Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Jak przyciąć gałęzie jabłonce

Pokaż wątki Pokaż posty

Jak przyciąć gałęzie jabłonce

Iwona88 15:15, 10 sie 2017

Dołączył: 10 sie 2017
Posty: 1
Witam wszystkich forumowiczów! Dopiero zaczynam przygodę z działką i ogrodem i potrzebuję Waszej pomocy! Mam jabłonkę odmiany Katja, posadzoną zeszłej jesieni. Nie owocuje, ma tylko małe jak orzeszki 3 zawiązki, zastanawiam się czy nie trzeba jej podciąć gałęzi, bo się krzyżują. Jeśli tak to w którym miejscu i kiedy? Mogę teraz? Czemu ma liscie tylko na koncach gałązek?

Pozdrawiam
Iwona



Gardenarium 10:07, 13 sie 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jabłoń tniemy na wiosnę, zanim puści soki.

1. Kołek powinien być bliżej i bardziej stabilizować drzewko
2, kupiłaś drzewko - pokrakę, nie tak powinno wyglądać po zakupie
3. nie wiem co z taką pokraką zrobić, ale na pewno powinnaś po przywiązaniu i ustabilizowaniu wyprowadzić przewodnik, pozostałe gałęzie skrócić i to bardzo, wtedy wypuszczą gałązki bliżej pnia.

Liście ma na końcach bo zapewne nigdy nie było cięte.

W takiej formie drzewko się porozłamuje. Musisz dążyć aby wyglądało
tak

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:08, 13 sie 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mamy wątek o formowaniu korony tutaj

http://www.ogrodowisko.pl/watek/3915-formowanie-korony
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Szrekoteko 13:32, 04 mar 2018

Dołączył: 04 mar 2018
Posty: 6
Witam, mam w ogrodzie stare jabłonie, chciała bym je jakoś odmłodzić, drzewa latami nie były przycinane, proszę o poradę. Ta wyzsza może mieć około 7 m, druga około 5
Szrekoteko 13:36, 04 mar 2018

Dołączył: 04 mar 2018
Posty: 6
Szrekoteko 13:37, 04 mar 2018

Dołączył: 04 mar 2018
Posty: 6
Gardenarium 13:08, 05 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trzeba wyciąć ten martwy konar ze środka, ale i tak jego położenie i spróchnienie grozi rozłamem drzewa całkowitym po iluś latach, bo konary mają kształt procy i są bardzo kiepsko położone.

Masz dwa wyjścia:

1 - odmłodzić całkowicie czyli uciąć pieńki oba do połowy i z wypuszczonych "wilków" formować potam nową, niższą koronę.

2 - wyciąc suche, martwe i krzyżujące się gałęzie, poprzecinać nieco i prześwietlić drzewo na 1 rok dbania o nie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Szrekoteko 14:23, 08 mar 2018

Dołączył: 04 mar 2018
Posty: 6
Dziękuje, wybrałam 1 rozwiązanie, skrocilam proce do połowy, boje się czy drzewo to przetrwa, ale nie było innego wyjścia, odcięte gałęzie miały średnice 40cm. Teraz tylko się modlić. Zrobię zdjęcia i wrzucę później. Mam jeszcze jedna taka podobna na działce. Dziękuje za radę, pozdrawiam.
Gardenarium 16:39, 08 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie ma się co modlić, ja tak robiłam ze swoją. Przetrwa. Na potęgę wypuści "wilki".
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Szrekoteko 16:09, 09 mar 2018

Dołączył: 04 mar 2018
Posty: 6
Wyglada tak

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies