Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Małe ogródki przed blokiem. Jak się ciekawie odgrodzić od sąsiadów?

Pokaż wątki Pokaż posty

Małe ogródki przed blokiem. Jak się ciekawie odgrodzić od sąsiadów?

Supermint 20:39, 03 sty 2018

Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 8
Witam serdecznie,

Jestem właścicielem dwóch ogródków przed blokiem:

1. Przedogródek od strony sypialni usytuowany od strony północno zachodniej na garażu podziemnym, 30cm podłoża. Dwa lata temu zasadziłem tam brabanty, obecnie jak na zdjęciu. Niestety nie jestem zadowolony z "efektu" po dwóch latach. Zbyt duża monotonia
Bardzo proszę o pomysły zagospodarowania ogródka. Czym się odgrodzić żeby było efektowniej? Usunąć brabanty i wprowadzić pare różnych odmian tuji? Co przed nimi?A może coś innego? Co zrobić? Bardzo proszę o pomoc, marzy mi się ciekawy widok z okna. Chciałbym widzieć raczej różnorodne rośliny iglaste od tej strony (efekt lasu, ale inne propozycje nieiglaste też mile widziane) Wymiary ogródka to 3x6m.








2. Po drugiej stronie bloku mam podobne odczucia na jednej ze stron ogródka- zasadzilem rowniez brabanty i przed nimi pusto, moge prosic o poradę rowniez tam? 4.5m do dyspozycji, preferowane wąskie rabaty, wystawa poludniowo zachodnia.






Proszę o pomoc. Pozdrawiam serdecznie
Gardenarium 20:47, 03 sty 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Im mniejszy ogródek, tym większa powinna być moim zdaniem konsekwencja w doborze roślin. Robienie lasu z różnorodnych iglaków na 18 m2 to niedobry pomysł.

Po pierwsze - rośliny po latach tak się rozrosną, że zasłonią i zagają wszystko.
Po drugie, same iglaki nie załatwią sprawy. Zielona zasłona to tylko tło. Piękne widoki zapewnią ci rośliny, które pojawią się przed zasłoną.

Piszesz, że grubość warstwy gleby wynosi 30 cm. To za mało na Brabanty, skąd w ogóle pomysł na tak wielkie tuje?

Parę odmian tui - wykluczone. Prosty, formowany żywopłot - tak, niekoniecznie na wszystkich bokach (pokaż plan ogrodu).

Przed żywopłotem (może w rogu?)- małe kwitnące drzewko (wiśnia japońska), hortensje bukietowe, rośliny trawiaste, lub niskie zimozielone.

Pokaż zdjęcie, bo piszesz o nim, a nie ma. Zrób też plan tego ogródka z zaznaczeniem stron świata.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:49, 03 sty 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
O, już są zdjęcia Może jeszcze schemat z wymiarami? Zaznacz na nim gdzie są drzwi i okna. I północ.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:52, 03 sty 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przede wszystkim nie ma żadnego szerszego miejsca na wypoczynek. Stolik stoi na trawniku, a nie powinien. Palisada do wyrzucenia, brzydko wygląda i przytłacza ogród. Tuje też brzydkie, masz rację, że chcesz je wywalić. To najgorsza/najtańsza wersja żywopłotu. Nie na długi czas bo się szybko starzeje, ogałaca, szyszkuje, sypie. Same minusy.

Opaska żwirkowa wąziutka, albo placyk wyżwirowany, albo pomost/taras od razu z poziomu salonu. Trawnika nawet nie musi być, choć nie wykluczam jego istnienia na małym fragmencie (tylko po co komu kosiarkę trzymać w bloku?).
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:13, 03 sty 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Widzę, że uciekłeś, przestraszyłeś się? eee, chyba nie, skoro potrzebujesz pomocy, a ja chcę pomóc zaprojektować Twoją przestrzeń. Mam nadzieję, że robisz plan ogródka
Pozdrawiam
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Supermint 21:28, 03 sty 2018

Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 8
Dołączyłem rzut ogródka.

Odpowiadam na pytania:

Skąd pomysł na tuje brabant?

W ogródku od strony północnej odległość od bloku naprzeciwko jest bardzo mała oraz 2m przed płotkiem znajduje się chodnik - wymaga to odgrodzenia na wysokości ok 1.8m z tej strony, może być ażurowo ale jednak wysoko. Z lewej strony mamy sąsiadów. Lepszego pomysłu niż brabanty nie mieliśmy. Nie mieliśmy wtedy żadnego doświadczenia w ogrodnictwie, roślin nie znaliśmy.

W ogródku od strony południowej płotek jest akurat po stronie sąsiadki i oddziela nas od niej. Odległości są zbyt małe między mieszkaniami żeby była tam niższa przegroda. Również z rozpędu posadziliśmy tam Brabanty chyba głównie z powodu łatwego formowania i gęstego żywopłotu.

Dodam, że zdjęcia były robione dzisiaj, oczywiście latem tuje wygladają lepiej po stronie południowej.

Z góry dziękuje za pomoc Pozdrawiam
Gardenarium 21:42, 03 sty 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jak zdjęcia i rysunek się dołączą, to postaram się pomóc.
Nie obiecuję, że dzisiaj, bo piszę artykuł, ale może jutro
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Supermint 21:50, 03 sty 2018

Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 8
Gardenarium napisał(a)
Jak zdjęcia i rysunek się dołączą, to postaram się pomóc.
Nie obiecuję, że dzisiaj, bo piszę artykuł, ale może jutro


Dziękuję! Czekam z niecierpliwością na wskazówki
Gardenarium 17:19, 04 sty 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Supermint napisał(a)



Proszę o pomoc. Pozdrawiam serdecznie


wersja 1 - skośna
Taras z desek, róże pnące z bluszczem na murze po prawej.



wersja 2 - taras z płyt betonowych



wersja 3 tarasik okrągły w całkiem innym miejscu



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Supermint 20:16, 04 sty 2018

Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 8
Pani Danusiu, jestem pod ogromnym wrażeniem! Wszystkie Pani projekty mi się bardzo podobają, a szczególnie układ skośny
Nie wiem jak Pani dziękować; ponieważ od roku robię listy roślin, oglądam programy w telewizji, czytam, ale nie wiedziałem jak się do tego zabrać, jakie rośliny połączyć, które będą się dobrze komponowały i jakie do której ekspozycji dobrać. Jest to naprawdę trudne dla początkującego.

Dołączyłem obiecane zdjęcia drugiego ogródka wraz z planem.
Jeśli Pani będzie miała ochotę i czas to proszę spojrzeć:
Stanowisko jest słoneczne, wietrzne, zwłaszcza przy murku z przodu, 30cm ziemi. Zależy nam żeby na środku był trawnik i wolna przestrzeń do zabaw z dziećmi i wypoczynku.
Murek z przodu jest okropny, chcielibyśmy go zasłonić.
Na siatce z prawej strony puścic jakieś pnącza i posadzić cos przed nimi.
Z przodu zależy nam na zasłonięciu okropnego murku i może wprowadzenie ruchu? (stanowisko to jest wietrzne i jako jedyne w tym ogrodku częsciowo zacienione.
Po lewej stronie zdaje się, że brabanty atakują ponownie...
Wydaje nam się, że podobają nam się ogrody wiejskie(?)


Wysokie trawy, efekt łąki, słoneczniki, lawenda. Tak nam się wydaje ale też nie jest to wiążące, ponieważ grunt to odpowiedni dobór roślin, żeby ze sobą współgrały. Lubię żółty kolor. I bardzo lubię słońce i się nigdy od niego nie zasłaniam. Bardzo często latem szukamy słońca kładąc leżaki w południowo - wschodnim rogu ogródka.

Jeszcze raz bardzo dziękuje za pomoc i poświęcony czas! Pozdrawiam serdecznie!



Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies