Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Iwonkowy ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Iwonkowy ogród

iwona1980 22:12, 16 maj 2017


Dołączył: 07 sie 2016
Posty: 105
Od furtki w stronę domu mam posadzone tawuły i kule danica ,nie wiem czy to wogole pasuje,chyba troche zmniejsza przestrzeń, zastanawiam się nad likwidacją tego pasa.Na obwodke rabat kupiłam kostkę, kiedyś sama zalewalam palisade ale zmieniam na kostkę.

A teraz rabaty z boku domu
____________________
Pozdrawiam Iwona
iwona1980 22:16, 16 maj 2017


Dołączył: 07 sie 2016
Posty: 105
I dalej

____________________
Pozdrawiam Iwona
iwona1980 22:19, 16 maj 2017


Dołączył: 07 sie 2016
Posty: 105
Gardenarium napisał(a)
Mam prośbę o zmianę nazwy wątku, bo już mamy taki tytuł. Będzie się mylić.
Zaproponuj, a ja zmienię. Pozdrawiam

http://www.ogrodowisko.pl/forum/search?utf8=%E2%9C%93&q=M%C3%B3j+ma%C5%82y+raj+na+ziemi....&search_in=topics&commit=Szukaj


Ok wtakim razie proszę zmienić na: W ogródku Iwony.
Pozdrawiam
____________________
Pozdrawiam Iwona
Toszka 22:26, 16 maj 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
iwona1980 napisał(a)


Ok wtakim razie proszę zmienić na: W ogródku Iwony.
Pozdrawiam


Iwonko, na pw do Danusi napisz - wtedy gwarancja, że zauważy wpis


Mam pytanie zasadnicze - to okno w domu to daje widok na co? To kuchnia, czy salon? Widok z tego okna jest ważny?

Druga sprawa - czy od ulicy i od sąsiadów nie chcesz żywopłotu?

Czy jesteś w stanie pogodzić się z ew. przesadzaniem/przemiejscowieniem roslin?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
iwona1980 06:16, 17 maj 2017


Dołączył: 07 sie 2016
Posty: 105
Toszka to okno jest z kuchni,strona północna i no widok dla mnie jest ważny,przez nie patrze na ogród, to są rabaty od drogi,więc chciałabym żeby było ładnie. A rośliny mogę przesadzić, z tym nie ma problemu,jest wiosna także dobry czas na przesadzanie.
Jeśli chodzi o tą rabate prży domu to chciałabym, żeby zostały Miłorzęby Mariken i hortensje,bardzo mi się podobaja,przed hortensjami są posadzone Miskanty Morning light
I na skraju rabaty turzyca ptasie łapki .chyba że tą Turzyce można zmienić na żurawki ,mam w doniczkach taka fioletowa.
Jeszcze napisze ze ta rabata przy domu ma szerokości 6m a długość od sąsiada 16m.
Może zacznijmy od tej
Od sasiada mam posadzone tuje,te bliżej domu są większe, od drogi dosadzalam, bo wcześniej rósł kasztan przy drodze i wszystko usechlo.
____________________
Pozdrawiam Iwona
makadamia 08:06, 17 maj 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Iwonko, przydałyby się jeszcze zdjęcia okolic domu (pokazujące dokładniej okolice wejścia do domu, które widać z daleka na pierwszym zdjęciu) oraz zdjęcia pokazujące boki podjazdu - jak się łączą rabaty z podjazdem.

Na razie, wstępnie, zaproponowałabym coś takiego:


Tego szpaleru danic i tawuł na razie bym nie likwidowała, bo on w tej chwili najlepiej wygląda.
Trawnikowi nadać równy, półkolisty kształt.
Tuje przyciąć równo, niezbyt wysoko, żeby tworzyły jednolitą ścianę, a nie szereg pojedynczych drzewek.
Przed domem, na środku ściany posadzić nieduże drzewko, które zasłoni tą pustą elewację (typu wiśnia umbraculifera lub jarząb).
Marikeny posadzić na tle tuj.
Przy domu posadzić niskie krzewy (max. 1,5m wysokości), żeby nie zasłaniały okna.
Przy ulicy (na prawo od robiącego to zdjęcie) posadzić krzewy wysokie.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Toszka 08:15, 17 maj 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Iwonko, na poczatek trzeba CAŁY front zaplanować, w tym chodnik i wjazd na samochód. Trzeba frontowi nadać (po prawdzie na razie wymyslić) kształt rabat i trawnika. Za rabaty weźmiemy się jak architektonicznie opracujemy zarysy.
Chodzi o to, aby uzyskać spójną całość. Patrz na ten front jak na pokój - najpierw ustalimy ciągi komunikacyjne i całą przestrzeń.

Z tego okna potrzebujesz widok na furtkę/bramę?

Narysuj mapkę całej tej części. Ty wiesz jak to wygląda w całości. My natomiast musimy oprzeć się na zdjęciach i planie. Tak to działa

Na razie, póki plany ruszają zajmij się zakupami dla gleby - sporo drobnej kory (myslę że ze 20-30worków), sporo obornika przekompostowanego (na worki ok. 15-20), z 60kg mączki bazaltowej, kompostu góra

Edit. Ostatnio z Asią mam zsynchronizowany czas pisania postów
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
iwona1980 14:42, 17 maj 2017


Dołączył: 07 sie 2016
Posty: 105
makadamia napisał(a)
Iwonko, przydałyby się jeszcze zdjęcia okolic domu (pokazujące dokładniej okolice wejścia do domu, które widać z daleka na pierwszym zdjęciu) oraz zdjęcia pokazujące boki podjazdu - jak się łączą rabaty z podjazdem.

Na razie, wstępnie, zaproponowałabym coś takiego:


Tego szpaleru danic i tawuł na razie bym nie likwidowała, bo on w tej chwili najlepiej wygląda.
Trawnikowi nadać równy, półkolisty kształt.
Tuje przyciąć równo, niezbyt wysoko, żeby tworzyły jednolitą ścianę, a nie szereg pojedynczych drzewek.
Przed domem, na środku ściany posadzić nieduże drzewko, które zasłoni tą pustą elewację (typu wiśnia umbraculifera lub jarząb).
Marikeny posadzić na tle tuj.
Przy domu posadzić niskie krzewy (max. 1,5m wysokości), żeby nie zasłaniały okna.
Przy ulicy (na prawo od robiącego to zdjęcie) posadzić krzewy wysokie.

Witam
dzięki za propozycję,kształ rabaty mi się podoba,pod ścianą domu mam posadzone hortensje bukietowe Limelight 4szt ,tam gdzie są Marikeny wolałabym posadzic np. klona czerwonego wyżej szczepionego,wiśnia czy jarząb nie podoba mi się.
Może napiszę jakie mam rośliny ,te co są już posadzone,które można wykorzystać:
2szt hortensja polar bear
2szt hortensja wanilia frise
2szt hortensja pinky winki
6szt miskanty
1szt buk rohan obelisk
1szt klon palmowy czerwony
1szt klon shirasawy
3szt ja limeglow
3szt kula bukszpan wieksze
2szt mniejsze
6szt danica
3szt kule mirjam
2szt jodła kiwi
turzyce ice dance
turzyce ptasie łapki
kostrzewa sina,
żurawki fioletowe,
3sz żurawka cytrynowa
jabłon ola
2szt azalia japońska
chciałabym te rośliny wykorzystać.hortensje bardzo lubię,dekorują też i zimą.

przepraszam,że piszę z błędami,ale pisze od cioci,bo akurat u mnie awaria internetu
____________________
Pozdrawiam Iwona
Toszka 15:25, 17 maj 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
To lista kolekcjonera:/ Na froncie trzeba będzie ograniczyć róznorodność... ale to takie moje zdanie....

Ja jednak obstaję przy swoim, że trzeba od razu druga stronę podjazdu rozrysować, bo potem będzie zgrzyt kołowy. Bez w miarę rzetelnego planu ani rusz
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
iwona1980 19:39, 17 maj 2017


Dołączył: 07 sie 2016
Posty: 105
Wstawiam zdjęcie podjazdu


____________________
Pozdrawiam Iwona
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies