Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Moje pierwsze kroki, mój pierwszy ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Moje pierwsze kroki, mój pierwszy ogród

dominik86 14:08, 04 cze 2017

Dołączył: 04 cze 2017
Posty: 6
Witam Wszystkich.

To dopiero moje pierwsze kroki z urządzaniem ogrodu, w nowym miejscu mieszkamy od trzech lat i do tej pory nigdy nie było na to czasu. Jedyne co udało nam się zrobić to obsadzenie boków ogródka bukszpanami. W tym roku postanowiliśmy jednak pójść o krok dalej i chcemy wspólnie z Żoną zacząć go zmieniać. Nie mamy jednak kompletnie pomysłu w jaki sposób się do tego zabrać. Zresztą, na zdjęciach będzie widać chaos

1 część:
Nasz ogród składa się z trzech części. Pierwsza, wjazdowa to tylko bukszpany na tą chwilę i piaskownica naszego dziecka. Nie musi stać w tym miejscu



2 część:
Druga część to mały kwadrat, którym próbowaliśmy się zająć. Ale jest w nim wszystko, począwszy od berberysów, poprzez jałowce i szczepionego świerka aż po róże, bukszpany, stokrotki. Myśleliśmy, żeby w środkowej części ze świerkiem, berberysami i jałowcami wyłożyć włókninę i wysypać korę, a resztę przykryć kamyczkiem. W ten sposób jednak rośliny typu stokrotka, czy tulipan przestaną rosnąć. Czy ktoś ma pomysł na zmianę tej części?




3 część:
Trzecia i najważniejsza część to ogród właściwy. Na tą chwilę stoi w nim tylko huśtawka, plac zabaw i rosną tuje. Na tą część nie mamy kompletnie pomysłu, a chcemy żeby to było miejsce gdzie w spokoju będzie można odetchnąć.





Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi i sugestie.

Pozdrawiam
____________________
Dominik - http://www.ogrodowisko.pl/watek/7745-moje-pierwsze-kroki-moj-pierwszy-ogrod
Nett 14:42, 04 cze 2017


Dołączył: 24 lut 2016
Posty: 2392
Witaj Dominiku
Najpierw zrób podpis żeby każdy mógł do Ciebie trafić.
Później dopisz informacje o stronach świata tych rabat i o glebie jaką masz.
Jaki styl ogrodu byście chcieli, co Wam się podoba? Jakie rośliny lubicie, a jakich nie, ile macie czasu na zajmowanie się ogrodem itd. Pochodź po różnych wątkach i zobacz co Wam najbardziej się spodobało.

Fajnie też by było zamieścić plan z wymiarami, kierunkami świata. Wtedy dopiero można zacząć planowanie
____________________
Aneta-Ogród Nety- moje marzenie
dominik86 17:03, 04 cze 2017

Dołączył: 04 cze 2017
Posty: 6
Poprawiłem podpis i pozostałe rzeczy zgodnie z uwagami Jeżeli chodzi o glebę to są to utwory piaszczyste, brudzące przy rozcieraniu. Teren jest dość mocno wilgotny.

Poniżej zamieszczam plan podwórka z oznaczonymi poszczególnymi jego częściami. Dodatkowo opisy stron świata.



Jeżeli chodzi o kwestię roślin. Nie mamy konkretnego typu. Podobają nam się zarówno iglaste, jak również kwitnące krzewy. Chcieliśmy oprócz typowych skalniaków mieć także kawałek/rabatę z kwiatami/krzewami kwitnącymi. Chyba że da się to w ładny sposób łączyć Myślę, że codziennie jedno z nas jest w stanie znaleźć wolną chwilę, by móc zajmować się roślinami. Aczkolwiek im mniej wymagające, tym lepiej.

Ps. podobają nam się np. szczepione klony.
____________________
Dominik - http://www.ogrodowisko.pl/watek/7745-moje-pierwsze-kroki-moj-pierwszy-ogrod
dominik86 10:56, 05 cze 2017

Dołączył: 04 cze 2017
Posty: 6
Przeglądając wczoraj forum i zdjęcia projektów ogrodów spodobała nam się kompozycja jak na zdjęciu poniżej

klon szczepiony

W miejscu gdzie obecnie jest piaskownica taki klon szczepiony x 2 i mnóstwo kwiatów osłaniających pień i niższych. Ten kawałek jednak całe dnie jest narażony na promienie słońca.

Wtedy z części oznaczonej numerem 2 można zabrać wszystkie kwiaty i zostawić iglaki, berberysy, bukszpany, jałowce. Tylko co dodać, żeby nabrało to kolorytu, żeby ukryć trochę ziemię. Tu nie chcemy trawnika, to pewne.
____________________
Dominik - http://www.ogrodowisko.pl/watek/7745-moje-pierwsze-kroki-moj-pierwszy-ogrod
Nett 11:22, 05 cze 2017


Dołączył: 24 lut 2016
Posty: 2392
Takie dwa klony (lub jakiekolwiek inne drzewa) mogłyby być przed żywopłotem, który tam masz, a pod nimi rzeczywiście jakaś kompozycja z innych roślin. Nie wiem czy z tych kwiatów, bo klony dadzą cień, ale na pewno znajdzie się sporo kwiatów lubiących cień i półcień. Żeby rabata była atrakcyjna jak najdłużej, musiałyby być kwiaty, które kwitną o różnych porach roku.

Gdybyś się zdecydował na takie klony, to od tuj powinny się znaleźć 2-2,5m, więc dobrze by było gdyby za nimi coś rosło, a jedynie najniższe piętro stanowiły rośliny niskie kwitnące.

Jakie wymiary ma ta rabata?
____________________
Aneta-Ogród Nety- moje marzenie
dominik86 11:33, 05 cze 2017

Dołączył: 04 cze 2017
Posty: 6
Ta rabata ma wymiary 8x8m.

Jeżeli chodzi o te klony/klona, to bardziej myślałem o posadzeniu go bliżej kostki (tu gdzie na zdjęciu jest piaskownica).
____________________
Dominik - http://www.ogrodowisko.pl/watek/7745-moje-pierwsze-kroki-moj-pierwszy-ogrod
Toszka 11:35, 05 cze 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Witaj Dominiku

Od razu chcę uprzedzić, że to co napiszę poniżej to nie będzie krytyka, a wyłącznie chęć pomocy w obraniu właściwych torów...tak by tworzenie ogrodu miało ręce i nogi

Po pierwsze - jesli ty myślisz, że wykręcenie się zdjątkiem z googlemap zwolni cię z narysowania dokładnego planu (z wymiarami, zaznaczonymi rosnącymi drzewami, żywopłotami etc) to się grubo mylisz Nie podałeś wielkości ogrodu, ani wymiarów rabat
Po drugie - zaczynasz od (za przeproszeniem...) du.y strony. Chcesz sadzić bez wytyczenia rabat, ścieżek, domku ogrodnika na niezbędne szpargały
Po trzecie - tak zdawkowo wspomniana przez ciebie gleba jest kluczowym elementem zdrowego ogrodu.Tu trzeba się zaangażować i pochylić nad wzbogaceniem w próchnicę, czyli duuuużo obornika, kompostu, mączki bazaltowej etc.
Po trzecie - wybacz, ale widać wyraźnie, że idziesz na łatwiznę i nawet nie powertowałeś forumowych ogrodów (zacznij od wizytówek). Gdybyś to zrobił to już byś miał jako-taką wizję co chcesz mieć.

Kolejna sprawa - my możemy pomóc, podpowiedzieć, zasugerować. Jesli właściciel ogrodu wykaże zaangażowanie to i my pomagamy. Tak to działa. Nie inaczej

poczytaj na początek
poczatki Jacka
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Nett 11:38, 05 cze 2017


Dołączył: 24 lut 2016
Posty: 2392
dominik86 napisał(a)
Ta rabata ma wymiary 8x8m.

Jeżeli chodzi o te klony/klona, to bardziej myślałem o posadzeniu go bliżej kostki (tu gdzie na zdjęciu jest piaskownica).


Spora. A co wtedy pomiedzy klonami a żywopłotem?

No i uwagi Toszki- bezcenne.
____________________
Aneta-Ogród Nety- moje marzenie
Toszka 11:43, 05 cze 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Zakładając, że to będzie klon Acer platanoides 'Globosum' to uprzedzam, ze korona będzie mieć 6m średnicy. Oczywiście można ciąć, ale w takim razie po co sadzić formę kulistą, która będzie cięta i deformowana?
Drugi problem to podokapie (teren pod koroną) - cień i sucho. Co tam posadzić?
Fota którą dałeś nie zwiera klonów, a inne drzewa - mniejsze, delikatniejsze.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Nett 11:44, 05 cze 2017


Dołączył: 24 lut 2016
Posty: 2392
Strasznie trudno jest cokolwiek doradzić jak się nie zna preferencji i stylu. Niektórzy lubią ogrody nowoczesne, inni formalne, inni w stylu angielskim, jeszcze inni wiejskie.

Załóż sobie konto na Pinterest- jest darmowe. I zapisuj co Ci się podoba. I tak jak Toszka pisała- przejrzyj wizytówki ogrodów i powiedz jaki styl chcesz mieć u siebie, bo na razie to wiemy tylko, że chcesz dwa klony

https://pl.pinterest.com/


____________________
Aneta-Ogród Nety- moje marzenie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies