Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Moj skrawek ziemi

Pokaż wątki Pokaż posty

Moj skrawek ziemi

DorKa 13:24, 28 wrz 2017


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
makadamia napisał(a)
To jest świetny pomysł!

Właśnie chciałam Ci pisać, żebyś zaczęła już robić własny kompost, ale uświadomiłam sobie, że masz do dyspozycji tylko ściętą trawę.
Nie tylko kompost z niej ubogi, ale też trzeba ją najpierw podsuszyć, bo świeża trawa, nie przemieszana z niczym zamienia się w gnijącą maź, zamiast w pachnącą próchnicę.

A z liści robi się fantastyczną ziemię liściową, tylko liście kompostują się dłużej niż trawa czy odpadki kuchenne. No ale czas masz




Temat na czasie dla mnie. Możecie mnie uświadomić czy moge kompostować same liście ? jeżeli tak to w jaki sposób ?
____________________
Dorka Zakręcony ogród
fiszer 14:07, 28 wrz 2017


Dołączył: 02 lis 2016
Posty: 22
Ciesze sie bardzo.
No wlasnie jak to zrobic? Same liscie?
____________________
Jagoda Mój skrawek ziemi
makadamia 14:38, 28 wrz 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Są dwa sposoby na kompostowanie samych liści:
- albo składacie je na pryźmie i od czasu do czasu przerzucacie widłami
- albo wrzucacie je do worka foliowego ("na dopych"), polewacie wodą*, zawiązujecie worek, w worku robicie dziurki dla dostępu powietrza i od czasu do czasu podrzucacie worek, celem rozluźnienia zbitych liści i zapewnienia dostępu powietrza.

* w obu przypadkach warto polać roztworem mocznika (Toszka mówiła chyba o stężeniu 1,5%, ale ja się nie bawiłam w liczenie, tylko do konewki dodawałam łyżkę tych granulek); mocznik zawiera dużo azotu, który przyśpiesza kompostowanie.

Wersja workowa jest chyba szybsza; ja stosuję wersję pryzmową, bo dodaję jeszcze na bieżąco fusy z kawy i igliwie, żeby otrzymać kwaśny kompost, którego mi brakuje.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
DorKa 14:57, 28 wrz 2017


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
makadamia napisał(a)
Są dwa sposoby na kompostowanie samych liści:
- albo składacie je na pryźmie i od czasu do czasu przerzucacie widłami
- albo wrzucacie je do worka foliowego ("na dopych"), polewacie wodą*, zawiązujecie worek, w worku robicie dziurki dla dostępu powietrza i od czasu do czasu podrzucacie worek, celem rozluźnienia zbitych liści i zapewnienia dostępu powietrza.

* w obu przypadkach warto polać roztworem mocznika (Toszka mówiła chyba o stężeniu 1,5%, ale ja się nie bawiłam w liczenie, tylko do konewki dodawałam łyżkę tych granulek); mocznik zawiera dużo azotu, który przyśpiesza kompostowanie.

Wersja workowa jest chyba szybsza; ja stosuję wersję pryzmową, bo dodaję jeszcze na bieżąco fusy z kawy i igliwie, żeby otrzymać kwaśny kompost, którego mi brakuje.


super, dzięki za wyczerpującą instrukcję. Zaczynam kompostować.
Ile musimy czekać na efekty ?
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Toszka 16:22, 28 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Jesli liście będą rozdrobnione, np. kosiarką, to proces butwienia przebiegnie szybciej, czyli gdzieś w czerwcu będzie ziemia liściowa. Jesli całe liście to do jesieni. Od razu uprzedzam pytanie "czemu tak długo?"
Zimą procesy kompostowania maleją z powodu niskiej temperatury. Dodatkowo liście zawierają bardzo dużo węgla, z nikłym udziałem azotu. A azot przyspiesza kompostowanie.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
fiszer 17:09, 28 wrz 2017


Dołączył: 02 lis 2016
Posty: 22
To bede dzialac. Dziekuje
____________________
Jagoda Mój skrawek ziemi
DorKa 07:37, 29 wrz 2017


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Toszka napisał(a)
Jesli liście będą rozdrobnione, np. kosiarką, to proces butwienia przebiegnie szybciej, czyli gdzieś w czerwcu będzie ziemia liściowa. Jesli całe liście to do jesieni. Od razu uprzedzam pytanie "czemu tak długo?"
Zimą procesy kompostowania maleją z powodu niskiej temperatury. Dodatkowo liście zawierają bardzo dużo węgla, z nikłym udziałem azotu. A azot przyspiesza kompostowanie.


dzięki wielkie. W weekend robię pierwsze zbiory
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies