Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » Spadające ciśnienie przy nawadnianiu

Pokaż wątki Pokaż posty

Spadające ciśnienie przy nawadnianiu

chaffy83 09:14, 02 kwi 2017

Dołączył: 02 kwi 2017
Posty: 2
Witam,
pokusiłem się o nawadnianie trawnika w okół domu, podzieliłem całość na 3 sekcje.
największa sekcja to 8 zraszaczy Rain Bird 5004 z małymi dyszami ( na początek ).
Problem polega na tym że pompa głębinowa zanurzona w płytkiej studni ( ok 8-9m) nie nadąża dobijać ciśnienia. Ciśnienie spada z 6 barów, pompa załącza się na ok 4 barach i dalej spada.

zestaw pompy: Pompa głębinowa śrubowa 750W 55L/min, zbiornik hydroforowy 50L, zawór zwrotny, filtr piaskowy, wyłącznik ciśnieniowy.

proszę o pomoc
Luki 10:38, 02 kwi 2017


Dołączył: 10 cze 2013
Posty: 8909
Nie tyle o ciśnienie, ale o wydatek wody chodzi. Źle przeliczony wydatek wody przy tych zraszaczach i najmniejszych dyszach to już ponad 100% możliwości źródła wody (powinno być najwięcej 80%), a gdybyś zamontował większe dysze to już całkowicie za duży wydatek na sekcje. To wszystko powoduje całkowity spadek ciśnienia, a trzeba jeszcze wiedzieć, że każdy metr rury zasilającej (kwestia jeszcze tego czy średnice dobrze dobrane), każda złączka, zawór powoduje dodatkowe spadki ciśnienia. To wszystko łączy się w jedno, taka instalacja nie zadziała bo jest źle zrobiona, zraszacze się nie wysuną albo została źle przeliczona, albo w ogóle nic nie zostało obliczone.

Trudno coś doradzić, ale najłatwiej będzie Ci zaślepiać zraszacze do momentu, aż dana sekcja 'zadziała', a te które zaślepisz podpiąć pod 4 sekcje, ale to jest takie rozwiązanie pod górkę bo inaczej podlewa się miejsce mocno nasłonecznione, a inaczej zacienione itd. wiele czynników ma wpływ.

____________________
Ogrodowa przygoda Łukasza II, cz.I, Biało różowy, Wizytówka Łukasz
chaffy83 21:34, 02 kwi 2017

Dołączył: 02 kwi 2017
Posty: 2
Wyjscie z rozdzielacza na rurze 32, magistrala tez na 32, rozprowadzenie na rurze 25 (od magistali, prawo, lewo ). całość w promieniu 15m max. chyba dobrze dobrane przekroje do odległości., ALE NIE TU JEST PROBLEM
PROBLEM JEST W POMPIE, NIE WYDOLNA JEST PRZY POBORZE, NIE CZEPIAJMY SIE ROZPROWADZENIA
LIKI, CHYBA TO NIE JEST WINA ZAPOTRZEBOWANIA...
CO ZROBIĆ ZEBY WYRÓWNAĆ ZAPOTRZEBOWANIE DO STRAT ?
Luki 21:39, 02 kwi 2017


Dołączył: 10 cze 2013
Posty: 8909
Przekroje ok, tylko za dużo zraszaczy na sekcji, a trzeba pamiętać, że na rozruch musi być zapas ciśnienia tym bardziej przy pompie, spróbuj sobie zaślepić jeden lub dwa zraszacze w sekcji i sprawdzić czy wtedy zraszacze się wysuną i będą podlewać.
____________________
Ogrodowa przygoda Łukasza II, cz.I, Biało różowy, Wizytówka Łukasz
Gardenarium 07:30, 23 maj 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
mihash napisał(a)
Hej, zakończyłem wykonanie instalacji nawodnienia, zamontowałem pompe do wody ogrodowej Metabo P4000 G, woda z wodociągów. 8 sekcji, zraszacze PGJ i PGP pogrupowane odpowiednio po 3 i 2 sztuki. Niestety pompa cały czas podaje do zraszaczy mieszankę wody i powietrza, dzięki temu nie wyrzucają wody regularnie z tą samą siłą i widać spadki ciśnienia, bez względu na porę dnia. Woda podłączona do pompy rurą 1", ale dopływ do licznika i wyjście na ogród to rura 1/2".
Jaka może być tego przyczyna, że pompa nie osiąga stałego ciśnienia a zraszacze nie działają, jak należy? Dlaczego pompa nie działa wg nominalnej wartości 4,8 bara?
Awaria pompy, za niskie ciśnienie w wodociągach (ok 2 bary) czy przekrój rurek dolotowych? A może coś innego?
Dziękuję za pomoc!
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
QbaH 07:31, 23 maj 2020

Dołączył: 26 mar 2020
Posty: 80
Dałeś pompę po wodzie z wodociągów?
Przecież to bez sensu, jak podniesiesz ciśnienie z 2 bar do 4 bar to skąd ma się wziąć woda dla zwiększonego w ten sposób przepływu?
Poczytaj o hydroforach, zwykła pompa nie nabije Ci ciśnienia skoro nie ma co zassać.
mihash 11:31, 24 maj 2020

Dołączył: 22 maj 2020
Posty: 1
QbaH napisał(a)
Dałeś pompę po wodzie z wodociągów?
Przecież to bez sensu, jak podniesiesz ciśnienie z 2 bar do 4 bar to skąd ma się wziąć woda dla zwiększonego w ten sposób przepływu?
Poczytaj o hydroforach, zwykła pompa nie nabije Ci ciśnienia skoro nie ma co zassać.


no nie zgodze sie. W instrukcji pompy wyraźnie pisze, że może być podłączana do sieci:

6.3 Podłączanie przewodu ciśnieniowego
Aby zmniejszyć straty tarcia, średnica wewnętrzna
przewodu tłocznego powinna wynosić co najmniej
1" (25 mm). W przypadku zastosowania
przewodów o mniejszych średnicach, np. 1/2",
mogą wystąpić problemy eksploatacyjne z
powodu złego odpowietrzania.
Uwaga! Przewód ciśnieniowy musi być tak
zamocowany, aby nie wywierał
mechanicznej siły ani napięcia na pompę.

6.4 Podłączanie do sieci rurociągów
Aby zminimalizować powstawanie wibracji i
hałasów, podłączenie urządzenia do sieci
rurociągów należy dokonać za pomocą
elastycznych węży.
W przypadku rur zainstalowanych na stałe
zalecamy pierwsze 2 metry układać tylko ze
wzniosem, aby zapewnić jak najlepsze
odpowietrzanie.

PiterSas 08:25, 25 maj 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Hej.
QbaH ma rację.
Sama pompa bez odpowiedniej ilości wody tłoczy Ci powietrze z wodą. Podniesienie ciśnienia w tym przypadku nie ma sensu - musiałbyś mieć zbiornik (hydrofor) dużej pojemności coby była wystarczająca ilość wody i wtedy podniesienie ciśnienia ma sens.
MaciejWAW 20:43, 28 wrz 2022

Dołączył: 28 wrz 2022
Posty: 1
Witam,
Pozwolicie że przyłączę się do wątku.
Mam problem ze spadającym cisnieniu w instalacji nawadniającej.
W momencie podlewania wszystko jest ok problem pojawia się po zakonczeniu podlewania. Na sterowniku ibo pc79 widac jak spada cisnienie z instalacji (spada do zera ) i sterownik znowu zalacza pompę. Taki cykl trwa okolo 30sekund. Wedlug mnie po zakonczeniu podlewania cisnienie powinno utrzymywac sie na stalym poziomie. Dodalem dodatkowo zawor zwrotny pod sterownikiem i nic nie pomoglo, wymienilem sterownik na nowy ( ten sam model) i nadal bez poprawy. Zastanawiam sie czy dobierać się do pompy? Dodam że przy zamknieciu instalacji ogrodowej tez spada cisnienie co wyklucza nieszczelność instalacji w ogrodzie.
Prośba o pomoc i wskazowki.
Z gory dziękuję.
PiterSas 07:59, 03 paź 2022

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
MaciejWAW napisał(a)
Witam,
Pozwolicie że przyłączę się do wątku.
Mam problem ze spadającym cisnieniu w instalacji nawadniającej.
W momencie podlewania wszystko jest ok problem pojawia się po zakonczeniu podlewania. Na sterowniku ibo pc79 widac jak spada cisnienie z instalacji (spada do zera ) i sterownik znowu zalacza pompę. Taki cykl trwa okolo 30sekund. Wedlug mnie po zakonczeniu podlewania cisnienie powinno utrzymywac sie na stalym poziomie. Dodalem dodatkowo zawor zwrotny pod sterownikiem i nic nie pomoglo, wymienilem sterownik na nowy ( ten sam model) i nadal bez poprawy. Zastanawiam sie czy dobierać się do pompy? Dodam że przy zamknieciu instalacji ogrodowej tez spada cisnienie co wyklucza nieszczelność instalacji w ogrodzie.
Prośba o pomoc i wskazowki.
Z gory dziękuję.


Ja mam rozwiązanie pośrednie, czyli czasowy włącznik prądu. Nic innego nie przychodzi mi do głowy.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies