Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Trawnik na piaszczystej glebie

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawnik na piaszczystej glebie

repior 15:42, 23 lip 2017

Dołączył: 23 lip 2017
Posty: 1
Witam proszę o pomoc, od 2 lat próbuje założyć w miarę ładny trawnik w moim ogrodzie ale niestety zainwestowałem sporo środków w tym nie małych finansowych i własnej pracy i efekt chwilowy czyli- porażka!. jestem załamany. Może ktoś pomoże ?
Wykonano prace. Ziemia piach leśna VII klasa-raczej kwaśna tzn."lipa" 800 m2, mocno nasłoneczniony- ale cóż podjąłem decyzje -walka!
- nawiozłem ziemi gliniastej kilka wywrotek.
- glebogryzarka, grabienie , trawa -Sieradz uniwersalna, grabienie, wałowanie, podlewanie efekt -ładny trawnik. Po roku słoma wypalony, chwasty piach. Podlewam...podlewam.. .nawozy.. nawozy - azot, potas etc....... Nic
Drugie podejście, koniec lipca - glebogryzarka, dolomit, glebogryzarka, grabienie, podlewanie + deszcze. Po 4 dniach (aby wyprzedzić chwasty) sianie trawy "złote piaski" Sieradz na suche miejsca. Wertykulacja, sianie trawy, grabienie, wałowanie, podlewanie + deszcze. Czekam.
Nie uda wyleje chyba beton. Błagam o poradę.
Pozdrawiam
Gardenarium 07:53, 24 lip 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Może pomogłaby gdybyś wymieszał z glebą hydrożel zatrzymujący wodę. Jednak to byłaby kosztowna impreza zapewne, bo nie wiem o jaką powierzchnię chodzi.

W przypadku gleb piaszczystych w utrzymaniu trawnika niezbędny jest system nawadniający. Inaczej nici.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
GosiaSamosia 09:19, 05 wrz 2017


Dołączył: 29 mar 2016
Posty: 40
Witam,
a o to moje miejsce na trawnik. Długo walczyłam z chwastami i kamieniami. Ziemia jest przekopana, w miarę wyrównana.
Teraz pozostaje tylko siać

Czy jeżeli teraz wykonamy siew, przegrabimy i zwałujemy to jest szansa, że trawa urośnie?
PRzyznam się, że to test dla działki ponieważ ogółem mamy ponad 60 arów ale z racji tego, że wszystko robimy ręcznie to będziemy zakładać trawnik kawałek po kawałku. Chodził głównie o dzieci, bo marzy mi się, żeby miały miejsce do biegania po zielonej murawie a nie ciągle po błocie po budowie domu

____________________
Gosia To wlasnie Ja
Gardenarium 10:58, 06 wrz 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jest szansa, że urośnie przy podlewaniu i nawożeniu, bo na ubogiej glebie, przy małej ilości wody, która odpływa szybko - wyrosną chwasty i wyprą trawnik. Ale jeśli będziecie podlewali i nawozili, to urośnie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 07:59, 20 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
d_nika napisał(a)
Witam, mam na imię Dominika i jestem laikiem jeśli chodzi o ogrodnictwo
Zawsze z mężem mieszkaliśmy w bloku, a niedawno postanowiliśmy kupić sobie domek letniskowy - działka lesno budowlana / rekreacyjna
Teren Piaszczysty z Ok 15 letnimi sosnami - jest ich sporo - mamy tam również brzozy
Chcieliśmy oporządzić teren zasiać trawę - i tu zaczyna się problem - wciąż zastanawiamy się jak to zrobić by trawa tam rosła - ziemia piach / lub runo leśne - narazie próbujemy uporać się z grabieniem i wywozem tego wszytskiego a później ? Co powinnismy zrobić później czy mogłabym liczyć na jakaś podpowiedz z Państwa strony ?
Mieliśmy plan : ruszyć troszkę obecna ziemie / nawieźć czarnoziem i zasiać trawę - teraz pytanie jaki rodzaj trawy wybrać / mąż znalazł jakaś trawę do terenów leśnych , znów sąsiedzi z działki obok polecali trawę piłkarska
Czy mogłabym liczyć na podpowiedz osob bardziej doświadczonych ?
Niestety jestem kompletnie zielona do tej pory
Czytam próbuje się uczyć ale chwilowo jest ro dla mnie czarna magia - chociaż nie ukrywam ze zaczynam kochać ten ogród i zastanawiać się jak do tej pory mogłam żyć bez kawałka swojej ziemi
Pozdrawiam serdecznie
Dominika
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
PiterSas 08:00, 20 mar 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Trawnik - działka leśna zamkn.

Hej.
Po wygrabieniu nawieź urodzajnej ziemi, wyrównaj teren, zwałuj i posiej trawę. I zaczynaj regularnie podlewać. Jak masz możliwość zainstaluj system automatycznego podlewania. Po wzejściu trawy nawóz i koszenie
Co do typu trawy wolałbym posłuchać sąsiadów, u których już rośnie trawa. Przy zakupie patrz tylko na datę pakowania, aby była jak najświeższa

To tak w skrócie.
Pozdrawiam
Gardenarium 08:00, 20 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Trawnik - działka leśna zamkn.

Przygotuj się na codzienne grabienie liści, bo w brzozach będzie ich multum a zalegające na trawniku będą go dusiły. Mam taką realizację ogrodu w brzozach i najwięcej kłopotów jest właśnie z grabieniem.
Nawadnianie jest. Brzozy bardzo wypijają wodę, więc nawadniania jest niezbędne. Bez tego zapomnij o ładnym trawniku.

Wygodnie jest kosić liście kosiarką.






____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
d_nika 08:56, 20 mar 2020

Dołączył: 19 mar 2020
Posty: 3
Dziękuje bardzo za wyrozumiałość, przeniesienie wątku oraz odpowiedz
Jeśli chodzi o trawę w takim razie napewno dokładnie dopytam sąsiadów jaka siali i taka również posieje - z tego co wiem sąsiedzi nie dowozili czarnoziemu tylko przekopali ziemie która była

Co do brzóz nie mam ich tak wiele - jest to pas Ok 10-15 dość małych jeszcze na ta chwile drzew które zasadzone są od strony sąsiadów i obok nich będzie stał płac zabaw dla dzieci.
Dużo więcej mamy sosen zarówno takich dużych jak i małych - wszystko są to samosiejki tak wiec rosną nieregularnie- w obecnej chwili Ok października / listopada przesadziliśmy je trochę tak by było trochę miejsca na trawnik żeby dzieci miały gdzie pobiegać

Jeśli chodzi o system nawadniania to oczywiście mamy go w planach ale napewno nie w tym sezonie
Na ta chwile dokładnie jeszcze nie wiemy co gdzie będzie stało i mąż chciał dać nam chwile na jakieś „urządzenie” się na działce i dopiero w przyszłym roku położenie systemu nawadniającego.

Czy mogłabym jeszcze poprosić o podpowiedz czym najlepiej nawozić trawnik ?
Będę bardzo wdzięczna


Pozdrawiam serdecznie
Miłego dnia
Gardenarium 09:18, 20 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
To spory błąd, należy dowieźć bo ziemia jałowa i w brzozach utrudni trawie rozwój, więc rozważ taką opcję użyźnienia gleby kompostem, próchnicą, czymkolwiek co pozwoli bardziej zatrzymywać wodę, jak i dostarczyć trawnikowi niezbędnych składników pokarmowych.

Sosny to jeszcze gorsze drzewo dla trawnika, sypie igłami na potęgę do zimy i ja uważam, że pod sosnami trawnik się nie może udać, albo to będzie udręka.

Też mam taki ogród w realizacjach i jeździliśmy tam na konserwacje, ale zrezygnowaliśmy m.in, z powodu sosen i to nie jeden ogród z sosnami. Jeśli możesz, karczuj sosny albo zostawiaj bardzo rzadko.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 09:22, 20 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304


A to drugi, masakra z pielęgnacją


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies