Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kopczyki/odchody na trawniku

Pokaż wątki Pokaż posty

Kopczyki/odchody na trawniku

jackp 21:42, 11 sty 2018

Dołączył: 11 sty 2018
Posty: 1
Witajcie,

Może ten wątek był już poruszany na forum, niemniej te, które czytałem nieco się różnią od mojego przypadku.

Po remoncie i przeprowadzce do nowego domu, na wiosnę 2017 założyłem trawnik. W tym celu maszynowo wybrałem starą ziemię i nawiozłem świeżej, przesianej.

Po jakimś czasie w niektórych miejscach trawnika zaczęły pojawiać się mini kopczyki ziemi. Czytałem, że to dżdżownice, niemniej te kopczyki nie mają takiej tradycyjnej „lejącej” konsystencji jak po dżdżownict, ale bardziej przypominają grudy.

Po rozgrzebaniu pod kopcem jest otwór ok 5-8 mm, więc za mały na gryzonia i wydaje mi się, że za duży na dżdżownice.

Ktoś ma jakieś pomysły ?



Anda 21:53, 11 sty 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33285
Witaj, u mnie trawnik wyglada podobnie i to sa na pewno dzdzownice. Ciesz sie, ze masz ich tak duzo. Wez jakas twarda szczote i je "pozamiataj", to przynajmniej nie zrobia Ci sie placki na trawniku.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
sylwia_slomc... 21:59, 11 sty 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81690
Kurcze Ewcia u mnie po dżdżownicach wygląda jednak ciut inaczej robią z liści i trawy takie zwinięte gniazdka jakby i wciągają w dziurkę , ale nie wykopują do góry ziemi....
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Anda 09:06, 12 sty 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33285
Wg mnie one nie wykopują ziemi, tylko zostawiają swoje odchody na wierzchu, zwłaszcza jak jest bardzo mokro. To najlepszy humus jaki można otrzymać Oczywiście mogę sie mylić, ale co innego miałoby w zimie zostawiać takie kopczyki?

Tak wygląda to u mnie na trawniku. Niektóre maja dziurki, a niektóre nie. Wygląd kopczyków zależy tez pewnie od rodzaju ziemi, no i nie wiem, czy wszystkie dżdżownice sa takie same

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
brydziasia 11:48, 20 sty 2018

Dołączył: 28 mar 2016
Posty: 139
A w jakim czasie zauważyłeś te kopce? Jeśli to był przełom maja i czerwca to mogły to być wylatujące chrząszcze pędraka.
Matttii 09:15, 10 lut 2018

Dołączył: 19 maj 2017
Posty: 21
te dziur są ciut za duże.
to mogą być nornice - miałem kilka takich.
możesz to sprawdzić kupują kermabid czy jak to się nazywa (na krety).
włóż do jednej dziury, zalej wodą i przysyp ziemią.
jak dym idzie z innych dziur dookoła to na bank nornice.
ElzbietaFranka 10:23, 10 lut 2018


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13834
Drobne kopczyki to po dżdżownicach. Miód na trawnik. Otwory w trawniku to normie, jeszcze są mniejsze myszki od nornic nie pamiętam nazwy w Łazienkach biegają stadami i też wychodzą z takich jamek.




____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
TomaszZ 08:28, 21 mar 2020

Dołączył: 13 maj 2019
Posty: 88
Witam
takie kopczyki również i mnie "nawiedziły"
cały trawnik skopany
chodząc po trawniku czuć te nierówności, te otwory mają o 5-8 mm średnicy,
chyba to za dużo jak na dżdżownice?
w jednym kopcu wykopałem coś takiego jak na ostatnim zdjęciu, rozmiarem pasuje do tych otworów...
co to jest???


Mateos1410 18:14, 17 kwi 2020

Dołączył: 17 kwi 2020
Posty: 2
I co? Ktoś może się orientuje co to może być? Ja mam identyczny problem. Takie kopczyki zaczęły się pojawiać w okolicach września i nowe powstawały mniej więcej do końca roku. Teraz nowych już nie ma, ale zakładam, że w tym roku znowu zaczną się pojawiać. A nierówności pod stopą wyczuwalne bardzo.
TomaszZ 05:34, 18 kwi 2020

Dołączył: 13 maj 2019
Posty: 88
Mateos1410 napisał(a)
I co? Ktoś może się orientuje co to może być? Ja mam identyczny problem. Takie kopczyki zaczęły się pojawiać w okolicach września i nowe powstawały mniej więcej do końca roku. Teraz nowych już nie ma, ale zakładam, że w tym roku znowu zaczną się pojawiać. A nierówności pod stopą wyczuwalne bardzo.[/

u mnie to raczej po dżdżownicach,
czyli miód na trawnik jak ktoś wyżej napisał
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies