 fotka od góry to dwie różne odmiany, a przynajmniej kolorystycznie różne, fotka 4 obie jednakowe.

Tu są te z 2 fotki ale solo





2 i 4 foto to inne odmiany, przynajmniej kolorem się różnią. Te z 4 wpadają w malinowy kolorek.

Jest jeszcze Joe Tomocik ale młode kłącza i jeszcze u mnie nie kwitły
Mariusz 06:41, 09 kwi 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
'Attraction' jest zmienny w kolorze z wiekiem kłącza, poczytaj tutaj http://www.ogrodowisko.pl/watek/75-grzybienie-w-naszych-stawach-nymphaea?page=5 , ale jeśli jesteś pewien, że kupowałeś różne czerwone, o płatkach biało zakończonych i sadziłeś razem, to oczywiście niewykluczone, że coś ciekawego, innego. Zazwyczaj jednak jest to najmniej istotne, ważne, że odmiana obficie kwitnie i wydaje duże, zdrowe kwiaty.

Attraction, spójrz proszę na kępę tych czerwonawych, różnice w wybarwieniu są spore, a to wszystko jedna odmiana.


Zmienia też kształt kwiatów, zależnie w jakich warunkach rośnie, a reszta, to za sprawą fotografii która jest zmienna.

]

Post informacyjny dla potencjalnych nabywców lilii wodnych, mam często klientów, którzy chcą tą ciemno czerwoną z kępy. - trudno wytłumaczyć, że się nie da , bo zazwyczaj jasne są na młodych kłączach.



Pozdrawiam, proszę wstaw Tomocika jak zakwitnie.


____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mariusz 10:09, 09 kwi 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
jack_fox napisał(a)



Powyższa łudząco podobna jest do 'Fabiola' , kształt, liczba płatków, a kolor - jak pisałem - to zazwyczaj sprawa ustawień aparatu.

____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
13:13, 09 kwi 2013
To wszystko to kłącza z forumowych wymian a wiesz jak to jest, mam ładną ale nie znam odmiany ale te z 2 foto faktycznie miały być dwie inne, to było pierwsze kwitnienie ich u mnie a więc zobaczymy w tym roku co będzie. Cieszy mnie że są ładne i zeszła zima im nie zaszkodziła.
Jeszcze raz Dzięki za pomoc.
Mariuszu przy okazji napisz w jakim okresie najlepiej focić lilię do identyfikacji, tzn. ile dni po rozwinięciu kwiatu.

Tomocika wstawię ale przypuszczam że nie tylko Tomocik przyszedł ponieważ liście u niektórych były cętkowane a u niektórych czysto zielone , ale zobaczymy co wyrośnie.
Mariusz 18:15, 10 kwi 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
I o to właśnie chodzi, mieć ładną.
Do identyfikacji najlepiej mieć zdjęcie kwiatu z pierwszego i trzeciego dnia (u odmian zmiennych w barwie), i drugiego albo trzeciego dnia u pozostałych, ale nie jest to jakaś twarda reguła.
Oznaczanie po fotkach to tylko zabawa, chociaż są odmiany na tyle charakterystyczne, że nie da się ich pomylić nawet na kiepskim zdjęciu.
Na pewno oznaczanie lilii wodnych ułatwia szereg dodatkowych zdjęć i informacji.
A tutaj 'Sioux' i pięknie widoczny kwiaty w dniu pierwszym, drugim i trzecim. Jest to odmiana o zmiennym kolorze kwiatów.


____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies