Gdzie jesteś » Forum » Rośliny wodne » Grzybienie w naszych stawach - Nymphaea

Pokaż wątki Pokaż posty

Grzybienie w naszych stawach - Nymphaea

Mariusz 06:11, 12 lis 2012


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
przemekg napisał(a)
Mariusz czy mógłbyś pomóc w identyfikacji tej rośliny o okrągłych dużych liściach znacznie wystających nad powierzchnię wody, rosnąca za liliami wodnymi.
Zachwyciła mnie cała ta aranżacja, jak również ta roslina , ciekawe czy przeżyłaby w naszym klimacie.



Lotos, tyle można powiedzieć nie widząc kwiatu. Nelumbo lutea pochodzi z Ameryki Północnej oraz Nelumbo nucifera z Azji - w zasadzie od delty wołgi do Japonii. Ten drugi często uprawiany jest w Europie zachodniej i południowej w klimacie nieco cieplejszym od naszego. W naszej strefie klimatycznej wstawiamy go do oczka gdy woda osiągnie 20*C, na zimę liście ścinamy i przechowujemy w chłodnej piwnicy (0 - 4*C) bądź w polu pod grubym okryciem liściowym i foliowym.
Uprawiam te dwa gatunki wymienione wyżej, nie jest łatwo osiągnąć ładne kwitnienie - trzy lotosy wydało w obecnym sezonie 14 kwiatów.
Ten kwiat wielu z Was już widziało na żywo, to jest moja fotka z dnia pobytu Ogrodowiska w Bolestraszyckim ogrodzie - jaki ten świat mały.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Gardenarium 11:00, 12 lis 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
O tej nowej roślinie założyłam wątek tutaj, piszcie o niej i zamieszczajcie zdjęcia

http://www.ogrodowisko.pl/watek/2498-lotos-nelumbo
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mariusz 11:46, 13 lis 2012


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
'Perry’s Stellar Red'
Bardzo atrakcyjna odmiana o dużych, dwubarwnych kwiatach. Polecam do stawów, sadzawek oraz dużych oczek wodnych na głębokość 70 – 120 cm .



____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Bogdzia 17:37, 18 lis 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
Znalazłam kilka zdjęc moich lilii ale nazwę znam tylko tej czerwonej - to Attraction.





____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
Bogdzia 17:41, 18 lis 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526




____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
Mariusz 18:36, 18 lis 2012


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Bogdzia napisał(a)
Znalazłam kilka zdjęc moich lilii ale nazwę znam tylko tej czerwonej - to Attraction.

Witaj, duże i urocze oczko.
Jasno-różowa jeśli ma kwiaty wielkości 'Attraction' i duże liście z otwartą klapką, buraczkowe od spodu, to raczej 'Marliacea Rosea'. Podobną jest 'Marliacea Carnea', ale ta ma kwiaty bardziej miskowate - to też zależne jest od warunków w jakich rośnie. Żółta lilia wodna to 'Marliacea Chromatella'.
Przeważnie odróżnianie grzybieni po fotkach jest trudne i niejednokrotnie niemożliwe, choć jest duża grupa taksonów na tyle charakterystycznych, że z określeniem ich przynależności do odmiany nie mamy problemów.
Pozdrawiam
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mariusz 20:02, 13 gru 2012


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Barwy kwiatów zimotrwałych odmian grzybieni
U odmian zimotrwałych podstawowe barwy to: biała, żółta, różowa i czerwona. Występują one w różnych odcieniach. Część odmian charakteryzuje się dwubarwnymi (biało-różowe, biało-czerwone) oraz zmiennymi w wybarwieniu kwiatami. Zmiana barwy zazwyczaj postępuje wraz z wiekiem rośliny. Wybarwienie lilii wodnych jest tak bogate, że niejednokrotnie trudno dokładnie je nazwać.
Do określenia barw lilii wodnych używa się ogrodniczych wzorców przyjętych przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze w Londynie - Horticultural Colour Charts



Biała Nymphaea 'Virginalis'


Kremowo-żółta Nymphaea 'Inner Light'


Żółta Nymphaea 'Sulphurea'


Intensywnie żółta Nymphaea 'Texas Dawn' - zewnętrzne płatki u nasady podkreślone różem.


Jasno różowa nieco ciemniejsza u nasady płatków Nymphaea 'Marliacea Carnea'


Blado różowa Nymphaea 'Pink Opal'


Różowa Nymphaea 'Firecrest'


Mocno różowa "tropikalny róż" Nymphaea 'Mayla'


Czerwona Nymphaea 'Burgundy Princess'


Ciemno czerwona Nymphaea 'Black Princess'


Niedługo:
- odmiany dwubarwne
- odmiany zmienne w kolorze
- odmiany o wyniesionych kwiatach ponad lustro wody
- odmiany łudząco podobne do siebie
Zwiastun następnego tematu
W pierwszym dniu kremowo-żółta, w następnych dniach dochodzi lekki róż, który w końcu przechodzi w kolor jasno-morelowy Nymphaea 'Clyde Ikins'





____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
przemekg 19:09, 20 sty 2013


Dołączył: 20 gru 2011
Posty: 442
Mariusz nie masz może troszkę czasu aby zrealizować obietnice z postu powyżej, prezentacji wymienionych tam grup
Czy odmiana "Indiana" ma faktycznie tak zmienną barwę kwiatów w okresie kwitnienia, jak informują sprzedawcy?
____________________
U Przemka w ogrodzie
Mariusz 11:18, 21 sty 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
przemekg napisał(a)
Mariusz nie masz może troszkę czasu aby zrealizować obietnice z postu powyżej, prezentacji wymienionych tam grup
Czy odmiana "Indiana" ma faktycznie tak zmienną barwę kwiatów w okresie kwitnienia, jak informują sprzedawcy?

Dzięki Przemek za zainteresowanie tematem. Opracowanie postów nieco odłożę, obecnie to nawet w ekran patrzeć nie mogę, grypa nie oszczędza.
Indiany nie uprawiam, to kultywar karłowaty, a ja na takie nie mam dobrych warunków. Mam natomiast łudząco podobne do tej odmiany 'Phoebus' i 'Aurora', razem z indianą to stare odmiany Marliac zmienne w kolorze. Powiem krótko, nie jestem z nich zadowolony. Kwiaty są na tyle niepokaźne, że te zmiany barwy, to nawet nie zauważam i przypuszczam że podobnie jest z indianą. Jest to jednak niezła gratka do małych oczek wodnych, beczek ozdobnych i innych pojemników wystawionych w ogrodzie, no i oczywiście dla kolekcjonerów. Należy dodać, że te trzy odmiany mają bardzo piękne liście.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
przemekg 10:38, 21 lut 2013


Dołączył: 20 gru 2011
Posty: 442
Ponownie się zwracam z pytaniem. Mariusz czy przychodzi Ci na myśl jakaś odmiana lilii wodnej o białych kwiatach, które są na wystających łodyżkach prezentowałeś już omianę 'Marliacea Albida' czy to będzie dobra w tym typie, czy moze jest jakaś inna odmiana bardziej godna polecenia?
____________________
U Przemka w ogrodzie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies