Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mój pierwszy ogród - Paulina

Pokaż wątki Pokaż posty

Mój pierwszy ogród - Paulina

lipss 13:01, 03 wrz 2017

Dołączył: 03 wrz 2017
Posty: 32
Witam, Mam na imię Paulina, mieszkam w małopolsce i od pewnego czasu zaczyna we mnie kiełkować pragnienie posiadania ogrodu
Dom już stoi, prawdopodobnie niedługo się wprowadzimy i myślę że nadszedł ten czas aby trochę uporządkować całe podwórko. Obecnie jesteśmy na etapie zakładania trawnika. Jednocześnie chciała bym w tym roku rozpocząć obsadzanie drzewkami aby już powoli mogły rosnąć i cieszyć oko.
I tu mam właśnie do was prośbe aby ktoś bardziej doświadczony zechciał zeknąć na mój mini projekt i ocenić czy zmierzam w dobra stronę.

Na całej działce nie ma ani jednej rośliny(nie licząc kilku iglaków na froncie przy figurce które narazie tylko straszą ale nie chce ich wycinać dopóki nie bedę miała chociaż kilku wyższych roślin w ogrodzie). Generalnie podobają mi się ogrody w których przy ogrodzeniu jest mieszany nieformowalny żywopłot głównie z iglaków z domieszka liściastych, z przodu niższe krzaczki a cała reszta poza rabatami jest po prostu trawnikiem. Dodatkowo chciałabym aby w moim ogrodzie znalazły się trawy, i sezonowe kolorowe akcenty np tulipany, lawenda, wrzosy itd. Dodatkowo chcę wsadzić kilkanaści brzóz aby górowały nad wszystkimi niższymi roślinami.

Wstępnie rozrysowałam plan działki i na czerwony kolor zaznaczyłam gdzie miały by być te pasy roślinności. Zależy mi żeby wsadzić takie rośliny które w miarę szybko urosną tak aby zakryć to paskudne betonowe ogrodzenie a dodatkowo aby odgrodzić się trochę od sąsiadów.





____________________
Paulina Mój pierwszy ogród - Paulina
lipss 13:04, 03 wrz 2017

Dołączył: 03 wrz 2017
Posty: 32
tutaj wklejam zdjęcia naszej posesji

Wjazd jest od strony północnej
____________________
Paulina Mój pierwszy ogród - Paulina
lipss 13:05, 03 wrz 2017

Dołączył: 03 wrz 2017
Posty: 32
Dalszy ciąg zdjęć
Widok od tyłu:


Tu będzie w przyszłości stał garaż
____________________
Paulina Mój pierwszy ogród - Paulina
lipss 13:08, 03 wrz 2017

Dołączył: 03 wrz 2017
Posty: 32
Znalazłam 2 inspiracje które idealnie wpisują się w mój gust:
1 -pani Danusi (ogród z wrzosowskiem)
2 -kitek81 (działka wkoło Lubczyka)
Mam nadzieję że Panie się nie obrażą że wklejam tu zdjęcia ale te kompozycje są BAJECZNE Idealnie w moim guście

____________________
Paulina Mój pierwszy ogród - Paulina
lipss 13:26, 03 wrz 2017

Dołączył: 03 wrz 2017
Posty: 32
Chciałabym aby ten pas zieleni przed głównym wejściem do domu był naszym "centrum rekreacji" Chciałabym tam umieścić ten nieformowalny mieszany żywopłot z niewielką rabata - ogólnie mniej więcej na szerokość 2 m. Z tyłu planuję dać w poprzek taki drewniany kryjący parkan z marketu aby zakryć studzienkę od szamba. Na tym skrawku musi też stanąć altana oraz placyk zabaw - mam prawie dwuletniego synka i drugie maleństwo w drodze

Przez całą dziakę biegnie droga usypana z kamienia - docelowo kiedyś ma być kostka brukowa ale narazie finanse nie pozwalają na wszystko na raz. Napewno chciałabym wyrównać brzegi tego kamienia jakimś obrzeżem typu ekoboard.

Co do roślinności to tak naprawde kiepski ze mnie ogrodnik Narazie mam w głowie zarys i bardzo liczę na waszą pomoc. Myślałam o iglakach sadzonych mniej więcej w rządku po kilka sztuk np Tuja szmaragd, tuja w jakimś złotym odcieniu, napewno 3 świerki serbskie przy sobie, może tuje Aureospicata, i jakieś liściaste przerywniki- pięknie wyglądają te bordowe drzewka. Do tego wysokie trawy, jakieś niskie krzaczki z przodu i troche wolnego miejsca na sezonowe placyki kwiatów. No i oczywiście Brzozy na rogach tego placyku po 3-5 sztuk.

Chciałabym aby ogród dawał wrazenie pełnego (wysokiego, zarośnietego) ale był w miare łatwy w pielęgnacji. Narazie chcę zostawić przy ogrodzeniu około 1,5 m bez trawy i tam wsadzić to najwyższe piętro a w przyszłym roku dosadzić reszte do rabty.

Co myślicie o moim planie ?


Front od drogi chce zrobić praktycznie tak samo z tym ze jeszcze gdzieś wcisnac małe poletko na owoce sezonowe : maliny pożeczki, agrest itd.

Nie wiem jaką mamy glebe- niestety się na tym nie znam. PH też jeszcze nie badałam. postaram się to zrobić niebawem. na wiosnę zakładałam trawnik w rowie i rośnie jak szalony więc moze nie jest najgorsza ta gleba.


Baaardzo proszę o rady i sugestie.
____________________
Paulina Mój pierwszy ogród - Paulina
sylwia_slomc... 15:32, 03 wrz 2017


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81794
Witaj powiedziałabym, że plan masz sprecyzowany i inspiracje wybrane, czyli wiesz czego chcesz, a to już bardzo dużo. Rośliny dobierz w zależności od tego ile czasu zamierzasz im potem poświęcić, są takie przy których praca jest raz w roku jak wrzosy i takie które wymagają więcej prac w sezonie, aby był efekt. Powodzenia i zrób zielony podpis bo nikt nie trafi
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwik69 11:29, 05 wrz 2017


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Witam Cię i życzę powodzenia spory teren,małe dziecko,drugie w drodze,dużo wyzwań ale dasz radę z pomocą Ogrodowiska jesień i zima to dobry czas na planowanie nasadzeń !
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
makadamia 12:09, 05 wrz 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Plan wydaje mi się całkiem sensowny.

Nie doczytałam, co to jest ten czerwony kwadrat między domem a garażem (na prawo od tarasu).

Rozumiem, że z tyłu działki (południowa granica) jeszcze brakuje ogrodzenia?

Żywopłot nieformalny i niestrzyżony zajmuje więcej miejsca niż strzyżony. Obawiam się, że 1,5-2 metry to będzie za mało na wszystkie Twoje chciejstwa. Na sam świerk srebrny trzeba liczyć ze 2 metry. Jagodnik to też pewnie nie będzie "maleńkie poletko", tylko zajmie pewnie większą część frontowego trawnika. Na jeden krzaczek liczyłabym 1 m2, więc trzy porzeczki, dwa agresty, parę malin - już mi wychodzi 7 m2. Ale to jest do ogarnięcia.

Na razie zajmij się glebą - to podstawa, i bez tego za 2-3 lata będziesz się zastanawiała, dlaczego Ci rośliny padają. Czy gleba jest piaszczysta czy gliniasta? Niezależnie od tego, dodanie obornika, kompostu i mączki bazaltowej to zawsze dobry pomysł.

Dla inspiracji podrzucam Ci jeszcze wątek Asi. Ma śliczny, nieduży ogródek i myślę że w Twoim guście.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
lipss 18:55, 05 wrz 2017

Dołączył: 03 wrz 2017
Posty: 32
Ten czerwony kwadrat miedzy domem a tarasem to właśnie miejsce które wyznaczyłam na owoce sezonowe. Troche szkoda mi tego miejsca z przodu bo wiem ze tam i tak będzie ciasno. Dojdzie jeszcze altana i maaaasa zabawet wiec zawsze będzie zbyt mało miejsca


A czy jeśli chodzi o glebę to powinnam ją na całej rabacie przekopać z tym obornikiem, kompostem i mączką czy tylko w otworach na poszczególne rośliny ?

Dziękuje za link do ogrodu Asi, faktycznie w moim guście Pozdrawiam i dziękuje za rady
____________________
Paulina Mój pierwszy ogród - Paulina
lipss 19:06, 05 wrz 2017

Dołączył: 03 wrz 2017
Posty: 32
Jeśli ktoś tu zagląda to potrzebuje rady:

W jakiej odległości od siebie powinnam posadzić krzaczki na żywopłot nieformowalny tak zeby był w miarę kryjący? Będę sadzić po kilka sztuk obok siebie :
-tuje szmaragd
-tuje aurescens
-świerk serbski
-choina kanadyjska
oraz co pewien czas:
-klon palmowy jasno zielony
-śliwa wiśniowa
-brzozy (po kilka przy sobie)

Myślicie że to dobry dobór roślin ?


Ile cm powinno być pomiędzy roślinami a ile odstępu od ogrodzenia?
____________________
Paulina Mój pierwszy ogród - Paulina
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies